Wiersz poleceń, aby powrócić do GUI po Ctrl-Alt-F1?


39

Nie mogę wrócić do GUI za pomocą Ctrl-Alt-F7(ani żadnego z 12 klawiszy funkcyjnych). Mam niezapisaną pracę i nie chcę ich stracić. Czy są jakieś inne kombinacje klawiszy, które pozwolą mi wrócić?

Oto co zrobiłem:

  1. Nacisnąłem Ctrl-Alt-F1i pokazał tekstowy ekran logowania, jak zwykle
  2. Potem nacisnąłem Ctrl-Alt-F7i pokazał mi się ekran pełen tekstu (nie pamiętam co to było)
  3. Potem nacisnąłem Ctrl-Alt-F8i pokazałem dzienniki, które przypominają /var/log/messages. Niektóre wpisy pochodzą z automount, niektóre z sendmail, a żaden nie zawiera błędów.
  4. Naciśnięcie dowolnej Ctrl-Alt-Fnkombinacji nie ma teraz efektu. Diody LED Cap-Lock i Num-Lock nie reagują już na odpowiadające im klawisze. Mogę użyć myszy, aby podświetlić tekst na ekranie, ale nic więcej.

Masz pojęcie, co się stało?

Nadal mogę zalogować się do systemu za pośrednictwem SSH. Aplikacje GUI, których używałem (np. opera), Nadal działają i zużywają niewielkie ilości procesora jak zwykle, jak donosi top. Czy można wrócić do GUI za pomocą wiersza poleceń? Jeśli to możliwe, nie chcę ponownie uruchamiać X, ponieważ spowoduje to zabicie wszystkich aplikacji GUI.

Informacja o systemie:

 Red Hat Enterprise Linux Client release 5.7
 Linux 2.6.18-238.12.1.el5 SMP x86_64
 gnome-desktop: 2.16.0-1.fc6
 xorg-x11-server-Xorg: 1.1.1-48.76.el5_7.5

Dzięki Shawnowi mogłem wrócić, używając chvt 9.

Dalsze eksperymenty pokazują, że jeśli przejdę do 8. wirtualnego terminala (albo przez Ctrl-Alt-F8albo chvt 8), nie będę mógł przejść do żadnego innego terminala za pomocą Ctrl-Alt-Fxkluczy. Teraz upewnij się, że to błąd.


1
Na Raspberry Pi 2 Model B (z czego korzystam): Po naciśnięciu Ctrl + Alt + F1, pojawi się w linii poleceń. Na moim możesz to zrobić Ctrl + Alt + F2, a to zabierze Cię do logowania Pi. Zaloguj się, a po tym wpisz startx, a następnie wrócisz na pulpit :)

1
@ user114432 W żadnym systemie, z którego nigdy nie korzystałem, nie startxpowróciłem do istniejącej sesji X. Zawsze rozpoczyna nową sesję na nowej konsoli (lub tej samej konsoli, w zależności od dystrybucji). A AFAIK nie ma sposobu na przeniesienie działającego klienta z jednej sesji X do drugiej.
Braden Best

„... jeśli przejdę do 8. wirtualnego terminala (Ctrl-Alt-F8 lub chvt 8), nie będę mógł przejść do żadnego innego terminala przy użyciu klawiszy Ctrl-Alt-Fx.” Nie jestem pewien, dlaczego chvt 8to zrobić. Ale jeśli przytrzymasz wciśnięte klawisze Ctrl + Alt, po powrocie do trybu graficznego (czyli serwera GUI / X) i naciśnięciu innego klawisza funkcyjnego F1-F12, to nie zadziała. Musisz najpierw zwolnić klawisze Ctrl + Alt i spróbować ponownie, aby wyjść z trybu graficznego. Zakładam, że dzieje się tak, ponieważ tryb graficzny nie rozpoznaje, że klawisze zostały wciśnięte, ponieważ nie zostały aktywowane w tym momencie?
Ben J

Odpowiedzi:


36

chvt pozwala zmienić wirtualny terminal.

Od man chvt:

Polecenie chvt N powoduje, że / dev / ttyN jest terminalem pierwszego planu. (Odpowiedni ekran zostanie utworzony, jeśli jeszcze nie istniał. Aby pozbyć się nieużywanych VT, użyj deallocvt (1).) Kombinacja klawiszy (Ctrl-) LeftAlt-FN (z N w zakresie 1-12) zwykle ma podobny efekt.


2
Czy on też mógł skorzystać startx? Zastanawiam się.
n0pe

2
@MaxMackie powinno to spowodować błąd, ponieważ serwer x już działa.
isuldor

Trzeba także uruchomić to jako root
geek1011

1
Może nie być konieczne uruchomienie go jako root, jeśli użyjesz gdmgo tam, gdzie rozpoczyna się sesja wyświetlania bez rootowania jako użytkownik. W takim przypadku tty2wydaje się, że jest przydzielony użytkownikowi z tty7oknem logowania należącym do gdm. Jeśli przełączysz się na tty7to, musisz zalogować się ponownie, a wtedy nastąpi tty2automatyczne przejście z powrotem lub możesz po prostu przełączyć się na tty2siebie.
dragon788,

To zdecydowanie pomogło. Nie jestem pewien, dlaczego Ctrl + Alt + F7 już nie działa, aby wrócić do GUI vt, jak zawsze. Dzięki za odpowiedź, która pomogła mi się uporządkować.
Matt Setter

16

Użyj wpolecenia, aby dowiedzieć się, jakiego tty używa Twoja sesja X, więc nie będziesz musiał zgadywać, który Fnnacisnąć.


Tutaj wmożna znaleźć tty1, tty2 i tty3 podczas X działa na tty12.
manatwork

Doskonała odpowiedź, po prostu sformułowanie. Przechodzę do konsoli naciskając Ctrl-Alt-F1, patrz konsola tty1, nie mogę wrócić tą samą kombinacją. Użyj w, zobacz Mam dwie sesje tty1 i tty7, i wróć, naciskając Ctrl-Alt-F7. Czy to logiczne? Jest to normalne?
Dmitry Malugin

co jeśli mój TTY wynosi 0? nie ma przycisku F0
szx


2

Możesz użyć Alt + F6, aby powrócić na pulpit w Fedorze 26 i ewentualnie innych wersjach Linuxa opartych na Wayland.


1

Przełącz klawisze funkcyjne naciskając „F-Lock” (niemiecki „F-Umsch”)

Natrafiając na ten sam problem, znalazłem przyczynę - przynajmniej - mojego problemu: używanie klawiatury ms natural 4000 wymaga czasem przełączania klawiszy funkcyjnych, naciskając klawisz „F-Lock” znajdujący się obok klawisza F12.

(Przełączanie klawiszy funkcyjnych może również pomóc w przypadku tego typu klawiatury, jeśli nie otrzymujesz drukowanych kopii itp.)


Ale to nie jest problem PO, dziękuję za wysiłek.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.