Jakie czynniki są ważne dla obiektywów DSLR do nagrywania filmów?


24

Mam zamiar zaktualizować mój aparat DSLR z Canona XSi (450D) do Canona 7D lub T3i (600D). Jestem bardzo zainteresowany funkcjami wideo kamery. Mam kilka obiektywów średniej / wyższej klasy, których już używam do robienia zdjęć, ale nie mam żadnych obiektywów zmiennoogniskowych ogólnego zastosowania (ponieważ wolę używać obiektywów stałoogniskowych do większości zdjęć).

Chciałbym więc uzyskać uniwersalny obiektyw zmiennoogniskowy (coś, co obejmuje przynajmniej 20–70 mm), który będzie używany do nagrywania filmów.

Moje podstawowe pytanie brzmi: jak ważna jest jakość obiektywu w przypadku wideo? Wiem, że „jakość” może oznaczać wiele różnych rzeczy, dlatego pozwolę sobie jeszcze bardziej wyjaśnić to pytanie.

 1. Jak ważna jest ostrość? Wideo 1080p to zaledwie 2 megapiksele, więc miałoby to uzasadnienie, że ultra-ostry obiektyw nie jest tak naprawdę potrzebny do uzyskania ostro wyglądającego wideo. Czy to dokładne założenie?

  Moje podejście do kupowania obiektywów do fotografii zwykle polega na kupowaniu najlepszego obiektywu, na jaki mnie stać, do aplikacji, która mnie interesuje. Zastanawiam się / mam nadzieję, że rozsądniej byłoby kupić tańszy obiektyw do filmów i nie czuć się jak poświęcam jakość obrazu, ponieważ rozdzielczość wyjściowa jest znacznie niższa niż w przypadku zdjęć. Czy to tylko pobożne życzenie?

 2. Oczywiście duży otwór przysłony jest zaletą dla wideo, ponieważ nie można użyć długich ekspozycji. Ale podczas fotografowania w słabym świetle, znowu byłoby uzasadnione, że mógłbym użyć wyższej czułości ISO, aby zrekompensować wolniejszy obiektyw z mniej zauważalnym uderzeniem, ponieważ nagrywam w znacznie niższej rozdzielczości niż być dla fotografii. Czy to też prawda? Jak szybko potrzebuję obiektywu, aby móc nagrywać przy średnim oświetleniu wewnętrznym (bez oświetlenia studyjnego), bez zauważalnego wysokiego ISO?

 3. Czy stabilizacja obrazu jest zaletą czy oszustwem przy ręcznym nagrywaniu wideo? Mogę sobie wyobrazić, że dźwięk silnika może być uciążliwy, jeśli zostanie odebrany przez mikrofon. Jaki to ma wpływ na sam film?

 4. Zgaduję, że USM do automatycznego ustawiania ostrości prawdopodobnie nie będzie miało większego znaczenia, ponieważ to, co przeczytałem, sugeruje, że automatyczne ustawianie ostrości na żywo nie działa zbyt dobrze w trybie wideo. Ale nawet tak, przypuszczam, że USM AF byłby bonusem, jeśli / kiedy to zadziała.

 5. Wydaje się, że zdolność obiektywu do zachowania ostrości podczas powiększania może mieć szczególne znaczenie podczas nagrywania wideo na obiektywie zmiennoogniskowym.

Czy są inne czynniki, które powinienem wziąć pod uwagę, wybierając obiektyw specjalnie do wideo ?

Tak naprawdę nie interesują mnie wskaźniki, na których ogniskowych powinienem się posługiwać, do jakiego rodzaju strzelania, ani konkretne zalecenia dotyczące obiektywów ... Interesują mnie bardziej ogólne wskaźniki, które będą miały zastosowanie do wszystkich nagrań wideo.

Odpowiedzi:


15

Jak ważna jest ostrość? Wideo 1080p to zaledwie 2 megapiksele, więc miałoby to uzasadnienie, że ultra-ostry obiektyw nie jest tak naprawdę potrzebny do uzyskania ostro wyglądającego wideo. Czy to dokładne założenie?

