Co oznacza etc?


187

Co oznacza folder „etc” w katalogu głównym? Myślę, że wiedza o tym pomoże mi zapamiętać, gdzie znajdują się określone pliki.

Aktualizacja : Może być przydatny dla innych, folder służy do „Specyficznych plików konfiguracyjnych hosta” - odniesienie .


32
Backronym, który wolę, to „Edytuj do skonfigurowania” , ale nie ma historii sugerującej, że jest to „prawdziwe” znaczenie.
dmckee,

8
Domyślam się, że to historia. Nikt tak naprawdę nie pomyślał: „Hej, będziemy mieli mnóstwo danych konfiguracyjnych z całego systemu!” i dlatego nikt nigdy nie stworzył dla niego katalogu. Ale oczywiście było i wszyscy wrzucili to, /etcbo nie było innego miejsca, żeby to ująć. Puf! Faktyczny standard. Czy wiesz, że /usrpierwotnie było to miejsce, w którym znajdowały się katalogi domowe użytkowników?
Wszechobecny

4
Warto również (nieco) interesować zauważyć, że starsze wersje Solaris i HP-UX (i może inne, o których zapomniałem) faktycznie miały również pliki binarne /etc.
James O'Gorman

1
Do niedawna * BSD nadal umieszczały katalogi domowe użytkowników w katalogu / usr / home.
michel-slm

1
W dawnych czasach / etc posiadał również pliki binarne. Myślę, że większość z nich migrowała do / sbin
Thorbjørn Ravn Andersen

Odpowiedzi:


123

Zdefiniować - / etc? ma dobrą historię.

Odniesienia do „et cetera” znajdują się w starych instrukcjach Bell Labs UNIX i tak dalej - obecnie jest on używany tylko do konfiguracji systemu, ale kiedyś tam, gdzie poszły wszystkie rzeczy, które nie pasowały do ​​innych katalogów.


2
„stare podręczniki Bell Labs UNIX”, co?
Pacerier

163

Początkowo istniały /binprogramy (głównie binarne pliki wykonywalne), a wkrótce /devpliki urządzeń i /libdodatkowy kod wykonywalny ładowany przez programy (biblioteki). /usrrównież przyszedł bardzo wcześnie, najpierw dla danych użytkownika, a następnie jako dodatkowy obszar OS z własnej bini libczym manzawierający instrukcję w formie elektronicznej. Kod źródłowy był również często dostarczany gdzieś pod /usr.

W systemie operacyjnym było kilka plików, które nie pasowały do ​​żadnej z istniejących kategorii. Obejmowało to passwdplik zawierający hasła użytkowników oraz mtabplik napisany przez programy mount, a także initpóźniejsze rcprogramy uruchamiane podczas rozruchu, a wraz z upływem czasu coraz więcej programów, które miały być uruchamiane wyłącznie w celach administracyjnych, a nie w ramach normalnego użytkowania.

(Możesz przeglądać stary kod źródłowy Uniksa na drzewie uniksowym . Wersje wcześniejsze niż V6 są bardzo fragmentaryczne. Możesz również zobaczyć podręczniki V1 i V6 w Bibliotece stron podręcznika ).

Początkowo nie było żadnych skojarzeń, że pliki /etcbyły plikami konfiguracyjnymi. W tych bardzo wczesnych dniach, jeśli chcesz coś dostosować, rekompilujesz tę część systemu. Gdy Unix stał się potężniejszy, było coraz więcej rzeczy, które możesz zrobić bez ponownej kompilacji. W miarę jak Unix przybierał coraz szersze zastosowanie, było coraz więcej rzeczy, które ludzie chcieli robić, i znaleźli sposoby na zrobienie tego bez konieczności ponownej kompilacji. Tak /etcwypełniony coraz większą liczbą plików tekstowych, które ludzie mogli i dostosowywali, dlatego stopniowo stał się katalogiem konfiguracji.

Wraz z utworzeniem /sbinprogramów zawierających tylko dla administratora systemu, /etcostatecznie zawierały tylko pliki tekstowe, z których wiele można dostosować przez administratora systemu. Niektóre pliki (np. /etc/mtabCzasami /etc/resolv.conf) są automatycznie obsługiwane przez programy systemowe; istnieje powolny trend do przenoszenia tych plików /runw świecie Linuksa.

