Co zrobić, gdy komputer z systemem Linux zawiesza się?


136

Jestem facetem z Windows, ostatnio uruchomiłem podwójnie, a teraz używam Linux Mint 12

Gdy pulpit systemu Windows zawiesza się refresh, lub jeśli korzystam z programu, używam alt+, F4aby wyjść z programu lub mogę użyć ctrl+ alt+, deletea to polecenie pozwoli mi naprawić pulpit systemu Windows, sprawdzając, który program nie odpowiada i tak dalej.

Mennica zawiesza się mniej niż moje XP, ale kiedy to robi, nie wiem, co robić, po prostu wyłączam komputer i uruchamiam go ponownie.

Czy istnieje polecenie naprawy systemu Linux, gdy się zawiesza?

Odpowiedzi:


112

Można spróbować Ctrl+ Alt+ *zabić proces przedni ( blokowanie ekranu programów na Xorg 1.11 ) lub Ctrl+ Alt+ F1otworzyć terminal, jak uruchomić polecenie ps, toplub htopzobaczyć uruchomione procesy i zabić proces uruchamiania na nie odpowiadać.

Uwaga: jeśli nie jest zainstalowany, zainstaluj za htoppomocą sudo apt-get install htop.

Po zakończeniu pracy w wirtualnej konsoli Ctrl+ Alt+ F1wróć na pulpit za pomocą Ctrl+ Alt+ F7.


6
Dla faceta systemu Windows i początkującego w Linuksie polecam instalację htopzamiast, topponieważ jest łatwiejszy w obsłudze.
Palec

Czy proces zabijania pierwszego planu nie był wykonywany w kombinacji klawiszy Ctrl + Alt + Esc, czy to się zmieniło? (I dlaczego moje klawisze przycisków nie pokazują poprawnego formatowania?)
Franki,

3
Którą gwiazdkę należy użyć dla Ctrl + Alt + *? Ten na klawiaturze numerycznej czy w bloku alfa? W tym drugim przypadku, co naciskałbym na klawiaturach spoza USA?
user149408

1
Powinna działać tylko gwiazdka na klawiaturze numerycznej, @ user149408. Sugeruje to linkowany wątek na liście mailowej oss-sec.
Palec

1
Żaden z nich nie działał dla mnie. Mogę korzystać z serwera tylko za pośrednictwem SSH. Lokalna konsola absolutnie nie reaguje (mysz, klawiatura i monitor są zawieszone).
Paulo Carvalho,

111

Jeśli wszystko inne zawiedzie, podniesiesz Słonia . Zasadniczo istnieją specjalne sekwencje klawiszy Magic SysRq ( Alt+ SysRq+ ?), które jądro Linux obsługuje specjalnie.

Jeśli twoje Linux-a zawiesza się i po prostu nie poddaje się żadnym innym klawiszom, zdecydowanie powinieneś wypróbować jedną określoną sekwencję klawiszy przed twardym restartem.

Sekwencja klawiszy jest popularnie zapamiętywana w mnemoniku:

R aising E lephants I s S O U tterly B sumowaniem

 • Alt+ SysRq+ Rprzełącz klawiaturę w tryb „raw”
 • Alt+ SysRq+ Ewyślij sygnał SIGTERM (zakończenie) do wszystkich procesów z wyjątkiem inicjacji-matki
 • Alt+ SysRq+ Iwyślij sygnał SIGKILL do wszystkich procesów, nieco bardziej agresywnie
 • Alt+ SysRq+ Szsynchronizuj wszystkie systemy plików, aby zapobiec utracie danych
 • Alt+ SysRq+ Uzamontuj systemy plików jako tylko do odczytu
 • Alt+ SysRq+ Bsiłą uruchom ponownie

