Czy CentOS jest dokładnie taki sam jak RHEL?


148

Jestem pewien, że to pytanie zostało zadane wielokrotnie w innym miejscu (nie znalazłem niczego konkretnego dla CentOS vs. RHEL w SE), ale nadal chciałbym zadać i potwierdzić kilka konkretnych punktów.

Jestem w pełni świadomy, że CentOS usuwa wszystkie znaki towarowe, logo itp. RH i opiera się na tych samych kodach z pakietami zbudowanymi przez społeczność.

  • Czy pakiety zbudowane dla CentOS są dokładnie takie same? Czy zawartość pakietów i zachowanie programów będą identyczne z tymi, które można znaleźć na RHEL?
  • Czym jest RHN inny niż nośnik do rejestracji licencji? Co to jest w CentOS?

Jestem użytkownikiem pulpitu Ubuntu. Uczestniczył w kursie RH299, który tak naprawdę nie miał nic wspólnego z aspektem wsparcia (tj. RHN). Poza tym nie mam profesjonalnej wiedzy o Linuksie ani doświadczenia.

EDYTOWAĆ

Przeczytałem uwagi do wydania CentOS 6.2 , ale szczegóły nie były satysfakcjonujące. Informacje o wersji wspominają o pakietach zmodyfikowanych , usuniętych lub dodanych do wcześniejszych wersji. Ale to nie wyjaśnia ani nie łączy do żadnego dokumentu szczegółowo opisującego, co dokładnie różni się w zmodyfikowanych pakietach. Przyznane pakiety brandingowe są oczywiste, ale jak wspomina pakietów kernel, ntp, anaconda, itd., Które nie mają nic wspólnego z brandingiem ile jestem świadomy.


To było tylko zgadywanie po mojej stronie - zaczerpnięte z twojego pytania. Usunąłem ten komentarz. Więc różnicuj źródło? Lub rpm -q --changelogw pakiecie CentOS? Lub zapytaj bezpośrednio Karanbira.
Nils

Złe przypuszczenie, ponieważ wspomniałem o moim doświadczeniu z Linuksem. Kim dokładnie jest Karanbir?
Oxwivi

Karanbir to facet budujący i utrzymujący linię CentOS x86_64 i i386. Listy zmian pakietów specyficznych dla CentOS są od niego pełne wpisów.
Nils,

Odpowiedzi:


97

CentOS jest bardzo blisko bycia RHEL bez brandingu i wsparcia. W szczególności wersje bibliotek są takie same, więc pliki binarne działające na jednym będą działać na drugim. Narzędzia administracyjne są takie same i skonfigurowane w podobny sposób. Istnieje jednak kilka różnic, ponieważ obie dystrybucje czasami stosują różne niewielkie poprawki. Na przykład w tym pytaniu było oczywiste, że RHEL 5 i CentOS 5 stosują różne reguły do ​​identyfikacji plików /etc/cron.d.

Innymi słowy, na poziomie kursu możesz traktować CentOS i RHEL jako wymienne. Ale jeśli musisz sprawdzić dokładne zachowanie programu w rogu strony podręcznika, możesz napotkać różnice.


2
Czy gdziekolwiek mogę znaleźć te różnice? Przeczytałem uwagi do wydania CentOS 6.2 , ale poza zmodyfikowanymi pakietami (które, jak sądzę, są związane z brandingiem) i pakietami dodanymi lub brakującymi, nie wspomniano o ewentualnych rozbieżnościach z poprzednimi wersjami.
Oxwivi,

Czy mógłbyś również wyjaśnić sprawę RHN?
Oxwivi,

CentOS wyraźnie dąży do pełnej zgodności binarnej z RHEL. Jedyną prawdziwą różnicą jest to, że zastępują pakiety związane z brandingiem od RHEL i rekompilują wszystko inne ze źródeł dostarczonych przez Red Hat.
vonbrand

@vonbrand CentOS dostarcza te same wersje bibliotek (uważam, że to właśnie rozumieją przez „pełną zgodność binarną”). Najwyraźniej robią one więcej niż rebranding i rekompilację, niektóre programy są skonfigurowane inaczej (np. Cron).
Gilles

@Gilles, nie, to idzie dalej. Próbują skonfigurować środowisko kompilacji tak bardzo podobne do tego używanego przez RHEL do przebudowywania źródeł i przebudowywania wszystkiego (z wyjątkiem bitów brandingowych). To nie jest takie proste, ponieważ zaczynasz używać wersji N do budowania N + 1 i mieszać z kawałkami nowego N + 1, aby zbudować resztę. Szczegóły nie zostały dokładnie opublikowane przez Red Hat. To był (część) powód opóźnień w wydaniu niektórych głównych wersji CentOS.
vonbrand

17

To może odpowiedzieć na twoje pytanie. Oto fragment strony.