To zależy od sposobu, w jaki DSLR przechwytuje wideo z czujnika. Pierwsza metoda jest najbardziej oczywista: zrób zdjęcie i skaluj, ale jest też inna; używaj tylko pikseli w obszarze czujnika, które w przybliżeniu „wyrównują się” z pikselami w ostatecznej rozdzielczości. Tj. Na obrazie 1080p byłaby używana tylko co trzecia lub czwarta linia skanowania, w wyniku czego jeden piksel czujnika byłby używany do wytworzenia jednego piksela na obrazie wideo.

Zaryzykowałbym przypuszczenie, że „akceptowalnie ostry” obiektyw byłby odpowiedni dla wideo, choć nie idealny i prawdopodobnie z innych powodów niż ostrość obrazu.

Moje podejście do kupowania obiektywów do fotografii zwykle polega na kupowaniu najlepszego obiektywu, na jaki mnie stać, do aplikacji, która mnie interesuje. Zastanawiam się / mam nadzieję, że rozsądniej byłoby kupić tańszy obiektyw do filmów i nie czuć się jak poświęcam jakość obrazu, ponieważ rozdzielczość wyjściowa jest znacznie niższa niż w przypadku zdjęć. Czy to tylko pobożne życzenie?

Jak sugeruje moja powyższa odpowiedź, istnieją inne aspekty obiektywu, o których należy pamiętać przy wyborze obiektywu wideo i mogą to być:

 • Maksymalna przysłona dla słabego oświetlenia.
 • Naprawiono przysłonę zapewniającą stałą ekspozycję podczas powiększania.
 • Stabilizacja obrazu jest szczególnie przydatna, gdy nie jest używany steadicam lub inny sprzęt stabilizujący lub urządzenie.
 • Łatwość użycia, szczególnie jeśli chodzi o pierścień ostrości. W szczególności obiektywy Canon USM mają bardzo gładki, zwykle dobrze umieszczony i chwytliwy pierścień ostrości. Zestaw obiektywów nie jest tak dobry w porównaniu.

Oczywiście duży otwór przysłony jest zaletą dla wideo, ponieważ nie można użyć długich ekspozycji. Ale podczas fotografowania w słabym świetle, znowu byłoby uzasadnione, że mógłbym użyć wyższej czułości ISO, aby zrekompensować wolniejszy obiektyw z mniej zauważalnym uderzeniem, ponieważ nagrywam w znacznie niższej rozdzielczości niż być dla fotografii. Czy to też prawda? Jak szybko potrzebuję obiektywu, aby móc nagrywać przy średnim oświetleniu wewnętrznym (bez oświetlenia studyjnego), bez zauważalnego wysokiego ISO?

Myślę, że z najbardziej typowymi lustrzankami cyfrowymi jest to, że wydajność ISO dla wideo nie jest tak doskonała, jak można przypuszczać, ale w żadnym wypadku nie jest zła. Powiedziałbym, że ISO 1600-3200 spełnia większość oczekiwań na matrycach 18 MP APS-C, ale poza tym jest dość zauważalny.

Czy stabilizacja obrazu jest zaletą czy oszustwem przy ręcznym nagrywaniu wideo? Mogę sobie wyobrazić, że dźwięk silnika może być uciążliwy, jeśli zostanie odebrany przez mikrofon. Jaki to ma wpływ na sam film?

W przypadku teledysków i innych filmów, w których dźwięk nie jest używany, IS jest fantastyczny i zapewnia długą drogę do zapewnienia, że ​​film nie jest zakłócony, ale jeśli potrzebujesz dźwięku i jest to potencjalnie ciche środowisko, rozważne może być użycie zewnętrznego, mikrofon wyższej jakości, mówiąc o gorącej stopce za pomocą uchwytu.

Zgaduję, że USM do automatycznego ustawiania ostrości prawdopodobnie nie będzie miało większego znaczenia, ponieważ to, co przeczytałem, sugeruje, że automatyczne ustawianie ostrości na żywo nie działa zbyt dobrze w trybie wideo. Ale nawet tak, przypuszczam, że USM AF byłby bonusem, jeśli / kiedy to zadziała.

Wydaje się, że zdolność obiektywu do zachowania ostrości podczas powiększania może mieć szczególne znaczenie podczas nagrywania wideo na obiektywie zmiennoogniskowym.

