Jakie pakiety są instalowane domyślnie w Debianie? Czy istnieje termin dla tego zestawu? Dlaczego niektóre z tych pakietów są „instalowane automatycznie”, a niektóre nie?


17

Czy istnieje termin odnoszący się do podzbioru pakietów, który jest automatycznie instalowany przez dystrybucję Debian?

Wydawało mi się, że ma to coś wspólnego z priorytetami pakietów , ale wydaje się, że tak nie jest, ponieważ wśród pakietów instalowanych domyślnie są pakiety wszystkich poziomów priorytetów.

Ponadto niektóre z tych pakietów początkowego podzbioru mają automatically installedflagę, np wireless-tools. Zostaną więc automatycznie usunięte, jeśli pakiety początkowego podzbioru, w zależności od nich, zostaną ręcznie usunięte. Zastanawiam się, czy narzędzie instalacyjne przechowuje tylko listę pakietów, które należy uważać za ręcznie zainstalowane, i automatycznie instaluje ich zależności?

Odpowiedz na dwa pierwsze pytania: po zainstalowaniu podstawowych narzędzi Debiana instalator Debiana wydaje się wzywać taskseldo wykonania „zadań” instalacyjnych. Do typowych zadań należą zadania „standardowe” i zadania „laptop”. Ze strony tasksel :

„standardowe” zadanie

Standardowe zadanie to specjalne zadanie używane przez Instalatora Debiana. W rzeczywistości zależy to od priorytetu pakietów. Co obejmuje zadanie „systemu standardowego”?

tasksel --task-packages standard

który jest ciągiem wyszukiwania umiejętności, który jest równoważny

aptitude search ~pstandard ~prequired ~pimportant -F%p

Więc taskselinstalacjach standard, requiredoraz importantopakowań.

zadanie „laptop”

Zadanie na laptopie jest specjalnym zadaniem używanym przez Instalatora Debiana w celu pobrania pakietów przydatnych na laptopie:

 • narzędzia bezprzewodowe
 • wsparcie acpi
 • cpufrequtils
 • acpi
 • wpasupplicant
 • powertop
 • acpid
 • apmd
 • pcmciautils
 • pm-utils
 • anakron
 • avahi-autoipd
 • bluetooth

Pulpit

Zobacz https://wiki.debian.org/DebianDesktop/Tasks


2
Nazywam to instalacją waniliową.
Marios Zindilis,

Wiele będzie zależeć od twojego sprzętu, różnych modułów i tym podobnych.
terdon

@terdon ok, ale jak decyduje instalator, które pakiety zainstalować w konkretnym przypadku, a które nie?
Boris Burkov

Cóż, jeśli masz touchpad, zainstaluje on sterownik synaptics, jeśli tego nie zrobisz. Rozumiem, do czego zmierzasz, ale powinieneś spróbować zawęzić swoje pytanie do tych pakietów, które są niezależne od sprzętu.
terdon

@terdon Tak, ale która część instalatora podejmuje decyzję? Nie znalazłem żadnych słów na ten temat w dokumentacji.
Boris Burkov,

Odpowiedzi:


22

Jest base systemto opisane w polityce Debiana jako wszystkie pakiety z requiredlub importantpriorytet.

Za pomocą tego narzędzia można wyszukiwać pakiety, do których są dołączone priorytety requiredi .importantaptitude

aptitude search ~prequired -F"%p"
aptitude search ~pimportant -F"%p"

debootstrapinstaluje te pakiety podczas procesu instalacji.
taskselnastępnie zainstaluje dowolne inne role standardwybrane na wierzchu, zwykle jest to domyślny wybór, który jest używany.

Oprócz tego, co jest wymienione w systemie podstawowym, otrzymasz

 • Jądro (na szczęście)
 • Pakiety Input / Locale / Dictionary.
 • Pakiety sprzętowe. (ACPI, USB, PCI, wirtualne dodatki dla gości w VM)
 • Następnie niektóre biblioteki zależne do obsługi powyższych.

Jest to około 60 pakietów na mojej maszynie wirtualnej VirtualBox (bez dodatków gości VBox, które powodują wiele zależności).

Uruchom Expert Install(wybierz „Opcje zaawansowane> Ekspert”), jeśli masz szansę. Daje to lepszy obraz procesu instalacji krok po kroku i kiedy aptjest uruchamiany poza instalacją podstawową.


