Co oznacza błąd „X nie znajduje się w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony. ”Filozoficznie / logicznie?


31

Obok pytania „ Nazwa użytkownika nie ma w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony ”, który wyjaśnił programowe aspekty błędu i zasugerował pewne obejścia, chcę wiedzieć: co oznacza ten błąd?

X is not in the sudoers file. This incident will be reported.

Poprzednia część błędu jasno wyjaśnia błąd. Ale druga część mówi, że „ten błąd zostanie zgłoszony” ?! Ale dlaczego? Dlaczego błąd zostanie zgłoszony i gdzie? Do kogo? Jestem zarówno użytkownikiem, jak i administratorem i nie otrzymałem żadnego raportu :)!


12
Filozoficznie?!? Czy technicznie?
Jeff Schaller


9
(Dobry) system cicho rejestruje wiele rzeczy. Dużo rzeczy. Zwłaszcza błędy. Zwłaszcza, jeśli uzna je za złe intencje. Myślę, że pytając o „filozoficznie”, OP pyta, dlaczego ten konkretny konkretny błąd ostrzega cię w tak zastraszający sposób o zgłaszaniu, podczas gdy większość innych błędów zgłaszanych jest po cichu. Być może jest to po prostu to, co napisał oryginalny programista, ale po wielu wersjach nigdy się nie zmieniło i może mieć głębsze znaczenie. Albo może nie. Jeśli to jest najważniejsze, myślę, że to świetne pytanie, które zastanawiałem się kilka razy.
xDaizu

4
Prawdopodobnie pochodzi to z czasów, gdy cały budynek korzystał z 1 komputera, a administrator / operator zajmował się komputerem jako pracą na pełny etat.
user253751

1
Wiele lat temu, kiedy byłem na uniwersytecie, wcześniej sudobyło czymś, co chciałem zrobić jako root na moim osobistym Linux-ie. Więc pobiegłem su. Kiedy odrzuciło moje hasło, kilkakrotnie próbowałem pomyśleć, że źle wpisałem swoje hasło. W końcu zdałem sobie sprawę, że ten terminal został zalogowany na szkolnym serwerze e-mail. Niedługo potem sysadmin serwera e-mail zapytał mnie, dlaczego próbowałem uzyskać root w jego systemie. Tak więc najwyraźniej istniało jakieś zgłoszenie, mimo że było to w sudodniach poprzedzających .
Scott Severance

Odpowiedzi:


38

Administrator systemu może chcieć wiedzieć, kiedy nieuprzywilejowany użytkownik próbuje, ale nie wykonuje poleceń za pomocą sudo. Jeśli tak się stanie, może to oznaczać

 1. ciekawy, legalny użytkownik, który po prostu próbuje rzeczy lub
 2. haker próbuje zrobić „złe rzeczy”.

Ponieważ sudosamo w sobie nie jest w stanie ich rozróżnić, sudoadministratorzy zwracają uwagę na nieudane próby użycia .

W zależności od sudokonfiguracji w systemie każda próba (pomyślna lub nie) użycia sudozostanie zarejestrowana. Pomyślne próby są rejestrowane do celów kontrolnych (aby móc śledzić, kto co zrobił, kiedy) i nieudane próby bezpieczeństwa.

W dość waniliowej konfiguracji Ubuntu, którą mam, jest to zalogowane /var/log/auth.log.

Jeśli użytkownik trzy razy poda nieprawidłowe hasło lub nie ma go w sudoerspliku, wiadomość e-mail zostanie wysłana do katalogu głównego (w zależności od konfiguracji sudo, patrz poniżej). To właśnie oznacza „ten incydent zostanie zgłoszony”.

Wiadomość e-mail będzie miała ważny temat:

Subject: *** SECURITY information for thehostname ***

Treść wiadomości zawiera na przykład odpowiednie wiersze z pliku dziennika

thehostname : Jun 22 07:07:44 : nobody : user NOT in sudoers ; TTY=console ; PWD=/some/path ; USER=root ; COMMAND=/bin/ls

(Tutaj użytkownik nobodypróbował uruchomić lspoprzez sudojako root, ale nie powiodło się, ponieważ nie były one w sudoerspliku).

Wiadomość e-mail nie jest wysyłana, jeśli (lokalna) poczta nie została skonfigurowana w systemie.

Wszystkie te rzeczy są również konfigurowalne, a lokalne odmiany w domyślnej konfiguracji mogą się różnić między wariantami Uniksa.

Spójrz na mail_no_userustawienie (i powiązane mail_*ustawienia) w sudoersinstrukcji (moje podkreślenie poniżej):

mail_no_user

Jeśli jest ustawiony, poczta zostanie wysłana do użytkownika mailto, jeśli wywołującego użytkownika nie ma w sudoerspliku. Ta flaga jest domyślnie włączona .


