Efemeryczny port: co to jest i co robi?


19

Nagle natknąłem się na termin „efemeryczny port” w artykule na temat Linuksa, który czytałem, ale autor nie wspomniał, co to jest.

Co to jest efemeryczny port w systemie UNIX?

Odpowiedzi:


17

Zasadniczo efemeryczny port jest losowo wysokim portem używanym do komunikacji ze znanym portem serwera. Na przykład, jeśli ssh z mojego komputera do serwera, połączenie wyglądałoby następująco:

192.168.1.102:37852 ---> 192.168.1.105:22

22 to standardowy port SSH, do którego podłączam się na zdalnym komputerze; 37852 to efemeryczny port używany na moim komputerze lokalnym


2
Więc w tym przypadku 37852 jest ulotnym portem?
Mroczny rycerz

1
masz rację
h3rrmiller

1
@ h3rrmiller, „Port efemeryczny” to koncepcja, która nie ma nic wspólnego z UNIXem, prawda?
Pacerier

1
Poprawny. Port efemeryczny to losowo wysoki port, który wybiera oprogramowanie klienckie (niezależnie od systemu operacyjnego) w celu komunikacji ze znanym portem usługi.
h3rrmiller

-1

Cytowanie z Wikipedii :

Port efemeryczny to krótkotrwały port protokołu transportowego do komunikacji w protokole internetowym (IP) przydzielany automatycznie z określonego zakresu przez oprogramowanie TCP / IP. Jest używany przez protokół kontroli transmisji (TCP), protokół datagramu użytkownika (UDP) lub protokół transmisji kontroli strumienia (SCTP) jako przydział portu dla końca klienta komunikacji klient-serwer ze znanym portem na serwerze .

Najlepszym przykładem, jaki znam, jest FTP. I nie jest to koncepcja związana z Uniksem.


„FTP” nie jest dokładnie przykładem efemerycznego portu
Michael Mrozek

Nie to, co miałem na myśli, miałem na myśli, że jest to protokół wykorzystujący tę koncepcję.
schaiba
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.