Jak mogę zainstalować oprogramowanie lub gry Windows?


Odpowiedzi:


78

Możesz, jeśli najpierw zainstalujesz

Warstwa kompatybilnościIkona z Wine z Software Center, możesz zainstalować aplikacje Windows w Ubuntu. Ostrzegamy jednak, że nie wszystkie aplikacje działają idealnie lub bez błędów. Niektóre aplikacje są nawet bezużyteczne, podczas gdy inne działają idealnie (zobacz bazę danych aplikacji Wine, aby zobaczyć, jak dobrze działają różne programy). zobacz Jak zainstalować i skonfigurować Wine? aby pomóc Ci to zainstalować.

Po zainstalowaniu Wine wystarczy kliknąć dwukrotnie plik .exelub .msi, aby go uruchomić. Jeśli z jakiegoś powodu to nie działa, kliknij plik prawym przyciskiem myszy i wybierz „Otwórz za pomocą programu ładującego program Windows dla wina”. Oczywiście uruchamiaj pliki wykonywalne tylko z zaufanych źródeł, aby uniknąć złośliwego oprogramowania dla systemu Windows.

Zrzut ekranu przedstawiający otwieranie pliku wykonywalnego prawym przyciskiem myszy

Jeśli wystąpią problemy ze zgodnością, możesz wypróbować najnowszą wersję Wine Beta ze ppa:ubuntu-wine/ppaźródła oprogramowania (zobacz Co to są umowy PPA i jak z nich korzystać? ).

Możesz również rozważyć zainstalowanie WinetricksIkona , CrossOverIkona lub CrossOver Games,Ikona aby łatwiej zainstalować i używać oprogramowania.

Aby zobaczyć wyniki debugowania oprogramowania Windows (na wypadek, gdyby coś poszło nie tak), uruchom je z terminala za pomocą wine msiexec /i file.msilub po prostu wine file.exe.


nie działa para?
Charlie Parker

81

Krótka odpowiedź

Pliki .exe nie są binarnie kompatybilne z Ubuntu. Istnieją jednak warstwy zgodności dla systemu Linux, na przykład takie Wine, które mogą obsługiwać plik .exe.


Szczegółowa odpowiedź i rozwiązania

Podstawowy problem:

Ubuntu to zupełnie inny system niż MS Windows. Nie tylko wygląda inaczej, ale także używa różnych mechanizmów dla swoich podstawowych funkcji.

Problem z plikami .exe polega na tym, że są one specyficzne dla systemu Windows. Żaden inny system nie jest w stanie ich uruchomić, ponieważ ich zawartość jest zaprojektowana do pracy w systemie Microsoft. Linux używa różnych standardów, różnych pojęć, dlatego aplikacje Ubuntu muszą być do nich przystosowane, aby działały poprawnie.

Jeśli właśnie przeprowadziłeś migrację z systemu Windows i robisz swoje kroki w Ubuntu, możesz być naprawdę zaskoczony, że pliki .exe nie działają. Mogą występować różne objawy, może pojawić się komunikat o błędzie lub może nie być żadnego efektu po dwukrotnym kliknięciu pliku .exe. To wszystko się dzieje, ponieważ Ubuntu nie ma pojęcia, co należy zrobić, aby uruchomić ten plik. Ubuntu nie ma wiedzy o tym, jak MS Windows działa „za zasłoną”, dlatego nie może wykonać kodu, który się w nich znajduje. W żargonie technicznym mówi się, że pliki wykonywalne Windows i Linux nie są kompatybilne binarnie.

Poszukuję alternatyw

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to uświadomić sobie, że najprawdopodobniej nie chcesz uruchamiać tego pliku .exe. Większość aplikacji Windows, których używasz, ma swoje alternatywy Ubuntu w Centrum oprogramowania Ubuntu.

Dlatego pierwszym krokiem przy próbie uruchomienia pliku .exe jest sprawdzenie, czy istnieje wersja tej samej aplikacji Ubuntu (np. Firefox - ma zarówno wersję Windows, jak i Ubuntu), czy też bliska alternatywa, która nie jest ta sama aplikacja, ale robi 99% tych samych rzeczy. Na przykład, jeśli chcesz skomponować dokument, zamiast MS Office będziesz chciał użyć LibreOffice.

Jak mogę znaleźć alternatywę?

Oto kilka porad.

