Jakie dystrybucje mają wersje cykliczne? [Zamknięte]


19

Przeglądałem DistroWatch i szukałem listy dystrybucji, które oferują nowe wersje i trochę więcej na ich temat. Wydaje się jednak, że nie jest możliwe wybranie tylko wersji kroczących na DistroWatch. Być może społeczność Linuksa może zaoferować wgląd w dostępne dystrybucje, które oferują nowe wersje.

Zrobiłem to pytanie wiki społeczności z nadzieją, że dostanę jedną dystrybucję na odpowiedź z krótkim opisem dystrybucji i jej ofertą oraz link do strony głównej dystrybucji i / lub wpisu DistroWatch. Następnie ludzie mogą głosować w górę / w dół dystrybucji, aby ocenić je pod względem czegoś (najlepsza / najgorsza, czysta popularność).

(Także, jeśli ktoś może wyczyścić tagi na tym, byłoby świetnie. Chciałem utworzyć tag „release-release”, ale nie mogę.)


Z ciekawości, jakie inne pytania według ciebie przydałyby się w tagu „rolling-release”. Nie mogę myśleć o innych. Cóż, nic, co przeszedłoby przez kilkanaście pytań.
Xenoterracide

Może coś bardziej ogólnego, co dotyczy cykli wydań? Ten tag Distros po prostu siedzi tam strasznie samotny.
Thomas Owens,

Odpowiedzi:


12

Gentoo i Arch udostępniają pełne wersje dla każdej części systemu. openSUSE zapewnia obecnie w wersji ruchomej jako osobną opcję ( wirówka openSUSE )

Debian i openSUSE zapewniają stabilny system bazowy, a dla określonych części (np. KDE, X11, Firefox) można dodawać dodatkowe repozytoria, które mają ciągłe wydania. Pozwala zachować stabilny system podstawowy, a jednocześnie korzystać z najnowszego oprogramowania, które lubisz.


1
Czy wydania deweloperskie, takie jak Debian Sid czy FreeBSD Stable i Current, powinny być również uważane za wydania cykliczne?
Legolas

1
Jeśli każda aktualizacja przynosi nowe pakiety, w tym jądro / glibc / cokolwiek, nazwałbym to ciągłym wydaniem. Jeśli mają stały system podstawowy, tak nie jest.
vdboor

jest to z pewnością prawda dla tych gałęzi FreeBSD, biorąc pod uwagę, że FreeBSD nie zawiera pakietów innych niż bazowe, podczas gdy dystrybucja Linuksa tak. Tak więc naprawdę podążasz za źródłową gałęzią systemu „podstawowego”, aby przetłumaczyć go na warunki Linuksa.
Legolas

5

Oddziały Testowania i Niestabilności Debiana („Sid”) mogą działać zarówno jako wydania ciągłe.

Od wielu lat korzystam z Sid jako pulpitu, z regularnymi aktualizacjami pakietów i miałem z tym problemy rzadziej, niż musiałbym robić aktualizacje wersji. „Niestabilny” pseudonim odnosi się do faktu, że wersje pakietów przychodzą i odchodzą wraz z przesyłaniem ich przez twórców dystrybucji. Poszczególne utwory są prawie zawsze stabilnymi wcześniejszymi wersjami lub kandydatami do wydania.

Oddział Testowanie działa jako miejsce postoju dla wydania stabilnego. Pakiety migrują do niego z wersji niestabilnej, jeśli nie pobiorą żadnych raportów błędów krytycznych dla wydania po kilku dniach. Jest to nieco opóźnione w najnowszych wersjach oprogramowania, ale użytkownicy mogą ufać, że przynajmniej błędy związane z brązową papierową torbą zostały usunięte.

Zauważ, że wielu deweloperów Debiana uruchamia jeden lub drugi z nich w swoich systemach podstawowych. Ogólnie oznacza to, że są ostrożni, aby nie wprowadzać pakietów, które psują rzeczy, ponieważ oczekuje się, że system jako całość będzie działał po aktualizacji. Doprowadziło to również do skarg, że Programiści nie dbają wystarczająco o faktyczne wydania Stable, ponieważ zasadniczo nie są oni użytkownikami Stable.


2
Z mojego ograniczonego doświadczenia wynika, że ​​Testowanie wydaje się bardziej problematyczne niż Niestabilne, ponieważ uszkodzone pakiety mogą pozostać w tym stanie przez dłuższy czas, podczas gdy Sid są częściej aktualizowane.
André Paramés

5

Arch Linux ”Arch Linux to niezależnie opracowana dystrybucja społeczności i686 / x86-64, oparta na modelu w wersji kroczącej i skierowana do kompetentnych użytkowników GNU / Linux, która oferuje duże repozytoria binarne i pełne zarządzanie pakietami, a także porty jak system pakowania. Rozwój koncentruje się na równowadze minimalizmu, elegancji, poprawności kodu i nowoczesności. Wersja 0.1 (Homer) została wydana 11 marca 2002 r. ”z wiki Arch Linux

Arch Arch, strona pobierania znajduje się pod adresem http://www.archlinux.org/


3

Zamieściłem komentarz na DistroWatch sugerujący dystrybucję z kolejnymi wersjami.