Jak wyżej, obiektywy Canon USM (L lub standardowe) mają bardzo przydatne pierścienie ostrości. Zapewniają dobrą przyczepność i są bardzo płynne.


Ja osobiście korzystam z Canona EOS 60D z obiektywem EF-S 17-55 mm F / 2.8 IS USM i uważam, że to świetne połączenie dla tych ogniskowych. IS w tym obiektywie jest dość niezwykły, a pierścień ostrości USM sprawia, że ​​ustawianie ostrości jest bardzo płynne i dokładne. Kiedy wyłączam IS, natychmiast widzę roztrzęsiony ruch z moich rąk, próbujących utrzymać zestaw kamery o wadze 2 kg.


Czy wszystkie obiektywy o stałej aperturze zachowują ostrość podczas powiększania?
Flimzy,

Nie. Każdy obiektyw straci ostrość podczas powiększania.
Colum,

2
Jednak obiektywy parafokalne nie utracą odległości ogniskowania (w dopuszczalnym zakresie błędu mechanicznego).
Nick Bedford,

Nie chcesz, aby Focus Breathing lub Lens Wobble podczas powiększania, w Stills nie będzie to miało znaczenia, chyba że będziesz na statywie (aby celowo utrzymać nieruchomo) i nie spróbujesz Focus Stack lub innych sztuczek wymagających wyrównania. Chcesz także rzutu krótszego niż jest to typowe dla „obiektywów wyłącznie z mocą” (jeśli chodzi o uzyskanie przyzwoitego strzału), abyś mógł poruszać się jednym ruchem, a nie dwoma lub trzema chwytami. Obiektyw 4-6K (tylko „obiektywy wideo” schodzą tak nisko; to naprawdę nie jest rzecz) jest w porządku, zainwestuj w przyszłość, ponieważ Glass powinien przetrwać w kamerze. Najlepsza jest nieparzysta liczba ostrzy i znacznie więcej niż 7. Wyszukaj „Tanie obiektyw 4K” itp.
Rob

6

Robię wideo z moim Canon 5d Mkii. Jestem początkującym w wideo, ale fotografię robię od lat.

1) Jak ważna jest ostrość?

Moje obiektywy są w przybliżeniu tej samej ostrości i nigdy nie miałem A / B dwóch różnych obiektywów o tej samej ogniskowej. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​ostrość obiektywu znajduje się na dole listy problemów ze strzałem. Uzyskanie wystarczającej ilości światła, prawidłowe ustawienie ostrości, kompozycja, dokładne śledzenie wszelkich ruchów - wszystko to są znacznie bardziej wyraźne problemy niż ostrość obiektywu.

2) Jak szybko potrzebuję obiektywu?

Odkryłem, że fotografowanie w pomieszczeniach w normalnych domach w północnej Kalifornii, nawet szerszych niż f / 2, muszę zwiększyć ISO do około 1000. Na moim 5d ISO zaczyna być bardzo zauważalne przy około 600 lub 800. Podejrzewam, że istnieje osobna implementacja redukcji szumów dla wideo, ponieważ mogę robić zdjęcia do ISO 2000 bez zauważalnego szumu.

3) Czy stabilizacja obrazu jest zaletą czy przeciwwskazaniem do nagrywania wideo z ręki?

Jeśli używasz wbudowanego mikrofonu w kamerze, prawie każdy drobny dotyk kamery i ruch będzie wydawał się bardzo głośny. Z tego powodu w ogóle nie używam wbudowanego mikrofonu. Podejrzewam, że stabilizacja byłaby bardzo słyszalna. Możesz dostać porządny mikrofon, który pasuje do hotshoe za około 100 USD.

Stabilizacja po fakcie działa OK, ale dla mnie wygląda to na zmanipulowane. Jednak oczy Virgin mogą tego nie zauważyć.

4) Domyślam się, że USM do automatycznego ustawiania ostrości prawdopodobnie nie będzie miało większego znaczenia

Autofocus nigdy mi nie działał. Widzę, że aparat próbuje, ale jest po prostu zbyt wolny i niedokładny, aby był użyteczny. Zwykle zaczynam od AF w trybie „fotografowania”, a następnie ręcznie filmuję.