 1. Wyszukaj w Centrum oprogramowania Ubuntu.
  • Uruchom Centrum oprogramowania Ubuntu, wpisz w polu wyszukiwania, jakiej aplikacji szukasz. Na przykład wpisanie w „ Photoshopie ” powoduje znalezienie GIMP , który jest doskonałym zaawansowanym narzędziem do edycji obrazów i doskonałym zamiennikiem Adobe Photoshop.
  • Wiele aplikacji Windows jest także dostępnych dla Ubuntu i ma ich identyczną wersję w Ubuntu Software Center, co jest preferowanym sposobem instalowania oprogramowania w Ubuntu.
 2. Szukaj Zapytaj Ubuntu (ta strona).
 3. Ta strona pomocy Ubuntu zawiera świetne wskazówki dotyczące szukania alternatyw.
 4. http://ubuntuguide.org/wiki/Alternatives
 5. http://alternativeto.net/

OK, ale nie wszystkie aplikacje mają alternatywy. Istnieje wiele przypadków, w których i tak będziesz chciał uruchomić program .exe. Przykłady obejmują:

 • Próbujesz uruchomić aplikację, której alternatywa nie ma sensu. W przypadku większości gier wideo będziesz chciał je uruchomić, a nie alternatywę.
 • Możesz uruchomić oryginalną aplikację zamiast alternatywy, ponieważ alternatywa nie jest wystarczająco dobra. Na przykład wiele osób uważa, że ​​Photoshop jest znacznie lepszym edytorem niż GIMP.
 • Jest to program specyficzny dla systemu Windows, który nie ma sensu w systemie Linux.

Na szczęście możesz pobrać pliki .exe do uruchomienia na Ubuntu.

Uruchamianie plików .exe na Ubuntu z WINE

Co to jest wino ? Technicznie jest to warstwa kompatybilności. Oznacza to, że zapewnia środowisko podobne do systemu Windows dla każdej aplikacji .exe, którą próbujesz uruchomić. Dlatego z WINE pliki .exe będą działać na Ubuntu.

WINE nie jest instalowane domyślnie. Możesz go zdobyć poprzez:

 • Wyszukiwanie „wina” w Centrum oprogramowania Ubuntu.
 • Uruchomienie polecenia: sudo apt-get install wine.

Szczegóły dotyczące instalacji WINE można znaleźć w tym pytaniu .

Okej, więc zainstalowałem WINE. Co teraz?

Przejdź do uruchomienia pliku .exe! Kliknij dwukrotnie, a przy odrobinie szczęścia wszystko będzie wyglądało jak w systemie Windows. Voilà!

OSTRZEŻENIE: Nie wszystkie aplikacje będą działały poprawnie po uruchomieniu z WINE. WINE nie jest w żadnym razie doskonały, a ponieważ udaje, że jest środowiskiem Windows, zamiast być prawdziwym, niektóre aplikacje mogą działać nieprawidłowo. Typowe problemy mogą obejmować niepoprawnie wyświetlane pola, problemy z pełnym ekranem z grami wideo, problemy z ochroną przed kopiowaniem. Niektóre z nich można rozwiązać z niewielkimi problemami, sprawdź bazę danych aplikacji WINE i skorzystaj z wyszukiwarki Google, aby znaleźć wskazówki na wypadek, gdyby plik .exe nie działał poprawnie.

Uruchamianie aplikacji Windows na Ubuntu z PlayOnLinux

Istnieje inne narzędzie, które może Ci się spodobać, które pomaga w uruchamianiu aplikacji Windows.

Nazywa się PlayOnLinux ( strona internetowa ) i obsługuje dość szeroki zakres oprogramowania ( przeglądaj ).

Działa w oparciu o określoną wersję Wine, o której wiadomo, że działa najlepiej z aplikacją, którą chcesz uruchomić. Instaluje również dodatkowe ścieżki, aby zapewnić maksymalną zgodność z Ubuntu. Ale nie musisz o tym wiedzieć; wszystko odbywa się automatycznie.

Z tego powodu PlayOnLinux zapewnia najlepsze wyniki w przypadku uruchamiania powszechnie znanego oprogramowania, w tym wielu gier wideo.

