Jaka jest różnica między montowaniem w fstab a montowaniem w menedżerze plików


12

... i jakie są konsekwencje różnych metod?

Próbowałem pewnych rzeczy przy montażu partycji sda2. Montowanie w fstab, nie montowanie w fstab, ale z menedżera plików.

Do tej pory, jeśli mam rację, dowiedziałem się, że po zamontowaniu w fstab partycja jest montowana automatycznie podczas uruchamiania. Ale ta zamontowana partycja nie jest pokazywana w menedżerze plików pod „urządzeniami”, podczas gdy na przykład partycja root i cdrom.

Jeśli chcesz mieć to pod urządzeniami na pasku bocznym, partycja nie powinna być montowana w fstab, ale poprzez kliknięcie jej w menedżerze plików. Czy to jest poprawne?

Ale w którą stronę pójść, jeśli chcesz jedno i drugie? Zamontowany automatycznie podczas uruchamiania ORAZ wyświetlany na pasku bocznym menedżera plików?


1
Który menedżer plików i który system operacyjny? Dla mnie, w Ubuntu, Debian i Arch (wszystkie dystrybucje Linuksa), z Nautilus, Nemo, Thunar i menedżerem plików Enlightenment, dysk zamontowany przy użyciu fstabnadal jest wyświetlany jako urządzenie w tych menedżerach plików.
mur

Używam mięty 13 xfce. Z Thunarem jako standardowym menedżerem plików. Moje zamontowane partycje fstab nie są wyświetlane pod urządzeniami ...
DutchArjo

Może to być błąd. Na Ubuntu 14.04, Thunar 1.6.3: imgur.com/jnwmuzO
mur

@don_crissti: oke, to potwierdza moje myśli, że coś z instalacją jest nie tak. I może to powoduje wszystkie moje inne problemy z tą instalacją. Ponieważ wypróbowałem wszystkie sugestie, które zostały zgłoszone, ale nadal nie działały tak, jak powinny.
DutchArjo

1
Jestem z @DutchArjo w tej sprawie. Mam /var/wwwosobną partycję (między innymi) w /etc/fstab- nie wyświetla się w „Urządzeniach”. Jeśli skomentuję to, /etc/fstaba następnie odmontuję, pojawi się (po ponownym uruchomieniu menedżera plików). Jeśli jest w /etc/fstabnim, nie wyświetla się w „Urządzenia”; jeśli to skomentuję, pojawi się ponownie. To jest na Fedorze 21 z Gnome Files, thunari nemo.
garethTheRed

Odpowiedzi:


13

Jest to udokumentowane (przynajmniej dla gnome-shell/ nautilus) w gvfs-udisks2-volume-monitor:

The gvfs-udisks2-volume-monitor process is responsible for the disks,
media, mounts and fstab entries shown in the desktop user interface.
..........................................
A device is either mounted (in which case its directory is known) or
it's not. If the device is not mounted, then its directory is known
only if it's referenced in the /etc/fstab file.

Dalej znajduje się wyjaśnienie:

If the directory for a device is known and outside /media, $HOME
(typically /home/foo) or /run/media/$USER then the device is not shown
in the user interface. Additionally, if any of component directories
in its directory starts with a dot ("."), the device is not shown
either. This policy may be overriden by use of the options x-gvfs-show
and x-gvfs-hide.

Podsumowując:

Partycje wymienione w /etc/fstab(domyślnie) byłyby wyświetlane tylko wtedy, gdy są zamontowane pod /media, $HOMElub /run/media/$USER. Jeśli chcesz, aby partycja była automatycznie montowana podczas uruchamiania systemu, a także znajdowała się na liście na pasku bocznym menedżera plików, najprostszym sposobem jest zamontowanie jej /etc/fstabpod jedną z tych trzech lokalizacji.
Jeśli chcesz zamontować partycję w innym katalogu (np. /mnt) I nadal wyświetlać się na pasku bocznym, możesz zastąpić domyślne zachowanie, dodając x-gvfs-showdo opcji montowania w fstab:

UUID=5a1615ca-cffd3124917a /mnt/storage ext4 rw,noatime,discard,x-gvfs-show 0 2

Partycje niewymienione w /etc/fstabsą obsługiwane przez udisks2i będą montowane poniżej /run/media/$USER/VolumeNamelub w /media/VolumeNamezależności od wartości UDISKS_FILESYSTEM_SHARED1, dlatego będą wyświetlane pod Devicespaskiem bocznym. Jednak nie są one montowane automatycznie. Użytkownik może automatycznie zamontować je podczas uruchamiania sesji udisksctl, np. Dodając:

udisksctl mount -b /dev/sdb2 -t ext4

do skryptów uruchamiania sesji.


1
man udisks :

UDISKS_FILESYSTEM_SHARED
   If set to 1, the filesystem on the device will be mounted in a shared directory e.g. /media/VolumeName)
   instead of a private directory (e.g. /run/media/$USER/VolumeName) when the Filesystem.Mount() method is handled.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.