5) Zdolność obiektywu do zachowania ostrości podczas powiększania

Uważam, że wszystkie powiększenia zachowują ten sam punkt ogniskowy podczas powiększania? Nie mam żadnych zoomów, ale chyba tak jest.


1
+1, mimo że większość obiektywów zmiennoogniskowych nie utrzymuje tego samego punktu ostrości podczas zbliżania. :)
Flimzy

1

# 2 - Zdecydowanie chcesz mieć największą przysłonę, jaką możesz sobie pozwolić na wideo. Wyższe czułości ISO bardzo szybko dodają dużo szumu i nie będziesz chciał zejść poniżej ekspozycji 1/60 ( „reguła” migawki 180 ° ), która pozostawia jedynie przysłonę.

# 3 - Nie zrobiłem wiele porównań, ale nigdy nie zauważyłem z tego hałasu. Ogólny konsensus w tym temacie wydaje się być taki, że czasami jest przydatny w przypadku wideo.


Nie jestem pewien, co to jest reguła 180 *, ale reguła 180º, z którą się łączysz, nie ma nic wspólnego z ekspozycją.
Jason Conrad

Dzięki, zaktualizowałem link, aby wskazywał na zasadę 180 ° migawki , o czym właśnie mówiłem.
Alex King

Ten link („reguła” migawki 180 °) jest martwy. Nie mogę znaleźć lustra, ponieważ wydaje się, że autor usunął swojego bloga.
Ash

0

Odpowiadam na twoje pytanie filmem, który mi pomógł.

http://vimeo.com/videoschool/lesson/13/dslr-lenses

Zasadniczo należy również wziąć pod uwagę fStop. Umożliwia to zmianę stopnia rozmycia tła.

 1. Bardzo ważne. Nie można naprawić kiepskiego / nieostrego wideo. Jeśli obiektyw traci jakość na samym skraju zoomu, nie wpłynie to na wideo. Ale jeśli obiektyw wykonuje rozmyte ujęcia na dowolnej ogniskowej, pojawi się na Twoim filmie
 2. Szybkość migawki S nie ma wpływu na wideo, ponieważ migawka pozostaje otwarta do filmowania.
 3. To wszystko zależy. Nie miałem doświadczenia z VR, ale zawsze tak jest. Jeśli używasz mikrofonu ze strzelbą, żadne dźwięki obiektywu nie zostaną wychwycone. Nie mam tutaj dużego doświadczenia, więc nie moje miejsce do komentowania.
 4. Ciągłe automatyczne ustawianie ostrości to funkcja aparatu (AF-S AF-A dla użytkowników Nikon)
 5. Teleobiektyw nie zachowuje ostrości podczas powiększania. Kiedy szansa na ogniskową jest niewielka, to nie jest zauważalna (zmiana 18–25 mm nie będzie tak widoczna), ale od 70 mm do 240 mm utraci całą ostrość.

Nawet ty o to nie prosiłeś ...

Zdobądź 7D (użyj go do filmowania House).

Za wpatrywanie się dostałbym Kit Lens lub 18–55 mm lub 24–105 mm, ale tak naprawdę każdy obiektyw będzie wystarczający.

Więcej lektur:


Właściwie już widziałem tę stronę. Niestety, dość jasne są rzeczywiste informacje. Wydają się bardziej zainteresowani debatowaniem nad wymową „Nikon” niż dostarczeniem rzetelnych informacji, których mogę użyć do zakupu obiektywu.
Flimzy

Pomogło mi ... Powinieneś także spróbować wyszukać w YouTube „testowy film canon 70d” i zobaczyć, z czego korzystają ludzie. Możesz zobaczyć, co działa dla ludzi
Colum

Lol tak. Myślałem o 60D i że nastąpił krok naprzód
Colum

Gdybym mógł dać ci -10, zrobiłbym to. Niestety tylko -1 dla „Czas otwarcia migawki nie ma wpływu na wideo, ponieważ migawka pozostaje otwarta do filmowania”. Nie możesz się już mylić.
Richard Rodriguez
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.