Instalowanie PlayOnLinux:

 • Znajdź go w Centrum oprogramowania Ubuntu lub
 • Biegać sudo apt-get install playonlinux

Korzystanie z PlayOnLinux:

Zamiast podwójnego kliknięcia pliku .exe (który uruchamia go za pomocą WINE), uruchom aplikację PlayOnLinux. Wybierz przycisk „Zainstaluj” na pasku narzędzi i wybierz aplikację, którą chcesz zainstalować. PlayOnLinux przeprowadzi Cię przez proces instalacji (oczywiście będziesz potrzebować nośników instalacyjnych).

Po zakończeniu zainstalowana aplikacja zostanie wyświetlona w oknie głównym PlayOnLinux. Kliknij dwukrotnie, aby go uruchomić!

Rozwiązania komercyjne

Jeśli nie jesteś zadowolony z WINE, istnieje kilka komercyjnych programów, które obsługują aplikacje Windows w systemie Linux. Jednym z najbardziej znanych jest CrossOver . W niektórych przypadkach ma znacznie lepsze wyniki, ale nie jest dostępny za darmo.


nie działa para?
Charlie Parker

23

tak, używając wina.

zdobądź go, przechodząc do centrum oprogramowania Ubuntu.

tutaj jest link do ppa https://launchpad.net/~ubuntu-wine/+archive/ppa

tutaj jest wideo na temat instalacji http://www.youtube.com/watch?v=hZgjgeDQVo4

tutaj jest wideo na temat instalowania podstawowych aplikacji http://www.youtube.com/watch?v=RLRLWEfdFqY&feature=related

a oto wiki wina, która dostarczy ci więcej informacji. http://wiki.winehq.org/HowTo

jeśli chcesz zagrać w grę z płyty CD, możesz zainstalować grę na systemie Linux, która jest również dostępna w centrum oprogramowania Ubuntu. mam nadzieję że to pomoże


4
+1 za grę na Linuksie, szukałem czegoś takiego przez jakiś czas!
Jan

3
-1 za użycie ppa, gdy tak naprawdę nie jest to ani konieczne, ani zalecane: \
Stefano Palazzo

17

Najpierw musisz zainstalować warstwę kompatybilności z winem, która pozwoli ci uruchamiać aplikacje Windows na Ubuntu:

 1. Otwórz Centrum oprogramowania Ubuntu
 2. Wyszukaj „ Wino
 3. Zainstaluj „warstwę zgodności Microsoft Windows z Wine”

Następnie musisz powiedzieć Ubuntu, że jest to program.

 1. Kliknij .exeplik prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości
 2. Przejdź do uprawnień i zaznacz Zezwalaj na uruchamianie pliku jako programu

Teraz możesz uruchomić program

 • Kliknij .exeplik prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz za pomocą programu ładującego program Windows dla wina

To wszystko, program powinien teraz działać poprawnie. Przetestowałem to przy użyciu różnych elementów oprogramowania Windows, w tym wersji Mono dla Windows .


15

W przypadku aplikacji, które nie działają w Wine, możesz użyć Virtualbox, instalując system Windows na maszynie wirtualnej. Akceleracja 3D jest obsługiwana w Virtualbox.

Zobacz także następujące pytania:


I użyj winetricks, aby zainstalować directx9_36 dla lepszych tekstur gier w grach tylko z Directx.
iugamarian

13

Wino nie jest idealną odpowiedzią, ponieważ prawdopodobnie napotkasz wiele problemów ze zgodnością. Możesz rozważyć najpierw sprawdzenie swojej aplikacji na WineHQ.org . Platyna to najlepszy poziom, następnie złoto, srebro, brąz i wreszcie śmieci.

alternatywny tekst

Jeśli chcesz uruchamiać gry, możesz wypróbować specjalne wersje Wine, takie jak PlayOnLinux (bezpłatny) lub CrossOver (płatny). W przeciwnym razie popularne aplikacje powinny działać wystarczająco dobrze przy niewielkiej konfiguracji.


11

Przede wszystkim plik .EXE jest plikiem wykonywalnym systemu Windows. W systemie Linux i innych systemach opartych na * nix nie używamy pliku .EXE jako rozszerzenia plików wykonywalnych programów. Zamiast tego ustawiamy uprawnienia do wykonywania programu za pomocą komendy chmod .

Po drugie, twoje pytanie jest zbyt ogólne. Który „plik .EXE”, według którego zakładam, że próbujesz uruchomić aplikację systemu Windows, którą próbujesz uruchomić? Istnieje program o nazwie WINE, który może uruchamiać programy systemu Windows na różnych poziomach sukcesu.