Lub, częściej, ime 3) ktoś pomylił du. U jednego pracodawcy, kiedy to robiłem, regularnie otrzymywałem wiadomości e-mail z listą adresatów, podpisem informującym o lokalizacji biura i treścią e-maila z ostrzeżeniem o odbiciu się poza biurem. Pewnego razu poszedłem do ich biura, aby przeprosić i trochę ich wystraszyłem. Może było tak, że pomimo tego, że jestem renomowanym facetem zajmującym się przyziemnymi zajęciami, czasami chodzę po okolicy w czarnej bluzie z kapturem, a para DM takich jak faceci na zdjęciach, jak @Kusalananda będzie w stanie potwierdzić.
Dannie

15

W Debianie i jego pochodnych sudorejestrowane są raporty o incydentach, /var/log/auth.logktóre zawierają informacje o autoryzacji systemu, w tym dane logowania użytkownika i mechanizmy uwierzytelniania, które zostały użyte:

$ sudo su
[sudo] password for regularjohn: 
regularjohn is not in the sudoers file. This incident will be reported.

[as root]

$ tail -n 1 /var/log/auth.log
Jun 21 16:30:26 marvin sudo: regularjohn : user NOT in sudoers ; TTY=pts/19 ; PWD=/home/regularjohn ; USER=root ; COMMAND=/bin/su

Ten plik dziennika jest zazwyczaj dostępny tylko dla użytkowników w admgrupie, tj. Użytkowników mających dostęp do zadań monitorowania systemu :

$ ls -la /var/log/auth.log
-rw-r----- 1 syslog adm 76189 Jun 21 16:30 /var/log/auth.log

Z Debian Wiki :

Group adm służy do monitorowania systemu. Członkowie tej grupy mogą czytać wiele plików dziennika w / var / log i mogą korzystać z xconsole. Historycznie, / var / log to / usr / adm (a później / var / adm), stąd nazwa grupy.

Użytkownicy w admgrupie są zwykle administratorami , a to uprawnienie grupy ma na celu umożliwienie im odczytu plików dziennika bez konieczności su.

Domyślnie do logowania sudoużywa narzędzia Syslogauth . sudo„s zachowanie rejestrowania można modyfikować przy użyciu logfilelub syslogopcje w /etc/sudoerslub /etc/sudoers.d:

 • Ta logfileopcja ustawia ścieżkę do sudopliku dziennika.
 • Ta syslogopcja ustawia funkcję Syslog, gdy syslog(3)jest używana do rejestrowania.

Syslog'a authobiekt jest przekierowywany /var/log/auth.logna etc/syslog.confobecność następującej konfiguracji pokoju:

auth,authpriv.*     /var/log/auth.log

7

Technicznie nic to nie znaczy. Wiele (jeśli nie wszystkie) inne oprogramowanie loguje się, nie powiodło się lub w inny sposób. Na przykład sshdi su:

Jun 21 17:52:22 somehost sshd[25807]: pam_unix(sshd:auth): authentication failure; logname= uid=0 euid=0 tty=ssh ruser= rhost=::1 user=root
Jun 21 17:52:22 somehost sshd[25807]: Failed password for root from ::1 port 37268 ssh2
Jun 21 17:52:23 somehost sshd[25807]: Connection closed by ::1 port 37268 [preauth]
Jun 21 17:52:28 somehost su[25809]: pam_unix(su:auth): authentication failure; logname= uid=1000 euid=0 tty=/dev/pts/15 ruser=someuser rhost= user=root
Jun 21 17:52:28 somehost su[25809]: pam_authenticate: Authentication failure
Jun 21 17:52:28 somehost su[25809]: FAILED su for root by someuser

Ponadto wiele systemów ma pewną automatyzację w wykrywaniu nadmiernych błędów uwierzytelniania, aby móc poradzić sobie z możliwymi próbami użycia siły lub po prostu użyć tych informacji do odtworzenia zdarzeń po pojawieniu się problemów.

sudonie robi tu nic szczególnie wyjątkowego. Wszystko wskazuje na to, że autor sudonajwyraźniej przyjął nieco agresywną filozofię komunikowania się z użytkownikami, którzy akurat wykonują polecenia, których nie mogą użyć.


6

Oznacza to po prostu, że ktoś próbował użyć sudopolecenia (aby uzyskać dostęp do uprawnień administratora), który nie ma uprawnień do korzystania z niego (ponieważ nie ma ich w pliku sudoers). Może to być próba włamania lub inne ryzyko związane z bezpieczeństwem, więc komunikat mówi, że próba użycia sudozostanie zgłoszona administratorowi systemu, aby mógł to zbadać.


1
Cóż, na moim komputerze lokalnym jestem jedynym użytkownikiem i administratorem i mogę powiedzieć, że nie otrzymałem żadnego raportu!
Kasramvd

4
@Kasramvd prawdopodobnie zrobiłeś, w jakimś pliku. Nie jestem do końca pewien, gdzie sudowysyła raport. W Twojej sytuacji, gdy jest tylko jeden użytkownik, prawdopodobnie nie jest to bardzo ważne.
Time4Tea

2
@Kasramvd czy sprawdziłeś e-mail do użytkownika root? Jesteś także administratorem, ale nie masz sudo na swoim koncie? Jak radzisz sobie z eskalacją uprawnień?
doneal24

@Kasramvd Nie zgłoszono ci ....
Thorbjørn Ravn Andersen

1
@Kasramvd MYŚLISZ, że jesteś administratorem. System operacyjny wyraźnie mówi ci, że nie masz uprawnień do działania jako administrator - w najlepszym razie jesteś właścicielem sprzętu, ale to niekoniecznie oznacza, że ​​jesteś administratorem
slebetman
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.