CentOS to darmowa dystrybucja systemu operacyjnego oparta na jądrze Linux. Pochodzi całkowicie z dystrybucji Red Hat Enterprise Linux (RHEL). CentOS istnieje, aby zapewnić bezpłatną platformę obliczeniową klasy korporacyjnej i dąży do zachowania 100% zgodności binarnej ze swoim źródłowym źródłem danych, Red Hat. [2] CentOS oznacza Community ENTerprise Operating System. CentOS jest najpopularniejszą dystrybucją Linuksa dla serwerów WWW, z której korzysta prawie 30% wszystkich serwerów Linux


15

Nie. Chociaż jest blisko. Istnieje kilka kluczowych różnic.

  • CentOS nie ma certyfikowanej ochrony kryptograficznej wymaganej w sieciach rządowych.
  • CVE (typowe luki w zabezpieczeniach i narażenia) nie są testowane na CentOS, a ich prawidłowe testowanie jest drogie.

10

Pod każdym względem CentOS to RedHat. CentOS jest jednak bardziej elastyczny w zakresie swoich możliwości.

Ze strony CentOS :

CentOS jest rozwijany przez niewielki, ale rosnący zespół głównych programistów. Z kolei główni programiści są wspierani przez aktywną społeczność użytkowników, w tym administratorów systemu, administratorów sieci, użytkowników korporacyjnych, menedżerów, głównych współtwórców Linuksa i entuzjastów Linuksa z całego świata.

CentOS ma wiele zalet w stosunku do niektórych innych projektów klonowania, w tym: aktywną i rosnącą społeczność użytkowników, szybko przebudowywane, testowane i sprawdzane pakiety Qata'atata, rozległa sieć kopii lustrzanych, programiści, z którymi można się kontaktować i reagować, wiele bezpłatnych możliwości wsparcia, w tym IRC Czat, listy mailingowe, fora, dynamiczne FAQ.

Krótko mówiąc, CentOS jest społeczną wersją RedHata. Używasz Ubuntu, więc możesz zrozumieć tę analogię nieco lepiej: CentOS jest na RedHat tak jak Linux Mint na Ubuntu.


2
Sam pochodzę ze świata CentOS, a twoja ostatnia analogia wydaje mi się trochę nieprzyjemna. W końcu każdy może zainstalować Ubuntu na dowolnym komputerze, za darmo, prawda? Nie dotyczy to RHEL.
Wildcard

1
Zgoda. Ubuntu jest dostępny w wersjach serwerowych i stacjonarnych, a wsparcie jest dostępne do zakupu, ale w obu wersjach jest całkowicie opcjonalne. Należałoby wybrać lepszą analogię, chociaż ta koncepcja dokładnego klonowania produktu komercyjnego nie jest tak powszechna.
tresf

7

Dzięki RHEL płacisz RedHat za wsparcie.
Dzięki CentOS nie otrzymujesz komercyjnego wsparcia od RedHat.

Większość aktualizacji jest najpierw dostępna dla RedHat, a następnie dla CentOS.

Poza tym są takie same. Zobacz to w celu uzyskania dalszych informacji: CentOS vs RHEL .


5

Spójrz na informacje o wydaniu na stronach CentOS. Istnieje lista rpms, które zostały dodane / różnią się od RH. Dotyczą brandingu lub mechanizmu aktualizacji (który wymaga licencji w RH).


2
Zrobiłem (proszę odnieść się do moich komentarzy na temat odpowiedzi @Gilles). Informacje o wydaniu zawierają tylko listę różnych pakietów, a nie ich różnicę. I RHN, nie jestem pewien, jak to działa i jak jest zastępowane w CentOS - to jest powód, dla którego wspomniałem o tym w pytaniu.
Oxwivi,

Ok - więc przynajmniej mogę dać ci wskazówkę, że anakonda wydaje się mieć na myśli kickstart - który działa bardzo dobrze z CentOS, używając tej samej składni (kickstart). W przypadku aktualizacji jest mniam. Na pytanie, czym jest RedHat na CentOS? Jest to „źródłowy” dostawca kodu źródłowego.
Nils,

Co to jest RH N dla CentOS, a nie RedHat.
Oxwivi,

RedHatNetwork jest środkiem komunikacji z obsługą RH - ponieważ nie ma bezpośredniego wsparcia w CentOS, śledzą błędy w odniesieniu do RHN (jak: Tak - to jest błąd - patrz RH error-id XYZ). Rozwiązanie musi pochodzić z RH. Dopiero wtedy dojdzie do CentOS. Więc jeśli potrzebujesz naprawdę szybkiego wsparcia reaktywnego, potrzebujesz RH.
Nils,

1

Przeczytałem uwagi do wydania CentOS 6.2 , ale szczegóły nie były satysfakcjonujące. Informacje o wersji wspominają o pakietach zmodyfikowanych , usuniętych lub dodanych do wcześniejszych wersji. Ale to nie wyjaśnia ani nie łączy do żadnego dokumentu szczegółowo opisującego, co dokładnie różni się w zmodyfikowanych pakietach. Przyznane pakiety brandingowe są oczywiste, ale jak wspomina pakietów kernel, ntp, anaconda, itd., Które nie mają nic wspólnego z brandingiem ile jestem świadomy.