Jednak zdecydowanie zaleca się korzystanie z natywnej aplikacji alternatywnej, ponieważ będzie ona działać lepiej i lepiej zintegrować się z komputerem.


11
zapytali, jak uruchomić pliki .exe, które nie są dla nich alternatywą.
orzech

11

Należy pamiętać, że Ubuntu to zupełnie inny system operacyjny niż Windows. Struktury plików są niekompatybilne. Więc .exepliki są przeznaczone dla systemu Windows, nie Linux. Dlatego nie będą działać.

Mimo to istnieją pewne .exepliki, które działają dobrze w systemie Linux (Ubuntu) za pośrednictwem programu o nazwie wine. Najnowsza stabilna wersja powinna znajdować się w centrum oprogramowania.

Jednak moim najsilniejszym zaleceniem - przed zainstalowaniem wine- jest przejście do strony programisty i zapoznanie się z tym, co może, a czego nie może zrobić, oraz z jakimi programami Windows z nią współpracują.

Wreszcie, istnieje tysiące aplikacji zaprojektowanych dla systemu Linux, które wykonują te same czynności, co aplikacje Windows. Wiele z nich jest wieloplatformowych, takich jak VLC, Firefox, żeby wymienić tylko kilka.


Wszyscy byliście zaskakująco wspierający (może dam tylko szansę, haha). Ale gdzie mogę znaleźć to „centrum oprogramowania”? Poszedłem do aplikacji w lewym górnym rogu i wszystko, co jest dla mnie dostępne, to akcesoria, gry, grafika, Internet, biuro oraz dźwięk i wideo. Co robisz
Adrian

Jaką wersję Ubuntu używasz?
Baldrick

Będę brzmieć jak idiota, ale szczerze mówiąc, nie jestem pewien. Boot CD, który dostałem od współlokatora, był po prostu wypalony. Czy mogę to znaleźć? Jeszcze raz dziękuję.
Adrian

Po uruchomieniu, poczekaj, aż się załaduje, a następnie przejdź do Aplikacje / Akcesoria / Terminal. Powinno zostać wyświetlone okno podobne do polecenia. Wytnij i wklej następujące i wciśnij Enter, a następnie opublikuj wynik. Cat / etc / lsb-release
Baldrick

Okej, to może chwilę potrwać. (Jestem teraz na laptopie z systemem Windows, podczas gdy mój nowy komputer to komputer, dla którego otrzymuję pomoc) DISTRIB_ID = Ubuntu DISTRIB_RELEASE = 8.04 DISTRIB_CODENAME = hardy DISTRIB_DESCRIPTION = "Ubuntu 8.04.3 LTS" To wszystko, co mówi ...
Adrian

9

Cóż, plik „exe” systemu Windows nie działa w systemie Linux, jest to inny typ systemu operacyjnego. Możesz zainstalować wino i spróbować ponownie. Działa bardzo dobrze w większości przypadków.

I daj ubuntu uczciwą szansę, w większości przypadków nie potrzebujesz systemu Windows. Masz wrażenie, że jest to niezbędna część korzystania z komputera.


7

Oprócz implementacji WINE, jeśli masz kopię okien, możesz również zajrzeć do VirtualBox lub innej technologii wirtualizacji.

Oto link na temat konfiguracji: http://www.ubuntugeek.com/create-and-manage-virtual-machines-using-virtualbox.html

Wadą używania maszyny wirtualnej (maszyny wirtualnej) jest to, że są one generalnie zarezerwowane dla maszyn wyższej klasy, ponieważ są one systemem operacyjnym w systemie operacyjnym, który zajmuje dodatkowe zasoby systemu operacyjnego.

profesjonalistą byłoby to, że łatwiej jest tworzyć kopie zapasowe i przywracać je na wypadek awarii oprogramowania.

