Jak nazywa się domyślna czcionka konsoli Debian / Ubuntu (TTY)?


45

Obecnie używam Ubuntu i kilku innych dystrybucji Linuksa na moim komputerze, a ponieważ często używam TTY, dobra czcionka jest bardzo ważna!

Czy ktoś zna nazwę domyślnej czcionki konsoli / TTY używanej w Ubuntu i Debianie?


1
Która wersja Ubuntu? 11.10 zawiera wariant czcionki Ubuntu o jednolitej przestrzeni, ale byłbym zaskoczony, gdyby Debian go użył.
Michael Martin-Smucker

Odpowiedzi:


59
  • Ubuntu Mono z rodziny czcionek Ubuntu ( font.ubuntu.com ) jest domyślną czcionką terminalową z interfejsem GUI w Ubuntu 11.10.
  • Czcionka Terminus ( terminus-font.sourceforge.net ) to domyślna czcionka na konsoli Linux ( Ctrl+Alt+F1, $ /bin/setfont /usr/share/consolefonts/FOO.psf.gz)
  • GNU Unifont ( unifoundry.com ) jest domyślną czcionką dla menu programu ładującego CD, programu ładującego Grub i alternatywnego (tekstowego) instalatora, w którym używany jest bufor bufora oprogramowania. (Unifont to czcionka rezerwowa o pełnym zasięgu).

Szczegóły techniczne

Czcionka GUI jest ustawiona dla ubuntu-artworkpakietu w systemie Ubuntu domyślnie w /usr/share/glib-2.0/schemas/ubuntu-artwork.gschema.override. Zmiana została wprowadzona w Bug # 865013 on

2011-10-04 dla Ubuntu 11.10. Możliwe jest zapytanie o wartość tego ustawienia (użytkownik mógł go przesłonić lub zmienić) za pomocą:

  • $ gsettings get org.gnome.desktop.interface monospace-font-name
    'Ubuntu Mono 13'

Konfiguracja czcionek konsoli terminala Linux jest nieco bardziej zaangażowana; dostępna jest ograniczona liczba miejsc dla znaków w buforze ramki, więc najlepszy podzbiór jest wybierany w czasie instalacji pakietu przez kod, /var/lib/dpkg/info/console-setup.configa wynik jest przechowywany w /etc/default/console-setup.

Jak zauważa @Chen Xiao-Long, podzbiory czcionek konsoli są zbudowane z niezliczonych czcionek bitmapowych pochodzących z różnych miejsc; są one w pełni udokumentowane w /usr/share/doc/console-setup/copyright.fonts.gz. Kiedy praca nad podpowiedziami w Ubuntu Mono osiągnie wystarczająco wysoki poziom, mam nadzieję, że zamiast tego będzie możliwe mapowanie bitmap wyeksportowane z Ubuntu Mono, patrz Bug # 724022 , przynajmniej dla obszarów, w których mamy zasięg.


Wielkie dzięki! Właśnie tego szukałem (szczególnie sekcja „Szczegóły techniczne”): D
Andrew Gunnerson

1
Byłem w stanie zmienić rozmiar czcionki mojego tty1-6, konfigurując: / etc / default / console-setup, który działa dobrze do tworzenia kopii lustrzanych terminala z mojego laptopa i telewizora na dużym ekranie.
Aaron Hall

W standardowej instalacji Debiana znajduje się kilkanaście czcionek Terminus. Byłoby bardzo pomocne wiedzieć, który dokładnie jest domyślny. (zwłaszcza, że ​​zmieniłem czcionkę, ale nie mogę jej teraz znaleźć)
rien333

6

Oto, co znalazłem w innym poście:

„Ubuntu Monospace jest fabrycznie zainstalowany z Ubuntu 11.10 i jest to domyślna czcionka terminalu.”


3
Tak, Ubuntu Mono ( font.ubuntu.com ) jest domyślną czcionką terminala Monospace na terminalu GUI w systemie Ubuntu 11.10. /bin/setfont /usr/share/consolefonts/FOO.psf.gzCzcionki konsoli Linuksa (Ctrl-Alt-F1, ) są czcionkami Terminus ( terminus-font.sourceforge.net )
sladen

@bioShark: Dziękuję za odpowiedź, ale to, co napisał sladen, było tym, czego szukałem fow :)
Andrew Gunnerson

@sladen: Jeśli prześlesz jako odpowiedź, a nie komentarz, zaakceptuję.
Andrew Gunnerson

@sladen Świetne informacje o Terminusie
bioShark

@sladen: W rzeczywistości, po zapoznaniu się z kodem źródłowym pakietu zawierającego fonts ( console-setup), tylko niektóre czcionki to Terminus. Według mojego /etc/default/console-setuppliku domyślną czcionką jest Fixed16, z której jest zrobiony georgian16.bdf, unifont.bdf+h16.bdf, etl16-unicode.bdf. Czy wiesz skąd one pochodzą? Dzięki!
Andrew Gunnerson

4

Właśnie wymyśliłem prawidłową odpowiedź dla Xubuntu 14.04 w TTY (tryb tekstowy, bez X), to jest to:/usr/share/consolefonts/Uni2-Fixed16.psf.gz

Porównałem domyślną konsolę (CTRL-ALT-F1) ze zmodyfikowaną konsolą (CTRL-ALT-F2), gdzie przeszedłem:

for i in /usr/share/consolefonts/Uni*; do setfont "$i"; ls -l /proc/; echo -e "\nINFO: currently set font: $i"; sleep 2; clear; done

(Byłem zainteresowany tylko czcionkami Unicode)


być może też Uni3-Fixed16.psf.gznie widzę żadnej różnicy między Uni2 a Uni3 .
crysman0

Miałem problem polegający na tym, że czcionki w każdej aplikacji, w tym w przeglądarce Firefox, w moim Kali zmieniły się po zainstalowaniu pliku (nie wiem, jak to się zmieniło).

Nie było idealnego wideo / odpowiedzi, które pokazałyby, jak zresetować czcionki.

1) Aby zmienić czcionki w całym systemie (innym niż terminal) , wyszukaj narzędzie do dostosowywania czcionek. Tutaj możesz zmienić dowolną czcionkę, której chcesz użyć.

Ale jeśli chcesz użyć niestandardowej czcionki, pobierz niestandardową czcionkę (najlepiej Ubuntu Regular), a następnie wykonaj następujące czynności Inne lokalizacje -> Komputer -> usr -> udostępnij -> czcionki .

Wklej własną czcionkę w folderze czcionek, a teraz pojawi się opcja wyboru niestandardowej czcionki w narzędziu Fonts Tweak.

2) Jeśli chcesz zresetować czcionkę terminalową z domyślną, CONSOLAS REGULAR to czcionka, którą musisz pobrać, i powtórz część 1 tej odpowiedzi.

Próbowałem wielu czcionek, ale nic nie pasuje tak dobrze, jak ta czcionka domyślna.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.