Jeśli jesteś ciekawy różnic między wersjami RHEL i CentOS konkretnego pakietu ( ntpna przykład), powinieneś porównać źródła RPM:


1
Jak skomentowano w komentarzu do odpowiedzi @ Gilles, opcje konfiguracji czasu kompilacji. Może też coś zmienić. Ponadto CentOS ma być dokładną repliką, więc nie rozumiem, dlaczego mieliby modyfikować kod źródłowy.
Oxwivi,

2
Rzeczywiście, FAQ CentOS stwierdza, że ​​nie: „Czy CentOS zmienia górne obroty źródłowe? Nie.”
ignis

1

Przeczytaj Centos FAQ, jedno pytanie, które ma odpowiedź:

Czym różni się CentOS od Red Hat Enterprise Linux?

CentOS to projekt społecznościowy, który jest rozwijany, utrzymywany i wspierany przez użytkowników i współpracowników oraz dla nich. Red Hat Enterprise Linux to produkt subskrypcyjny opracowany, obsługiwany i obsługiwany przez Red Hat dla jego subskrybentów.

Chociaż CentOS wywodzi się z bazy kodowej Red Hat Enterprise Linux, CentOS i Red Hat Enterprise Linux wyróżniają się rozbieżnymi środowiskami kompilacji, procesami kontroli jakości oraz, w niektórych edycjach, różnymi jądrami i innymi komponentami open source. Z tego powodu pliki binarne CentOS nie są takie same jak pliki binarne Red Hat Enterprise Linux.

Oba mają również bardzo różne cele. Podczas gdy CentOS zapewnia dystrybucję z silnym wsparciem społeczności, Red Hat Enterprise Linux zapewnia stabilną platformę korporacyjną z naciskiem na bezpieczeństwo, niezawodność i wydajność, a także sprzęt, oprogramowanie i certyfikaty rządowe dla wdrożeń produkcyjnych. Red Hat zapewnia również szkolenia oraz całą organizację wsparcia gotową do rozwiązywania problemów i zapewniania elastyczności w przyszłości, wprowadzając funkcje w nowych wersjach.

Raz używane systemy operacyjne często się różnią, ponieważ użytkownicy wybiórczo instalują łaty w celu usunięcia błędów i luk w zabezpieczeniach, aby zachować odpowiednie instalacje. Ponadto Projekt CentOS utrzymuje repozytoria kodów oprogramowania, które nie są częścią bazy kodu Red Hat Enterprise Linux. Obejmuje to zmiany funkcji wybrane przez Projekt CentOS. Są one dostępne jako dodatkowe / dodatkowe pakiety i środowiska dla użytkowników CentOS.


1
To jest trochę „ściana tekstu”; może być bardziej użyteczna odpowiedź, jeśli pogrubiono najbardziej odpowiednie wiersze.
Wildcard

1
  1. CentOS jest taki sam jak Redhat, ale bez kosztów wsparcia.
  2. CentOS jest napędzany przez społeczność, Redhat jest obsługiwany przez samych Redhat.

Idealnie CentOS to idealny wybór dla biednych miłośników Redhat :)


1

Technicznie są one takie same w tym sensie, że Red Hat Enterprise Linux korzysta z GPL, co oznacza, że ​​kod źródłowy musi być udostępniony, a projekt CentOS używa tego kodu źródłowego do stworzenia CentOS.

Jest to jednak uproszczenie. Red Hat Enterprise Linux jest powiązany z modelem biznesowym Red Hat. CentOS to projekt społecznościowy.

Szczerze mówiąc, żałuję, że otrzymałem abonament. Nie to, że to nie jest dobry produkt. To jest. Jednak dla użytkownika domowego nie ma wartości dodanej w stosunku do CentOS, a CentOS jest mniej restrykcyjny. Teraz uruchamiam CentOS i uważam abonament RHEL za utopiony.


0

Przeczytaj poniższą notatkę z CentOS.

Wyraźnie mówi:

CentOS jest linuksową dystrybucją klasy korporacyjnej pochodzącą ze źródeł udostępnianych publicznie przez Red Hat1.CentOS jest w pełni zgodny z polityką redystrybucyjną Red Hat i dąży do pełnej kompatybilności funkcjonalnej z wcześniejszym produktem. CentOS głównie zmienia pakiety, aby usunąć branding i grafikę Red Hata.

Więc wierzę, że to rozwiała wszystkie twoje wątpliwości.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.