Jak wybierane są nazwy kodowe wersji?


23

Jakie kryteria stosuje się, aby wybrać nazwę kodową wydania Ubuntu i kto jest ostatecznie odpowiedzialny za decyzję?


1
Oto dość szczegółowy opis historii, a także liczne sugestie dotyczące przyszłych wydań.
txwikinger

Odpowiedzi:3

Uwaga: ta odpowiedź jest przede wszystkim skierowana do Dlaczego Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus? który został oznaczony jako duplikat tego pytania, zanim mogłem dokończyć swoją odpowiedź.

Nazwy kodowe Ubuntu mają postać <przymiotnik> <zwierzę>, zaczęło się to jako żart, ale utknęło. Po Breezy postanowili także przesunąć alfabet w górę, aby wszystko było mniej skomplikowane. W tamtym czasie powiedzieli, że „mogą pominąć kilka liter”, ale tak naprawdę zrobili to tylko raz (od Breezy do Dappera). Często pierwsza część kryptonimu jest używana samodzielnie (przede wszystkim w apt repos).

Przymiotnik czasami mówi coś o celach wydania. Wydania LTS zwykle mają przymiotnik, który przynosi poczucie siły i stabilności. Wcześniejsze wersje non-lts zwykle używały przymiotników, które mają bardziej krwawiące odczucia, podczas gdy nowsze wydają się przestawiać na bardziej neutralne przymiotniki.

Porównać:

Dapper, Hardy, Lucid, Precise, Trusty, Xenial (wydania lts)

Warty, Hoary, Breezy, Edgy, Feisty, Gutsy, Intrepid, Jaunty, Karmic, Maverick, Natty, Oneiric, Quantal, Raring, Saucy, Utopic, Vivid, Wily (wydania inne niż LTS)

Wnioski dotyczące nazwy Xenial Xerus można znaleźć na stronie http://www.markshuttleworth.com/archives/1479

Co za szczęście, że naszym następnym LTS powinien być X, ponieważ „xenial” oznacza „przyjazne relacje między gospodarzami a gośćmi” i biorąc pod uwagę całą niesamowitą pracę związaną z LXD i KVM dla Ubuntu OpenStack, a ponadto interoperacyjność Ubuntu OpenStack z hiperwizorami wszelkiego rodzaju, wygląda na idealne dopasowanie.

A Xerus, afrykańskie wiewiórki ziemne, są jednymi z najbardziej towarzyskich zwierząt w moim rodzinnym kraju. Żyją na pustyni, żyją w małych, zwinnych grupach społecznych, które niezwykle dobrze dogadują się ze swoimi sąsiadami (dla większości ssaków sąsiedzi są źródłem krwawej konkurencji, dla Xerusa, hej, współpraca jest fajna). Są szybcy, zadziorni, przyjaźni i znani z ogromnej… odwagi. To brzmi właściwie. Z wielką… odwagą… przychodzi świetna okazja!

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.