Jaka jest różnica między repozytoriami pakietów „contrib” i „non-free”?


17

Chociaż lubię Debiana z różnych powodów, nie zawsze łatwo jest znaleźć dokumentację dotyczącą konkretnych aspektów tej dystrybucji i jej zasad.

Moje pytanie brzmi: jaka jest różnica między repozytoriami contribi non-freepakietami?

Z małych wyjaśnień mogłem znaleźć, jeśli się nie mylę:

  • non-free dotyczy pakietów, których licencje nie są bezpłatne
  • contribdla zależności non-freepakietów (które sprawiają, że nie są one częścią Debiana)

Ale wydaje mi się dziwne, że mam dwa repozytoria dla, że ​​tak powiem, tego samego celu, jakim jest udostępnianie niewolnego oprogramowania w Debianie.

Chciałbym wiedzieć, czy coś mi tu brakuje.

Odpowiedzi:


27

pakiety niewolne to pakiety niezgodne zdefinicją Wytycznych Debiana dotyczących wolnego oprogramowania . Na przykład:

nvidia-driver który stanowi zastrzeżony sterownik.

Pakiety contrib to pakiety, które są zgodne z DFSG, ale zależą odpakietów niewolnych lub które zależą od niektórych niewolnych programów pobranych (przez pakiet lub wymagających ręcznego pobrania), aby działały poprawnie. Więc nie kończąmain. Na przykład:

bumblebee-nvidiaktóry, choć zgodny z DFSG, nie jest tak naprawdę przydatny bez niewolnego pakietu nvidia-driver, więc jest umieszczony w contribsekcji, lub

vice który wymaga pobrania (przy poszanowaniu praw autorskich i praw) ROMów do prawidłowego działania.

Jeśli ktoś nie chce lub nie może używać niewolnego oprogramowania, najprawdopodobniej ta osoba nie potrzebuje lub nie będzie mogła używać oprogramowania w zależności od tego, więc bardziej przydatne jest umieszczenie ich osobno w sekcji contrib . Ta osoba nie będzie nawet musiała pobierać sekcji contrib .

AKTUALIZACJA: oprogramowanie w contrib , a jego źródła są nadal dostępne do bezpłatnego użytku. Ciekawe części mogą być ponownie wykorzystane w innym projekcie, lub niewolne (lub niedostępne) części, od których zależy, mogą zostać wymienione (np. Zastąpić elementy graficzne, muzyczne itp. Dla silnika gry w programie contrib ). Oddzielenie go od niewolnego pomaga wiedzieć, które części można ponownie wykorzystać.

ciekawostki: Definicja Open Source została początkowo stworzona przez usunięcie jakiejkolwiek wzmianki o Debianie w DFSG.


2
Naprawdę nie rozumiem korzyści dla Debiana lub jego użytkowników z oddzielania non-freei contrib. Jaka jest faktycznie uzyskana korzyść? Jako użytkownik końcowy, który nie obchodzi czy program zawiera kod non-free, zarówno non-freei contribsą w porządku przez mnie. Jako użytkownik końcowy, który robi opieki, oba są poza granice dla mnie. Jaka jest faktyczna zaleta?
MechMK1

1
Podobnie jak MechMK1, zastanawiam się nad tym, i nawet jeśli powinienem mieć jaśniejsze sformułowanie w moim pytaniu, to jest aspekt, na który chciałbym odpowiedzieć.
Paradoks

1
Możesz ponownie użyć i zmodyfikować kod z programu contrib, aby dostosować go do innego projektu, ponieważ źródło jest dostępne jako dowolne źródło z „main”. Prawdopodobnie nie możesz tego zrobić, jeśli pochodzi z niewolnej licencji, albo licencja źródłowa nie pozwala ci zrobić wystarczająco dużo, albo nie ma w ogóle źródła. Jeśli użytkownik końcowy jest „normalnym” użytkownikiem końcowym, który nie próbuje nic zrobić poza tym, co jest dystrybuowane, mogę sobie wyobrazić, że wkład i non-free wyglądałyby tak samo
AB

3
Czasami można również zastąpić niewolne części wolnymi częściami. To coś, co można zrobić teoretycznie z niektórymi silnikami gier w contrib i ich zasobami (grafika, muzyka ...) w niewolnym lub nigdzie. Podział wyjaśnił, że można to zrobić.
AB

9

Zdefiniowane w Podręczniku Polityki Debiana:

2.2.2 Obszar archiwum contrib

Obszar archiwum contrib zawiera dodatkowe pakiety przeznaczone do pracy z dystrybucją Debiana, ale do budowania lub działania wymagają oprogramowania spoza dystrybucji.

Każda paczka w contrib musi być zgodna z DFSG.

Ponadto pakiety w contrib

  • nie mogą być tak zapracowane, że odmówimy ich wsparcia, oraz

  • musi spełniać wszystkie wymagania dotyczące zasad przedstawione w tym podręczniku.

Przykłady pakietów, które byłyby zawarte w contrib to:

darmowe pakiety wymagające contrib, niewolne pakiety lub pakiety, których w ogóle nie ma w naszym archiwum do kompilacji lub wykonania, oraz

opakowania na opakowania lub inne bezpłatne akcesoria do niewolnych programów.

2.2.3 Niewolny obszar archiwum

Niewolny obszar archiwum zawiera dodatkowe pakiety przeznaczone do pracy z dystrybucją Debiana, które nie są zgodne z DFSG lub mają inne problemy, które sprawiają, że ich dystrybucja jest problematyczna. Mogą nie spełniać wszystkich wymagań polis zawartych w tym podręczniku z powodu ograniczeń modyfikacji lub innych ograniczeń.

Paczki należy umieszczać w niewolnych, jeśli nie są zgodne z DFSG lub są obciążone patentami lub innymi kwestiami prawnymi, które utrudniają ich dystrybucję.

Ponadto pakiety są niewolne

  • nie mogą być tak zapracowane, że odmówimy ich wsparcia, oraz

  • muszą spełniać wszystkie wymagania zasad przedstawione w tym podręczniku, które mogą być spełnione.

Dalsza lektura:


2

https://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-archive#s-contrib

Obszar archiwum contrib zawiera dodatkowe pakiety przeznaczone do pracy z dystrybucją Debiana, ale do budowania lub działania wymagają oprogramowania spoza dystrybucji.

To oprogramowanie może równie dobrze być oprogramowaniem, które nie jest dostępne, mainmimo że jest bezpłatne. Po prostu nie możesz tego dostać od Debiana.


Nie chodzi o to, że „nie można go pobrać z Debiana”, po prostu nie jest on częścią dystrybucji Debian per se.
Paradoks
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.