9
Wymaga to oczywiście skompilowania obsługi Magic SysRq.
Alexios

11
@Dalker Właśnie udało mi się użyć Print Screenklucza zamiastSysRq
user60561

7
Ile czasu powinno upłynąć między uruchomieniem każdego z tych poleceń?
Wysoce nieregularny

23
R eboot e ven I f S ystem U tterly B Roken
angrydust

1
Lub po prostu Alt + SysRq + U, a następnie Alt + SysRq + B. Nie wiem, dlaczego tak wiele witryn naciska na tę sekwencję składającą się z 6 poleceń; pierwsze 3 nie robią nic przydatnego, ponieważ i tak zrestartujesz się, a U synchronizuje się samo, więc S jest redundantne.
Gilles

34

W większości dystrybucji naciśnięcie Ctrl+ Alt+ Backspacezabija interfejs X11 (graficzny) i uruchamia go ponownie. Niestety niektóre ostatnie, rzekomo „przyjazne dla użytkownika” dystrybucje dezaktywowały ten bardzo przydatny skrót z jakiegoś niezgłębionego powodu. Nie wiem, czy Mint jest tak „przyjazna dla użytkownika”, ale nie masz nic do stracenia próbując :)


6
Upewnij się, że jest to włączone w Mennicy, wyszukując w menu „Aplikacje startowe”, a następnie zaznaczając „Ctrl Alt Backspace”.
Jeshurun

1
AFAIRK, nowsze fantazyjne sterowniki wejściowe xorg evdev domyślnie wyłączają „zapping”. Istnieje jednak sposób, aby włączyć je ponownie podczas uruchamiania w /etc/xorg.conf lub /etc/xorg.conf.d/XX-somefile, lub ustawić w skrypcie startowym xorg dla użytkownika (może być umieszczony setxkbmap -option "terminate:ctrl_alt_bksp"w ~ / .xinitrc ), dodając wiersz Option "XKbOptions" "terminate:ctrl_alt_bksp"do odpowiedniego Section "InputClass"lub ustawiając inny przełącznik w systemie operacyjnym, który przekazuje dane, aby to zrobić.
Franki

To jest WŁĄCZONE dla mojego systemu, ale Ctrl/ Alt- Backspacenie pomogło. Jednak gdy użyłem: Ctrl/ Alt- F1do zalogowania się do konsoli i uruchomienia htop- mogłem obserwować handbraketrudne procesy! Po tym, jak zobaczyłem, że jeden pozostały proces był bezczynny - Ctrl/ Alt- F8sprowadził mnie z powrotem na pulpit Cinnamon. Myślę, że handbrakejest po prostu głodny ...
będzie

1
Jest nadal domyślnie włączony w OpenSUSE Tumbleweed.
systemovich,

1
W Fedorze [zainstaluj,] otwórz poprawki gnome i zaznacz sekwencję klawiszy, aby zabić Xserver w sekcji myszy / klawiatury
user907860

12

Oprócz tego, co już wspomniano, używam również tych sztuczek:

 • Jeśli przypadkiem program nieodpowiadający zostałby uruchomiony w terminalu, spróbowałbym Ctrl+ Dlub Ctrl+ C. Jeśli nic się nie stanie, spróbuję Ctrl+, Za następnie bezwzględnego kill.

 • Gdybym znał odpowiedzialny program, otworzyłbym terminal i używał killall. (Np. killall firefox)

 • Alternatywnie, pod Gnome, uruchomiłbym polecenie Uruchom i wywołaj xkill, co pozwala zabić program, po prostu klikając okno, które jest jego właścicielem.

 • Wreszcie, na wypadek gdyby moja klawiatura się stopiła , mam aplet Monitora systemu (również pod Gnome), który po kliknięciu wyświetli monitor systemu-gnome . Stamtąd mogę zabić każdy proces, który posiadam, używając tylko mojej myszy.


9

Dodanie jeszcze jednego możliwego rozwiązania do miksu i (oprócz zaakceptowanej odpowiedzi) jednego z najmniej destrukcyjnych z dotychczasowych odpowiedzi.

