Dlaczego dmesg nazywa się dmesg?


Odpowiedzi:


57

Myślę, że to oznacza „komunikaty diagnostyczne” , jak na starszej stronie 1 man (do której też tu się odwołujemy ).

dmesg - system diagnostic messages
Dmesg looks in a system buffer for recent kernel diagnostic messages and reproduces them on the standard output

Jednym z najstarszych odniesień wydaje się być wersja strony podręcznika autorstwa Kirka McKusicka z 1985 roku.


1: link nie zawsze działa - nie mam pojęcia, dlaczego ... Załączam zrzut ekranu, ale nadal powinieneś mieć dostęp do strony za pośrednictwem pamięci podręcznej Google.

strona man dla dmesg (8) z listą „dmesg - komunikaty diagnostyczne systemu” jako NAZWA


Jak wybrać jedną z dwóch odpowiedzi, które zostaną zaakceptowane? .. Uważam, że powinna to być odpowiedź z (zweryfikowanym) odniesieniem do wcześniejszego okresu w historii. Druga odpowiedź z 1980 roku jest lepsza od tej z 1985 roku, ale wciąż nie ma ona źródła materialnego.
imz - Ivan Zachharyaschev

2
Tak to widzę: 1. Strona podręcznika OSX z informacją „Komenda dmesg pojawiła się w 4.0BSD” nie oznacza, że ​​deweloperzy OSX użyli oryginalnego dmesgopisu strony podręcznika OSX. 2. Niezależnie od tego, czy dmesgdrukuje, zbiera lub wyświetla komunikaty, my wciąż mówimy o jądra komunikatów diagnostycznych , bez względu na sposób wyrażenie tego. Chodzi o to dmesg , jakie dane wyjściowe, a nie o znaczenie wyników (drukowanie, wyświetlanie itp.). W każdym razie to twoje pytanie, więc nie krępuj się zaakceptować odpowiedź, którą uważasz za najlepszą.
don_crissti

1
AFAICT polecenie pojawiło się po raz pierwszy w 7. wersji Unixa , która przywraca cię do 1979 roku, brak strony podręcznika, a źródło nie odwołuje się ani do „diagnostyki”, ani do „debugowania”. Strona manuala v8 w twoim pierwszym linku jest prawdopodobnie najlepsza.
mr.spuratic

2
Streszczenie strony podręcznika w 3BSD (1979) ma następujące brzmienie: „dmesg - zbieranie komunikatów diagnostycznych systemu w celu utworzenia dziennika błędów”
Stéphane Chazelas

17

Myślę, że to dmesgpolecenie oznacza tylko komunikaty na wyświetlaczu . Strony podręcznika FreeBSD wydają się podzielać ten widok:

dmesg - wyświetla bufor komunikatów systemowych


Rozumiem, zatankuj! Strona systemu Linux nie jest tak „objaśniająca”: „dmesg - wydrukuj lub kontroluj bufor pierścieniowy jądra”
imz - Ivan Zakharyaschev

1
OS X podziela ten pomysł, zarówno z „dmesg - wyświetl bufor systemu komunikatów systemowych”, jak i „Komenda dmesg pojawiła się w 4.0BSD”. Niestety mój Google-fu zawiedzie - wydaje się, że obecnie trudno znaleźć źródło 4.0 BSD ... ale to sięga 1980 roku, więc 5 lat wcześniej niż wspomniano w innej odpowiedzi.
Mark Glossop

@MarkGlossop Dziękujemy za wzmiankę o tych fragmentach historii! Jak wybrać jedną z dwóch odpowiedzi, które zostaną zaakceptowane? .. Uważam, że powinna to być odpowiedź z (zweryfikowanym) odniesieniem do wcześniejszego okresu w historii. 1980 z twoich komentarzy jest lepszy niż 1985 z drugiej odpowiedzi, ale wciąż nie ma źródła materialnego.
imz - Ivan Zachharyaschev

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.