Czy mogę używać FFMPEG w produkcie komercyjnym [zamknięte]


28

Nie jestem pewien, czy mam rację zamieszczając moje pytanie tutaj i oczywiście usunę to pytanie, jeśli będzie to właściwe.

Mam aplikację komputerową ac # używającą FFMPEG Mam usługę internetową używającą FFMPEG.

Sprzedaję oba produkty.

Chcę wiedzieć, czy mogę dystrybuować moją aplikację komputerową za pomocą ffmpeg bez uiszczania opłaty osobom fmpeg i bez wydawania kodu źródłowego.

Chcę również wiedzieć, czy mogę używać FFMPEG na moim serwerze, aby użytkownicy mogli konwertować obrazy na pliki wideo i wysyłać je pocztą elektroniczną. Ta usługa jest również produktem odpłatnym.

Przeczytałem linki do informacji licencyjnych FFMPEG i przeczytałem wiele pytań tutaj na tych tablicach.

Odpowiedź, którą mam, jest taka, że ​​mogę używać jej na moim serwerze internetowym, ponieważ nie rozpowszechniam jej na komputerach klienckich i mogę używać FFMPEG w aplikacji na komputer, jeśli używam tylko niektórych funkcji FFMPEG - cokolwiek to jest /

Jednak nie jest to dla mnie wystarczająco definitywne i nie stać mnie na prawnika, a można by pomyśleć, że to pytanie / dylemat rozwiązałby gdzieś ktoś rozważający popularność FFMPEG.

Dzięki


@ LordNeckbeard cześć, błędnie napisano „wiele pytań”. Tak, przeczytałem to wszystko wcześniej i nadal nie jest czarno-biały. flagi kompilacji .. Używam kompilacji Windows dla aplikacji C #. jest tylko 1 plik do pobrania dla tej wersji, więc nadal nie wiem, co robić. Czytając inne pytania dotyczące licencjonowania FFMPEG Nie widzę jasnych odpowiedzi .. zgaduję ... stąd moje pytanie :)
Andrew Simpson

właśnie zobaczyłem prośbę o kompilację - dzięki
Andrew Simpson

Głosuję za zamknięciem tego pytania jako nie na temat, ponieważ dotyczy ono licencjonowania oprogramowania, a nie produkcji wideo.
AJ Henderson

6
cóż, bezpośrednio w tym chodzi o produkcję wideo. FFMPEG wydaje się być wielką tajemnicą w zakresie licencjonowania i jest popularnym pytaniem ludzi. Powinieneś zostawić to jako wyjątek. Te fora mają na celu pomaganie ludziom, a ta odpowiedź pomaga mi i będzie innym ludziom. Problem z tablicami SO polega na tym, że mogą stać się elitarnością. Pls nie traktują tego jako zniewagę. Pomogłeś mi z niektórymi pytaniami i jestem wdzięczny
Andrew Simpson

1
Głosuję za ponownym otwarciem tego pytania ze względu na ogromną potrzebę odpowiedzi na to pytanie. Wskazuje to na 22 głosy poparcia. Jest to szczególny przypadek, tylko ze względu na wielką potrzebę dokładnej odpowiedzi na to konkretne pytanie.
user24601

Odpowiedzi:


37

Tak, możesz używać FFmpeg w produkcie komercyjnym

FFmpeg jest licencjonowany na licencji GNU Lesser General Public License ( LGPL ) w wersji 2.1 lub nowszej.

Niektóre funkcje, takie jak obsługa niektórych bibliotek zewnętrznych (na przykład libx264 i libx265) i różne filtry, są objęte licencją GNU General Public License ( GPL ) w wersji 2 lub nowszej (patrz komercyjny wyjątek dotyczący licencji x264 poniżej). Jeśli te części zostaną wykorzystane, GPL ma zastosowanie do wszystkich FFmpeg. Zobacz LICENSE.mdw źródle, aby zobaczyć listę części GF FFmpeg i które biblioteki zewnętrzne wymagają GPL.

Tak, z pewnością możesz używać FFmpeg w produktach komercyjnych , a obie licencje zezwalają na komercyjne wykorzystanie, dystrybucję i modyfikację. FFmpeg jest bezpłatny, ale nie jest dostępny na żadnych innych warunkach licencyjnych.