Aha, to taskseljest klucz! Dzięki! Domyślnie uruchamia „standardowe” zadanie, a zwykle „laptop”: wiki.debian.org/tasksel
Boris Burkov

taskselinstaluje zestawy dodatkowych pakietów na koniec instalacji na podstawie ich atrybutu Task: i zadań wybranych do instalacji. Wymagane i ważne pakiety są instalowane w pierwszej fazie przez debootstrap. Wymagane pakiety są rozpakowywane ręcznie i reprezentują minimalne wymagania, które można uruchomić, dpkgaby zainstalować ważne pakiety, a następnie skonfigurować wymagane i ważne pakiety.
psusi

O ile więcej? będą takie rzeczy jak jądro, ustawienia regionalne, grub. Największą instalacją podstawową po dodaniu, jaką widziałem przed wybraniem roli, było to, że nabrał bycia gościem Virtualbox i wkroczyło pewne uzależnienie od dodatków gości.
Matt

@psusi tak, właśnie czytałem to, ponieważ moja instalacja wydawała się mieć kolejny krok przed tasksel, gdzie idzie do sieci i pobiera. Zgaduję aktualizacje pkg i pewne wykrywanie sprzętu, ale próbuję to potwierdzić
Matt

@psusi, właśnie zacząłem przeglądać pakiety zadań „laptopa” i znalazłem, że acpidjest on oznaczony jako zainstalowany ręcznie, a jednocześnie wireless-toolsautomatycznie. Czy rozumiesz logikę tych decyzji?
Boris Burkov

3

A co z automatycznym statusem tych pakietów? Nie zawsze dostają tę flagę, prawda?

Wszystkie pakiety, które są instalowane tylko dlatego, że inny zainstalowany pakiet zależny od nich powinien mieć tę flagę. Menedżer pakietów używa tej flagi do znajdowania nieużywanych / osieroconych pakietów, to znaczy pakietów, które są zainstalowane, chociaż nie ma już zainstalowanego innego pakietu, który zależy od tych pakietów. Takie osierocone pakiety zostaną automatycznie usunięte.

Załóżmy na przykład, że instalujesz pakiet exim4-daemon-light. Ten pakiet zależy od tego exim4-base, więc menedżer pakietów musi zainstalować oba te pakiety w systemie. Flagi są następnie ustawiane w następujący sposób:

 • exim4-daemon-light: nie jest instalowany automatycznie, ponieważ wyraźnie powiedziałeś menedżerowi pakietów, aby go zainstalował
 • exim4-base: automatycznie zainstalowany; nie powiedziałeś wprost menedżerowi pakietów, aby go zainstalował, ale musiał zainstalować ten pakiet automatycznie, ponieważ exim4-daemon-lightzależy od niego

Gdy powiesz teraz menedżerowi pakietu, aby go usunął exim4-daemon-light, używa flagi „automatycznie instalowanej”, exim4-baseaby określić, że ten pakiet można również usunąć. Patrzy na listę zainstalowanych pakietów, które zależą exim4-base, a jeśli nie ma, zostanie usunięty exim4-base.

Ten mechanizm zasadniczo zapewnia, że ​​Twój system nie będzie przechowywać niepotrzebnych pakietów.

Możesz zmodyfikować flagę za pomocą aptitude poleceń markautoi unmarkauto. Będzie to miało następujące efekty:

 • aptitude markauto: jak tylko nie zostaną już zainstalowane żadne pakiety zależne od tego pakietu, zostanie on automatycznie usunięty. Jeśli nie ma obecnie zainstalowanych żadnych pakietów zależnych od tego pakietu, zostanie on natychmiast usunięty.
 • aptitude unmarkauto: pakiet nigdy nie zostanie automatycznie usunięty, nawet jeśli nie zostaną zainstalowane żadne pakiety, które od niego zależą.

-1

Jakie pakiety są instalowane domyślnie w Debianie?

W zależności od instalowanego środowiska (Cinnamon, GNOME, KDE, LXDE, MATE, Standard lub XFCE) istnieje odpowiedni plik „iso.packages”, który zawiera listę pakietów, które zostaną zainstalowane z tym ISO.

Czy istnieje termin dla tego zestawu?

Debian Standard

Dlaczego niektóre z tych pakietów są „instalowane automatycznie”, a niektóre nie?

Standardowe pakiety, które są instalowane automatycznie, pozwalają zbudować środowisko pulpitu z wybranymi pakietami. Na przykład, jeśli zainstalujesz środowisko GNOME, pojawi się wiele pakietów (takich jak gry, programy narzędziowe itp.), Których możesz nie chcieć i których nie możesz odinstalować ze zerwaniem zależności (odinstalowanie 'gnome-nibbles', odinstaluje gnome- pulpit).

Możesz na przykład zbudować środowisko gnome z wymaganym zestawem pakietów (oprócz standardu), co ostatnio zrobiłem.


2
-1 za dezinformację. Jak opisano w odpowiedzi Matta, „system podstawowy” to zestaw wszystkich pakietów z priorytetem „wymagane” lub „ważne”. Nie zależy od tego, co jeszcze instalujesz, np. Środowisko pulpitu, nie jest określane jako „Debian Standard” i nie jest mechanizmem pozwalającym użytkownikowi na zainstalowanie środowiska pulpitu (dość często instaluje się Debiana bez środowiska pulpitu ). Co więcej, odinstalowanie gnome-nibbles nie powoduje odinstalowania gnome-desktop, chociaż odinstalowanie pulpitu może również usunąć gry, które tego wymagają.
Benjamin Staton,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.