Adaptacyjne przyspieszenie dla touchpada w systemie Ubuntu 17.10


12

Niedawno zaktualizowałem system Ubuntu 16.04 z systemem Unity do wersji 17.10 z systemem GNOME. Od czasu aktualizacji brakuje mi funkcji adaptacyjnego przyspieszania na touchpadzie. Bardzo mi się podobało, ponieważ był dokładniejszy na krótszych dystansach.

Przy odrobinie kopania dowiedziałem się, że 17.10 używa libinputzamiast tego GNOME synaptics, ale domyślnie libinputużywa flatprofilu przyspieszenia dla touchpadów ( https://wayland.freedesktop.org/libinput/doc/1.4.3/pointer-acceleration.html# ptraccel-touchpad ).

Próbowałem także zainstalować xserver-xorg-input-synaptics17.10. Działa to dobrze, z wyjątkiem faktu, że jest zbyt kłopotliwy, aby włączyć „naturalne przewijanie” z wiersza poleceń ( /ubuntu//a/206006 ). Innym problemem jest to, że GNOME nie pokazuje ustawień touchpada z synapticszainstalowanym ( /unix//a/292920 ).

Próbowałem również wiercić się gnome-tweak-toolw podmenu „Klawiatura i mysz” na pasku bocznym, ale ma opcję wybrania „Profil przyspieszenia” tylko dla myszy, a nie dla touchpadów (zobacz zrzut ekranu w części Czym są profile przyspieszenia myszy w dostosowywaniu gnome- narzędzie? ).

Czy istnieje sposób na włączenie adaptacyjnego przyspieszania dla touchpadów, przy libinputktórych nie występuje żaden z powyższych efektów ubocznych?

Odpowiedzi:


4

W tym celu spróbuj edytować klucz speedze schematu org.gnome.desktop.peripherals.touchpad. Opis klucza jest następujący:

Pointer speed for the touchpad. Accepted values are in the [-1..1] range (from "unaccelerated" to "fast"). A value of 0 is the system default.

co zdecydowanie wskazuje, że klawisz gnome ma coś wspólnego z przyspieszaniem touchpada. Użyj edytora dconf lub ustawień gset poprzez linię poleceń i sprawdź, czy modyfikacja tego klucza ma jakikolwiek wpływ.


1
Skąd masz definicję tego klucza? Po prostu ciekawy, żebym mógł znaleźć inne.
Sia

1
Możesz zobaczyć wszystkie klucze za pomocą gsettings list-keys org.gnome.desktop.peripherals.touchpadi uzyskać definicję jednego klucza za pomocą gsettings describe org.gnome.desktop.peripherals.touchpad speed.
robcast

1
Ustawienie speednie jest tak naprawdę przyspieszeniem adaptacyjnym. Sądząc po klawiszach org.gnome.desktop.peripherals.mousema adaptacyjne przyspieszenie i org.gnome.desktop.peripherals.touchpadpo prostu nie :-(
robcast

5

W 17.10 można również ustawić profil przyspieszenia bezpośrednio i wyłączyć przyspieszenie myszy, ustawiając accel-profilena'flat'

gsettings set org.gnome.desktop.peripherals.mouse accel-profile 'flat'

Alternatywnie użyj dconf-editor:

Wyłącz przyspieszenie myszy w Ubuntu 17.10


1
Jestem całkiem pewien, że sekcja dotycząca myszy dotyczy rzeczywistych urządzeń podłączonych do USB, a nie do touchpada.
thebunnyrules,

1
Stoję poprawiony ....
thebunnyrules,

@ thebunnyrules Tak, przepraszam, masz rację - nie widziałem części „for touchpad” :)
Simon A. Eugster

1
Simon, mimo to wypróbowałem i rzeczywiście wpłynęło to na wydajność mojego touchpada. Więc nie, myślę, że miałeś rację, polecając to.
thebunnyrules

1
właśnie zaktualizowałem do wersji 17.10 i stwierdziłem, że zmniejszona wydajność touchpada jest bardzo rozczarowująca. ustawienie go 'adaptive'poleceniem, które zasugerowałeś, naprawiło.
grg rsr

2

Edycja: Niestety, pomaga to tylko w przypadku korzystania z Xorg, a nie Wayland, zgodnie z Wiki Arch Linux :

W przypadku Wayland nie ma pliku konfiguracyjnego libinput. Konfigurowalne opcje zależą od postępu obsługi środowiska pulpitu; patrz # Narzędzia graficzne.

W przypadku Xorg domyślny plik konfiguracyjny opakowania jest zainstalowany w katalogu /usr/share/X11/xorg.conf.d/40-libinput.conf. Nie jest wymagana dodatkowa konfiguracja w celu automatycznego wykrywania klawiatur, touchpadów, trackpointerów i obsługiwanych ekranów dotykowych.

W przypadku Xorg:

Według jego strony libinput podręcznika obsługuje także przyspieszenie adaptacyjne:

Powinieneś być w stanie dodać go jako opcję w xorg.conf, np . /usr/share/X11/xorg.conf.d/40-libinput.conf:

Option "AccelProfile" "adaptive"

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.