Która licencja zależy od Ciebie i zależy od twoich potrzeb i konfiguracji Twojej wersji FFmpeg, ale musisz przestrzegać każdej licencji, z której ostatecznie skorzystasz . FFmpeg nie dba o to, czy używasz go do celów komercyjnych, czy nie: po prostu przestrzegasz licencji.

Co muszę zrobić, aby zachować zgodność?

Jeśli używasz FFmpeg do użytku prywatnego lub wewnętrznego, lub w ogóle nie dystrybuujesz niczego z FFmpeg, nie musisz nic robić. W przeciwnym razie, aby uzyskać bardzo szczegółową listę, patrz Lista kontrolna zgodności licencji FFmpeg . Podsumowując, musisz:

GPL 2.0+

 • Udostępnij dokładnie użyty kod źródłowy FFmpeg.
 • Dostarcz kopię odpowiedniej licencji FFmpeg wraz z rozproszonym oprogramowaniem (patrz COPYING.GPLv2lub COPYING.GPLv3).
 • Zmiany stanu. Jeśli zmodyfikujesz kod źródłowy FFmpeg, musisz udokumentować zmiany.
 • Użyj tej samej licencji. Jeśli zmodyfikujesz kod źródłowy FFmpeg, musi on pozostać na tej samej licencji.

LGPL 2.1+

 • Udostępnij dokładnie użyty kod źródłowy FFmpeg.
 • Dostarcz kopię odpowiedniej licencji FFmpeg wraz z rozproszonym oprogramowaniem (patrz COPYING.LGPLv2.1lub COPYING.LGPLv3).
 • Zmiany stanu. Jeśli zmodyfikujesz kod źródłowy FFmpeg, musisz udokumentować zmiany.
 • Użyj tej samej licencji. Jeśli zmodyfikujesz kod źródłowy FFmpeg, musi on pozostać na tej samej licencji. Nie dotyczy to tylko korzystania z połączonych bibliotek FFmpeg.

Jakiej licencji używa moja FFmpeg?

ffmpeg -LWyjście komenda akapit wskazujący licencję. Przykład dla LGPL v2.1 +:

ffmpeg jest wolnym oprogramowaniem; możesz go rozpowszechniać i / lub modyfikować zgodnie z warunkami GNU Lesser General Public License opublikowanej przez Free Software Foundation; albo wersja 2.1 licencji, albo (według twojego wyboru) dowolna późniejsza wersja.

Co z licencją komercyjną x264?

Licencja komercyjna x264 jest zgodna z LGPL, ale FFmpeg nie ma opcji wyłączającej wymaganie GPL dla komercyjnej licencji x264, więc musisz to zrobić ręcznie. Dlatego jeśli kupisz licencję komercyjną na podstawie licencji x264, możesz:

 • Skompiluj x264 z --disable-gpl.
 • Zmodyfikuj configureplik w kodzie źródłowym FFmpeg, aby przenieść libx264 z EXTERNAL_LIBRARY_GPL_LISTdo EXTERNAL_LIBRARY_LIST.
 • Kompilacji ffmpeg bez --enable-gpl i link do x264, który został skompilowany z --disable-gpl .

W tym przypadku obowiązuje nadal licencja LGPL, więc nie zapomnij udostępnić dokładnie użytego kodu źródłowego FFmpeg i podać dokonane zmiany.

Czy potrzebuję licencji komercyjnej od x264?

Robisz, jeśli twoja aplikacja nie jest kompatybilna z GPL i jest dystrybuowana z połączonym x264. Zobacz [x264-devel] Dodatkowe informacje na temat komercyjnego licencjonowania x264 .

Zobacz także


1
łał! Co za świetna odpowiedź!
Andrew Simpson,

1
@AJ Henderson, czy chcesz to otworzyć? wydaje się popularne pytanie i odpowiedź :)
Andrew Simpson

Świetna odpowiedź! Czy możesz wyjaśnić, co oznacza „rozpowszechniany z połączonym x264”? Co się stanie, jeśli rozprowadzę oprogramowanie, które polega na zainstalowaniu ffmpeg i wywoła je, np. Przez powłokę lub podproces? Co się stanie, jeśli po cichu zainstaluję ffmpeg (bez modyfikacji), a następnie wywołam go z mojego oprogramowania?
Georgii Oleinikov
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.