dpkg zastępuje pliki w systemie plików FAT


22

Kiedy uaktualniasz lub ponownie instalujesz pakiet za pomocą dpkg(i ostatecznie wszystkiego, co go używa, takiego jak apt-get itp.), Tworzy kopię zapasową istniejących plików, tworząc twardy link do pliku przed jego zastąpieniem. W ten sposób, jeśli rozpakowanie nie powiedzie się, można łatwo przywrócić istniejące pliki. To świetnie, ponieważ chroni system operacyjny przed działaniem Bad Things ™.

Z wyjątkiem ... to działa tylko wtedy, gdy twój system plików obsługuje twarde linki . Nie wszystkie systemy plików - na przykład systemy plików FAT.

Pracuję nad dystrybucją Debiana dla konkretnej wbudowanej platformy ARM, a środowisko rozruchowe wymaga, aby niektóre pliki (łącznie z jądrem) znajdowały się w systemie plików FAT, aby kod rozruchowy mógł je zlokalizować i załadować.

Gdy przejdziesz do aktualizacji pakietu jądra (lub innego pakietu zawierającego pliki na tej partycji FAT), instalacja nie powiedzie się:

dpkg: error processing archive linux-image3.18.11+_3.18.11.2.armadillian_armhf.deb (--install):
 unable to make backup link of `./boot/vmlinuz-3.18.11+' before installing new version: Operation not permitted

Cała aktualizacja kończy się niepowodzeniem.

Przeszukałem Internet, a jedyne odniesienia, które mogę znaleźć, to konkretne osoby z konkretnymi problemami podczas wykonywania określonych aktualizacji, na które zazwyczaj odpowiada „Usuń /boot/vmlinuz-3.18.11+ i spróbuj ponownie”, i tak, że naprawia ten konkretny problem.

Ale to nie jest dla mnie odpowiedź. Jestem dystrybutorem systemu operacyjnego, a nie użytkownikiem systemu operacyjnego, dlatego potrzebuję sposobu, aby to naprawić, co nie wymaga od użytkownika końcowego ręcznego usuwania plików jądra przed wykonaniem aktualizacji. Potrzebuję sposobu, aby powiedzieć dpkg, aby „kopiowało, a nie twarde łącze” dla plików na / boot (lub dla wszystkich plików, na których mi zależy, choć nieco to by spowolniło aktualizację), lub jeszcze lepiej „Jeśli twardy link zawiedzie, nie narzekaj, po prostu skopiuj go zamiast tego ”.

Próbowałem takich rzeczy, jak --force-unsafe-ioi nawet --force-allflagi dpkg, ale nic nie ma żadnego wpływu.


Brzmi jak czas na błąd na liście życzeń. :-)
Faheem Mitha

Odpowiedzi:


13

Zachowanie widzisz jest realizowany archives.cw dpkgźródle, linia 1030 (dla wersji 1.18.1):

debug(dbg_eachfiledetail, "tarobject nondirectory, 'link' backup");
if (link(fnamevb.buf,fnametmpvb.buf))
 ohshite(_("unable to make backup link of '%.255s' before installing new version"),
     ti->name);

Wydaje mi się, że można poradzić sobie z awarią łącza, powracając do zachowania zmiany nazwy używanego wiersza 1003 i kolejnych; coś w stylu (jest to niesprawdzone):

debug(dbg_eachfiledetail, "tarobject nondirectory, 'link' backup");
if (link(fnamevb.buf,fnametmpvb.buf)) {
 debug(dbg_eachfiledetail,"link failed, nonatomic");
 nifd->namenode->flags |= fnnf_no_atomic_overwrite;
 if (rename(fnamevb.buf,fnametmpvb.buf))
  ohshite(_("unable to move aside '%.255s' to install new version"),
      ti->name);
}

Nie jestem jednak dpkgekspertem ... (I nie ma już dostępnej opcji dpkgzapewniającej takie zachowanie).


Z pewnością pakowanie mojej własnej wersji dpkg jest możliwe, chociaż wolałbym nie obciążać się śledzeniem zmian w poprzedniej wersji w mojej wersji.
Majenko,

Ok, mogę potwierdzić, że to działa dobrze, więc z pewnością jest to opcja. Inną opcją, która przychodzi mi na myśl, która może być możliwa, jest ręczne przenoszenie szkodliwych plików w preinstskrypcie pakietu , ale ponieważ jądro jest budowane przez standardowe skrypty pakujące jądro, nie jestem pewien, jak bym to zmodyfikował. Nie byłoby też opcji automatycznego wycofywania.
Majenko,

1
Rzeczywiście, to by działało; możesz także zbadać dpkghooks ( dpkg --pre-invoke=).
Stephen Kitt

+1 Jak możesz nie być dpkgekspertem, kiedy to wiesz!
nikhil

1
Jądro raspberrypi jest również aktualizowane za pomocą podobnej sztuczki, używając dpkg-divert. Zaczerpnięte z raspberrypi.stackexchange.com/questions/51410/… ,
akarapatis
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.