Zainstaluj klienta PostgreSQL (psql) tylko na CentOS


52

Proste pytanie, ale nie znaleziono na ten temat zasobów. Czy jest jakiś sposób na zainstalowanie tylko klienta PostgreSQL, opartego na terminalach psql, w systemie CentOS7, bez instalowania pełnego serwera PostgreSQL? Nie ma dedykowany postgresql-clientlub postgresql94-clientlub coś podobnego na repozytoriach.


Pełna instalacja postgres w moim systemie spada do 26 Mb. Jeśli demon nie zostanie uruchomiony, nie ma żadnego powodu, dla którego zaszkodziłoby dodanie dodatkowych plików. Czy jest jakiś konkretny powód, dla którego chcesz zaoszczędzić trochę dodatkowych megabajtów?
joepd

Przepraszam, nie zauważyłem komentarza wystarczająco wcześnie. Cóż, niezupełnie (oprócz konieczności wyłączenia demona). Po prostu nazwij to OCD, nie lubię nadmiaru oprogramowania leżącego wokół.
Aleksandar Stojadinovic

Odpowiedzi:


64

Myślę, że konwencja nazewnictwa może być po prostu odwrotna do oczekiwanej: istnieje pakiet

postgresql-server Programy potrzebne do utworzenia i uruchomienia serwera PostgreSQL

i pakiet

programy klienckie postgreql PostgreSQL

(i postgresqlnie ma zależności postgresql-server, przynajmniej nie w CentOS 6, chociaż oba zależą od wspólnego postgresql-libspakietu).


4
Tak będzie w 64-bitowym czerwonym kapeluszu postgresql.x86_64. Poleceniem tego jest zalogowanie się jako root i uruchomienie yum list | grep postgresql.
arun

@arun: tak. (Po zainstalowaniu systemu operacyjnego automatycznie otrzymasz wersję zgodną z twoją architekturą, chyba że wyraźnie poprosisz o .i686lub .x86_64)
Ulrich Schwarz
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.