Jeśli nie możesz:

 • Użyj klawiatury / myszy, aby A) Uruchom opcję Ctrl+ Alt+ powyżej , B) Przejdź do narzędzia, którego można użyć do zakończenia szkodliwego programu, C) Uruchom terminal, aby zainicjować (lub podobny, jak opisano powyżej)*pkill <process name>

-LUB-

 • Przełącz na inną wirtualną konsolę ( Ctrl+ Alt+ dowolną z F1-6), aby zainicjować pkill <process name>(lub podobny, jak opisano powyżej)

... zakładając, że obsługa MagicSysRq jest wkompilowana w jądro (z http://en.wikipedia.org/wiki/Magic_keys ), na klawiaturze QWERTY (alternatywy dla poniższych fznajdują się w wyżej wymienionym artykule), można spróbować:

Alt+ SysRq(Uwaga zastrzeżenia, w http://en.wikipedia.org/wiki/Magic_keys#Commands)+f do
„Call oom_kill, która zabija procesu łagodzenia o O ut   O f   M stan Emory ”, który (co najmniej mi) często zabija program, który jest przyczyną problemu, ponieważ jest to największy proces zużywania pamięci RAM w tym czasie.


6

Na laptopach może być konieczne naciśnięcie, CtrlFnF1aby otworzyć terminal, a ja piszę, reboot nowaby uruchomić ponownie z terminala.

Aby wrócić do GUI z terminala na moim laptopie (HP G56), muszę CtrlFnF8(najwyraźniej może być CtrlFnF7) i powinieneś wrócić do interfejsu graficznego.

Sprawdź także http://community.linuxmint.com/tutorial/view/244

Zatrzymywanie i uruchamianie

 • shutdown -h now - Wyłącz system teraz i nie uruchamiaj ponownie
 • halt - Zatrzymaj wszystkie procesy - tak samo jak powyżej
 • shutdown -r 5 - Wyłącz system za 5 minut i uruchom ponownie
 • shutdown -r now - Wyłącz teraz system i uruchom ponownie
 • reboot - Zatrzymaj wszystkie procesy, a następnie uruchom ponownie - tak samo jak powyżej
 • startx - Uruchom system X.

4

Kolejna sugestia, jeśli używasz Gnome3 (myślę, że domyślna instalacja Mint używa czegoś podobnego), możesz użyć CTRL+, F2a następnie naciśnij Ri naciśnij klawisz Return. Używam tego często i działa. Zasadniczo uruchamia ponownie GUI. Nawet jeśli nic nie widzisz na ekranie (np. Jest zamrożone), powinieneś to zrobić i uruchomi ponownie GUI.


ctrl f2 już nie działa :( nie wiem dlaczego
Lynob

może nie działa w Mint GUI, ponieważ domyślny Mint GUI nie jest dokładnie Gnome, ale na Gnome 3 na pewno działa.
Hanan N.

2
Zamiast Ctrl + F2 naciśnij klawisze Alt + F2. To działa dobrze.

1
Zmieniło się to w GNOME3. Naciśnięcie Alt + F2 otworzy pole uruchamiania, w którym możesz wpisać polecenie r. To ponownie uruchamia gnome-shell, który w GNOME 3.x miał wiele przecieków pamięci, co powoduje, że z czasem staje się coraz wolniejszy. Wykonanie tego restartu zwolniło większość tej pamięci RAM.
slm

2

Na moim laptopie, gdy całkowicie zawiesza się (nie reaguje mysz lub klawiatura) na mennicy 17.3, jestem w stanie kontrolować + alt + fn + f7, a następnie kontrolować + alt + fn + f2. To dostaje się do powłoki, a następnie loguję się przy użyciu mojej nazwy użytkownika i hasła. Aby wrócić do pulpitu, robię chvt 8to, co powoduje powrót do obecnego pulpitu. Aby dowiedzieć się, jaki jest typ aktywnego tty, wprzejdź do bieżącego.

W ten sposób możesz wznowić pracę bez ponownego uruchamiania lub utraty niczego.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.