Wikipedia ma artykuł na temat VirtualBox i Virtualization. Mogę opublikować tylko jeden link, dopóki nie zdobędę więcej fajnych punktów, więc doszedłem do wniosku, że samouczek będzie lepszym linkiem, ponieważ zawiera krótki opis


Mieliśmy wiele problemów z używaniem VitualBox na naszych systemach Ubuntu @ school.
Wayne Werner,

Racja, czasami niektórzy pracują dla niektórych - a inni dla innych. Nigdy nie byłem w stanie zmusić VMWare do pracy, ale odniosłem pewien sukces z QEMU / KVM. „Poszczególne wyniki mogą się różnić”.
aggitan5

Wskazane powyżej PPA Wine jest pomocne, ale zauważę, że nie musisz używać pakietów beta, jeśli korzystasz z PPA. wine1.5Pakiet daje najnowszy pakiet beta, jednak wine1.4pakiet będzie Cię w stabilnym wydaniu Wine 1.4 i nie narazić na regresji. Możesz także zainstalować winepakiet dla najnowszej stabilnej wersji.


4

Ponadto, jeśli chcesz otrzymywać aktualizacje od twórców Wine, aby obsługiwać coraz więcej oprogramowania Windows, przejdź do System-> Źródła oprogramowania i przejdź do innej karty Oprogramowanie. Kliknij przycisk Dodaj i skopiuj + wklej do niego: ppa: ubuntu-wine / ppa


4

Tak, jak powiedzieli inni, możesz używać wina do uruchamiania programów Windows.

Po zainstalowaniu Wine można uruchomić plik wykonywalny systemu Windows, klikając go prawym przyciskiem myszy i klikając „Otwórz za pomocą programu ładującego program Windows dla wina” lub używając terminala, jak wyjaśniono powyżej.

Sprawdź tutaj, czy / jak program można uruchomić w winie. Wiele programów nie będzie działać idealnie lub będzie wymagać dodatkowej konfiguracji do uruchomienia. Program o nazwie winetricks (patrz http://wiki.winehq.org/winetricks ) może nieco ułatwić.

Zawsze staraj się używać natywnego oprogramowania lub bezpłatnych alternatyw, jeśli to możliwe. Możesz wyszukiwać aplikacje w Centrum oprogramowania Ubuntu - stąd programy będą działały znacznie lepiej i będą wymagały niewielkiej konfiguracji. Możesz również zajrzeć na tę stronę internetową: http://www.osalt.com/ w poszukiwaniu alternatywnego oprogramowania wolnego od zastrzeżonych produktów.


4

Jak powiedzieli inni, Wine jest zwykle najlepszą opcją, ale w niektórych przypadkach możesz zobaczyć lepszą wydajność przy użyciu Mono. Jednak aby program działał w trybie Mono, musi to być aplikacja .NET, a nawet to nie gwarantuje, że program będzie działał bez pewnego trzymania ręki.

Podsumowując, Wine to bezpieczny zakład, ale Mono jest domyślnie instalowany w Ubuntu i może obsługiwać wiele prostych plików .EXE, które są aplikacjami .NET.


4

Może odpowiedni komunikat o błędzie powinien powiedzieć, że pliki .exe są tworzone specjalnie do działania w środowisku Windows. Istnieje wiele ekscytujących sposobów radzenia sobie z tą sytuacją, ale wszystkie potrzebują trochę czasu i wysiłku, aby uzyskać informacje i zrozumieć. Jeśli mimo wszystko planujesz używać systemu Windows, co jest w porządku, ponieważ możesz swobodnie wybierać, może być wskazane poczekanie na instalację systemu Windows, a następnie uruchomienie plików .exe.

Jeśli zdecydujesz inaczej i chcesz dowiedzieć się więcej o Ubuntu i sposobie uruchamiania plików wykonywalnych, powinieneś wiedzieć, że istnieją

 • różne formaty plików, które mają być uruchamiane natywnie w Ubuntu
 • może rodzime programy w Ubuntu, które są bardzo łatwe do zainstalowania
 • rozwiązania (takie jak wine), aby uruchomić nawet program Windows w Ubuntu

Powodzenia i ostrożnie decyduj!


1
Możesz uruchomić dwa systemy Windows i Ubuntu, aby poznać system Ubuntu przed całkowitym opuszczeniem systemu Windows. W domu jestem wolny od systemu Windows od 2000 roku. Nadal jednak używam go w pracy, jak powiedział mi dział IT.
Warren Hill

2

Uruchom sudo apt-get install wine, a następnie skonfiguruj wine za pomocą winecfgpolecenia

Umożliwi to kliknięcie prawym przyciskiem myszy dowolnego pliku .exe, aby otworzyć za pomocą modułu ładującego wino.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.