Jak wylogować się za pomocą polecenia w środowisku pozbawionym gnomów?


11

Zainstalowałem różnych menedżerów okien (Awesome, dwm itp.), Z których nie jestem w stanie wylogować się z powrotem do ekranu logowania (sesja gnome), aby przejść do innego menedżera okien. W tym celu muszę zrestartować komputer, co jest stratą czasu (i może prowadzić do uszkodzenia danych).

Pytanie Jak można zalogować się za pośrednictwem terminalu? nie działał ..

dbus-send --session --type=method_call --print-reply --dest=org.gnome.SessionManager /org/gnome/SessionManager org.gnome.SessionManager.Logout uint32:1

..nie to zrobiłem:

gnome-session-save --force-logout

.. lub że:

gnome-session-quit --force-logout

wszyscy wrócili:

Failed to call logout: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files

Czy istnieje szybki sposób na ponowne zalogowanie się do menedżera sesji Gnome z menedżera pulpitu innego niż Gnome przy użyciu emulatora terminala? Wiem, że CTRL + ALT + BACKSPACE można skonfigurować tak, aby zrestartował X, ale szukam najłatwiejszego sposobu wylogowania.


2
Czy nie możesz po prostu się wylogować, po prostu wychodząc z WM - tj. Mod4 + Shift + Q za niesamowite?
Alexander Torstling,

Odpowiedzi:


12

Możesz zrestartować menedżera pulpitu, który jest podobny do restartowania X.

W systemie Ubuntu 11.10:

sudo service lightdm restart

We wcześniejszych wersjach:

sudo service gdm restart

Jeśli to się nie powiedzie lub masz bardzo stary system, spróbuj:

sudo /etc/init.d/gdm restart

Jedna z nich powinna zabrać Cię z powrotem do ekranu logowania. Pamiętaj, że nie pojawi się monit, więc zapisz pracę przed uruchomieniem tego polecenia!


3
To zabija wszystkich podłączonych użytkowników. Nie zawsze to, czego chcesz.
cadrian

9

<modkey> + shift + qto domyślne polecenie do zabicia klienta wm na dwm i awesome. To skutecznie powraca do ekranu wylogowania. Testowany na MacBooku Air XUbuntu 12.10 z dmw, gdzie jest alt + shift + q. Testowany na ThinkPadzie z systemem Debian Stretch z niesamowitą wersją 3.5.


Aby przełączyć użytkowników pozostawiając sesję otwartą, można użyć dm-tool switch-to-greeterlub Ctrl + Alt + F {7,8}. Testowane na Xubuntu 13.04 + i3.
ignis

1

W systemie Ubuntu 12.04 możesz używać

/usr/lib/indicator-session/gtk-logout-helper --logout

Otwiera okno dialogowe. Używam go z Awesome Window Manager.

Aby bezpośrednio się wylogować, możesz także (miękko) zabić swojego menedżera okien.


0

Czy próbowałeś

/usr/bin/gnome-session-quit  --logout --no-prompt

Działa to dla mnie w niesamowitej sesji WM Gnome. Ponieważ GNOME 3.10 jest mniej więcej potrzebne, --logout - no-prompt jest teraz potrzebny, ponieważ okno dialogowe zniknęło.


-1

Nie sądzę, że to dobry sposób, ale:

kill -9 -1

To po prostu wszystko zabija. Niebezpieczny. Nie uruchamiaj tego, chyba że masz pewność.
Tim Bray

-3

Spróbuj tego::

killall -u nazwa użytkownika


Spowoduje to wysłanie zwykłego sygnału SIGTERM do wszystkich procesów jednocześnie, zamiast wdzięcznego zakończenia środowiska pulpitu tak, jak powinno. Różni się to pod względem aplikacji z prośbą o zapisanie pracy lub nie. W przypadku niezapisanej pracy może to spowodować utratę tych danych w porównaniu ze zwykłym wylogowaniem. Więc -1.
gertvdijk

Przeczytaj, co osoba zadająca pytanie próbuje osiągnąć, zanim wyrazi swoją opinię: „(...) Muszę zrestartować komputer, aby to zrobić, co jest stratą czasu”. Jeśli musi się zrestartować, wpływ na niezapisaną pracę jest DOKŁADNIE taki sam.
Silvio Bandeira

Mimo to polecenie killall działa i jest bardzo przydatne, gdy nie masz innych sposobów, np. Gdy interfejs zawiesza się.
Silvio Bandeira

1
Silvio, tak, masz rację, ale użytkownik, na który odpowiadasz, może nie znać wpływu tego, co robi, a następny nowicjusz w bloku szukający łatwej odpowiedzi na pewno nie będzie tego wiedział . Więc jeśli przeformułujesz swoją odpowiedź z potencjalnymi wadami i że [Ctrl] [Alt] [Backspace] jest lepszym rozwiązaniem, ale twoje rozwiązanie jest lepsze niż restart, jestem pewien, że Gert i ja będziemy głosować twoją odpowiedź zamiast głosować to. ;-)
Fabby

Uwaga dla Flaggerów: Nie oznaczaj technicznie niepoprawnych i / lub „złych” odpowiedzi jako „niskiej jakości”. Przycisk downvote istnieje z jakiegoś powodu.
Kaz Wolfe
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.