W nowoczesnych systemach uniksowych prawie wszystkie systemowe pliki konfiguracyjne są niepełne /etc, ale nie wszystkie pliki /etcsą plikami konfiguracyjnymi. Typowe dystrybucje Linuksa i inne warianty uniksowe nie radzą sobie zbyt dobrze z modyfikowaniem wielu plików pochodzących z pakietów; co najmniej może być konieczne ręczne scalenie lokalnych modyfikacji podczas aktualizacji systemu.


1
Problem modyfikacji plików jest powoli rozwiązywany przez programy odczytujące wiele plików konfiguracyjnych z katalogu. Niektóre z nich zostaną wysłane z paczką, a inne dostarczone przez użytkowników. Te, które zostały wysłane, mogą zostać usunięte, ale nie powinny być modyfikowane przez użytkownika. Fantastyczna i pouczająca odpowiedź BTW.
Wszechobecny

W niektórych systemach operacyjnych UNIX można znaleźć dowiązania symboliczne w / etc wskazujące na polecenia w / bin.
DarkHeart

@Gilles, Where is the source of „Originally, there was ...”
Pacerier

1
@Pacerier Wspomnienia oglądania kodu źródłowego, plików binarnych uruchomionych w emulatorach, dokumentacji i prac badawczych (głównie autorstwa Thompsona i Ritchie). Nie mam referencji, możesz je wyśledzić, jeśli chcesz.
Gilles

47

Oznacza „et cetera”. Po łacinie dosłownie „i reszta”. I mam dowód .

Edycja: W zarchiwizowanym poście z 4 marca 2007 r. Peter H. Salus cytuje e-mail, który „właśnie otrzymał” od Dennisa Richie , współtwórcy Uniksa, wyjaśniając, co na początku oznaczało „etc”:

Zapewniam cię, że oryginalna zawartość / etc była „et cetera”, która nie pasowała gdzie indziej. Inne warianty mogą robić swoje własne etymologie inaczej.

Pozdrawiam,
Dennis


8
Dla tych, którzy nie wiedzą, kim jest Peter Salus: amazon.com/Quarter-Century-UNIX-Peter-Salus/dp/0201547775
Warren Young

20

Artykuł w Hierarchii Standardów Wikipedii zawiera wyjaśnienie tego.

Specyficzne dla hosta pliki konfiguracyjne dla całego systemu Kontrowersje nad znaczeniem samej nazwy. We wczesnych wersjach Dokumentu implementacyjnego UNIX z Bell Labs, / etc jest określany jako katalog etcetera, ponieważ ten katalog historycznie przechowywał wszystko, co nie należało gdzie indziej (jednak FHS ogranicza / etc do statycznych plików konfiguracyjnych i może nie zawierać plików binarnych ). Od czasu opublikowania wczesnej dokumentacji nazwa katalogu została zmieniona na różne sposoby. Ostatnie interpretacje obejmują backronimy, takie jak „edytowalna konfiguracja tekstu” lub „rozszerzona skrzynka narzędziowa”.

Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki//etc#Directory_structure


6

Na początku UNIX było konieczne i praktyczne nadawanie krótkich nazw rzeczom. Tak więc wszystkie katalogi systemowe były ograniczone do 3 liter i są to skróty. Te nazwy są nadal obecne w nowoczesnych systemach Linux. (tj. użytkownik-użytkownik, zmienna-zmienna, biblioteka lib). etcpochodzi z „et cetera”, ale widziałem na kilku stronach, że wspomniany jest backronym, który reprezentowałby etcobecną funkcję: „edytowalną konfigurację tekstu”, ale znowu jest to tylko nowoczesna adaptacja, która lepiej reprezentuje to, co tam jest.


3

Myślałem, że to po prostu oznacza „et cetera” jak w „etc ...” na liście.

Ten produkt pomaga zwierzętom domowym, takim jak psy, koty itp.


1
Też tak myślałem, ale to nie ma dla mnie sensu. Dlaczego standardowy folder root Linux miałby nazywać się et cetera? Ale może tak jest ...
David Tang,

4
Tylko najbardziej zubożałe systemy kategorii nie mają kategorii „różne”. Unix jest wystarczająco duży, by potrzebować folderu „misc”; po prostu wybrali inne imię.
Warren Young,

3

Zawsze zakładałem, że ma to sugerować inny katalog, na przykład „etc = cała reszta nie zawracamy sobie głowy dalszą kategoryzacją”; Osobiście używam takiego folderu również w moim katalogu domowym (nie nazywany itp., Ale „oars” = „(coś) innego”).Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.