Jak zakodować Apple ProRes w systemie Windows lub Linux?


16

Czy można również kodować wideo za pomocą Apple ProRes w systemach Windows i Linux?


Oprócz lepszych (ponieważ wieloplatformowych) odpowiedzi udzielonych przez innych użytkowników w przeszłości była też ta wtyczka do premiery: miraizon.com/products/codecsoverview.html, ale jeśli spróbujesz ją kupić, to powie, że sprzedaż się skończyła, zastanawiam się, dlaczego. Proponuję ci też ffmpeg;)
user3450548,

Odpowiedzi:


27

Od grudnia 2018 r. Apki Adobe Creative Cloud, takie jak Premier, After Effects i Adobe Media Encoder, umożliwiają kodowanie w ProRes bez konwersji post-hoc .


Jeśli nie korzystasz z aplikacji Adobe CC lub nie chcesz darmowego narzędzia typu open source, ffmpeg możesz kodować wideo za pomocą ProRes i działa na różnych platformach.

To ffmpegpolecenie:

ffmpeg -i input.avi -c:v prores_ks -profile:v 3 -c:a pcm_s16le output.mov

da rade.

-profilePrzełącznik zajmuje całkowitą od -1 do 5. pasujące profile PRORES:

  • -1: auto(domyślnie)
  • 0: proxy≈ 45 Mb / s YUV 4: 2: 2
  • 1: lt≈ 102 Mb / s YUV 4: 2: 2
  • 2: standard≈ 147 Mb / s YUV 4: 2: 2
  • 3: hq≈ 220 Mb / s YUV 4: 2: 2
  • 4: 4444≈ 330 Mb / s YUVA 4: 4: 4: 4
  • 5: 4444xq≈ 500 Mb / s YUVA 4: 4: 4: 4

Przybliżone szybkości transmisji dotyczą materiału 1920 × 1080p. Wszystkie profile są progresywne, 10-bitowe i little-endian (kolejność bajtów).

Profile są wyjaśnione na stronie Apple . Wydaje się, że nie ma jeszcze obsługi kodowania RGBA w 4444 i 444xq, które obsługuje oficjalny kodek Apple.

Możesz także użyć proreszamiast prores_ks, co może być nieco szybsze, ale nie oferuje profili 4444. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj ten artykuł FFmpeg Wiki .


Czy możesz rozwinąć, aby powiedzieć, jakie są różne profile i co one oznaczają?
hellocatfood

1
@hellocatfood Dodałem link do strony Apple, która wyjaśnia profile.
slhck,

1
little-endian - cokolwiek to znaczy -> Dekodowane 10-bitowe próbki są faktycznie przechowywane jako wypełnione 16 bitów. Pierwszych jest 8 dolnych bitów, a następnie górnych 8 bitów. Big endian to górna 8, a następnie dolna 8.
Gyan

3

W systemie Windows polecam FootageStudio 4K . Jest to komercyjny konwerter (nie tani), który obsługuje wiele profesjonalnych formatów, w tym ProRes.


3
Jeśli spojrzysz na ich stronę pobierania, w informacjach licencyjnych u dołu stwierdzają, że używają oprogramowania libavcodec i ffmpeg w swoim produkcie. Więc płacisz za fantazyjne GUI za wygląd.
stib

„Kodeki Libav z projektu FFMPEG” - Myślę, że to nie to samo, co inny interfejs dla ffmpeg.exe
altarvic

4
Wygląda na to, że wygląda całkiem dobrze, jeśli nie możesz / nie możesz użyć linii poleceń. Mimo to ten zrzędliwy stary pierd wolałby używać ffmpeg i wydawać pieniądze na whisky.
stib

3

Wypróbowałem kilka frontów dla ffmpeg i ostatecznie zdecydowałem się na Tencoder . Tylko wdowy. Ma ustawienie wstępne dla ProRes i jest bardzo łatwe do dostosowania, dzięki czemu możesz utworzyć ustawienia często używanych formatów lub ustawień. Jest wielowątkowy i pozwala na przetwarzanie wsadowe.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


3

To jest wiersz poleceń, którego użyłem do zakodowania ProRes 4444. Jeśli go nie uwzględnisz -bits_per_mb, uzyskasz wyniki niskiej rozdzielczości w Windows 10. Wiele postów nie wspomina o tym małym aspekcie.

ffmpeg -y -f mov -i input-file.mov -vcodec prores_ks -pix_fmt yuva444p10le -profile:v 4444 -bits_per_mb 8000 -s 1920x1080 output-file.mov


To nie jest już konieczne.
slhck,

0

Możesz spróbować ffmbc - dostosowaną wersję FFmpeg. Niestety w tej chwili nie ma kompilacji dla systemu Linux lub Windows, więc skompilujesz go sam.

Powiązane: Jaka jest teraz różnica między ffmpeg a ffmbc?


Jaką przewagę ma ffmbc nad zwykłą ffmpeg w obecnym scenariuszu?
Saaru Lindestøkke

@BartArondson W tym przypadku nie ma to znaczenia, ale jeśli pracujesz dla Broadcast, możesz zintegrować wszystkie inne funkcje ffmbc ze swoim potokiem. Zobacz: code.google.com/p/ffmbc
p2 lub

Kiedyś używałem ffmbc, zanim ffmpeg miało wsparcie proRes, ale nie widzę teraz żadnej różnicy między ffmpeg i ffmbc.
stib
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.