Zacznijmy naszą własną stronę na Wikipedii!

Mają bardzo małą stronę tylko dla „Rolling Release”.

Zacznijmy stronę „Lista dystrybucji Linuksa w wersji Rolling Release”.

Z chęcią pomogę, ponieważ ja również staram się znaleźć dobry przewodnik po wszystkich dystrybucjach typu „release release”.

Jeśli zechcesz mi w tym pomóc, utwórz stronę, a ja dołożę do niej swój wkład lub wyślę e-mail z pseudonimem gmail, jeśli podoba ci się ten pomysł.

Założę sobie konto na Wikipedii, abym mógł przyczynić się i pomóc w tworzeniu strony.

Chciałbym jednak współpracować na stronie, ponieważ korzystam z Linuksa dopiero od około roku i nadal jestem nowicjuszem.

PS Jeśli chodzi o pytanie, oto krótka lista; [?] = niepewny BTW:

Łuk oparty: Czakra; ArchBang; KahelOS; I Arch oczywiście.

Oparty na Debianie: Aptosid [fka Sidux]; antiX; LMDE (uwaga: antiX i LMDE oparte są na testowaniu, więc „cykl”, a nie „roll”).

Widelce Mandrivy: PCLOS; Jedność; Mageia [?] (Mageia wciąż dyskutuje, czy rzucić).

Baza Gentoo: Funtoo; Sabayon; Toorox *, Oblicz [?]; I Gentoo oczywiście.

[* BTW Wysłałem e-mail do dewelopera Toorox. i powiedział, że owijarka Toroox się nie toczy]

Różne źródła oparte: Lunar; Czarownik; SourceMage [opisany jako opakowanie wokół LFS].

Inne: Yoper; Dalekowzroczność; OpenSuSE-Tumbleweed.

Również: Większość twórców. gałęzie się toczą.

Przyszłość: Debian i Fedora mogą w pewnym momencie wydać osobną kroczącą dystrybucję. Na stronie deweloperów pojawiło się kilka drobnych rozmów na ten temat. Z LMDE, OpenSuSE-Tumbleweed (i może Mageia), Debian i Fedora mogą zdecydować się na takie ...


2

Gentoo to oparta na źródłach dystrybucja linuksowa, która najwyraźniej będzie działać na czymkolwiek (pod warunkiem, że zechcesz ją skompilować). Jego portage system zarządzania pakietami oparty jest na portach FreeBSD i ma unikalną koncepcję użycia flag, które pozwalają ci dostosować sposób, w jaki rzeczy są configurełatwe, a także jakie pliki są instalowane i kilka innych rzeczy.

Gentoo jest ... dystrybucją wstępną. Oznacza to, że nie pochodzi z innej dystrybucji (np. Jak Ubuntu pochodzi z Debiana, a Debian jest „dystrybucją wstępną”). Wyprowadził dystrybucje, które znam Sabayon i Funtoo . Sabayon się rozwija, a Funtoo też się rozwija.


Korzystałem z Gentoo od 2003 do 2009 roku. Teraz używam Arch Linux.
Xenoterracide

Byłem także programistą na Funtoo przez pewien czas
ksenoterracid

Czy Arch Linux może być używany jako całkowicie oparta na źródłach dystrybucja, taka jak Gentoo?
Dan Molding,

@ Nie można tak łatwo zbudować pojedynczego pakietu ze źródła albo z absAUR, a pomocnicy aur pozwalają rozwiązać pełne depresje z AUR, dzięki czemu można zainstalować wiele na raz ... ale o ile wiem nie ma polecenia, które pozwoli ci zbudować serię pakietów abs(core, extra, community) i zainstalować je. Nie sądzę jednak, żeby pisanie było takie trudne.
ksenoterrakid

@Dan hmm właśnie znalazłem makeworld- opakowanie makepkg do budowania wielu pakietów ... może to może pomóc ... być może inne narzędzia, o których też nie wiem.
ksenoterrakid

0

Rawora ukryta w Fedorze . Ponieważ jest to głównie miejsce do testowania nowych pakietów, nie jest on przeznaczony dla osób o słabych nerwach. Ostrzega się, że może pękać losowo, ale w praktyce rzadko tak się dzieje.


0

Kolejnym półkolistym wydaniem jest Solydxk, który korzysta z kwartalnych pakietów aktualizacji, jest oparty na Linux Mint Debian Edition, ma środowisko środowisk XFCE i KDE, a ostatnio został pokazany w programie Jupiter Broadcasting The Linux Action Show i Linux Unplugged. Jego adres URL to www.solydxk.com . Oferują do pobrania zarówno wydanie domowe, jak i biznesowe.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.