Jak rozłożyć pojedynczą tapetę na dwa monitory?


36

Mam skonfigurowany podwójny monitor w Ubuntu 11.10. Chcę mieć pojedynczą tapetę na obu monitorach. Jak mam to zrobic?


Może warto zauważyć, chociaż azot nie wydaje się zmieniać tapety maszyn NVIDIA, ma fajny efekt uboczny, który wciąż może sprawić, że będzie opłacalny. Jeśli zmiany za pomocą azotu wystąpią później niż zmiany w domyślnym menedżerze pulpitu Ubuntu, obrazy pojawią się w tle terminali, jeśli ich tło jest ustawione na przezroczyste. Zasadniczo masz więc „ukrytą” tapetę.

1
Ustawienia systemowe> wygląd - „Zakres” zamiast „powiększenie”, a większość obrazów będzie musiała zostać przeskalowana, aby była większa, a następnie przycięta do proporcji, która będzie znacznie szersza, jeśli monitory zostaną umieszczone obok siebie.
Vass

Odpowiedzi:


19

Najpierw potrzebujesz tapety wystarczająco dużej dla obu monitorów. Możesz zrobić jeden z gimpem lub pobrać jeden. Alternatywnie możesz użyć osobnego obrazu dla każdego monitora.

Następnie możesz zainstalować poręczną małą aplikację, azot

sudo apt-get install nitrogen

Następnie uruchom azot za pomocą ścieżki do katalogu ze swoimi zdjęciami

nitrogen ~/Pictures

I wybierz obraz. Na dole azotu wybierz opcje „automatyczne” i „Pełny ekran”. alternatywnie możesz użyć azotu, aby ustawić osobny obraz na każdym ekranie, zależnie od ciebie (rodzaj zależy od obrazów tła).

azot


5
Tak. Pobrałem go i uruchomiłem. Jednak po naciśnięciu przycisku „Zastosuj” nic się nie dzieje. Mam zainstalowaną kartę graficzną Nvidia, co oznacza korzystanie z ustawień Nvidia X Server.
MegaBubbletea,

Dziwne, azot działa z moją kartą NVIDIA.
Panther

Zrestartowano komputer, ale nadal nie działa. Próbowałem nawet użyć dostępu do konta root. Nie ma też szczęścia.
MegaBubbletea,

2
Azot działa po tym usprawnieniu
zengr

2
Ta odpowiedź nie działa dla mnie na Ubuntu 16.04. Kiedy klikam „Zastosuj”, nic się nie dzieje, a poprawka nie pomaga. Używam „plazmy”.
Carlo Wood,

52

jeśli używasz gnome-shell, w narzędziu do dostosowywania pod pulpitem istnieje opcja, aby obraz obejmował cały pulpit. To sprawia, że ​​przechodzi przez oba monitory (lub wszystkie).

Niezbędny azot

Unity ma również tę samą opcję, jak pokazano poniżej:

Opcje wyglądu - rozpiętość


4
+1 To zdecydowanie najprostsza odpowiedź. W przypadku dwóch monitorów 1080p wystarczy przyciąć obraz do 3840 x 1080, wybierz go, a następnie wybierz opcję „zakres” w opcjach.
Tom Brossman,

2
Opcje uległy zmianie od pierwotnego pytania. W 2011 r. W momencie pytania nie było opcji „Zakres”.
Panther

4
Tego nie ma nawet w Ubuntu 18.04.
aalaap

Działa również na miętę. Lepszy widok na podwójnych monitorach o rozdzielczości 1920x1080 z obrazem o wymiarze 3840x1080
sgiri,

2
@aalaap W systemie Ubuntu 18.04 należy zainstalować gnome-tweaksnarzędzie ręcznie. Po uruchomieniu w obszarze „Wygląd” znajdziesz opcję rozciągnięcia pulpitu i zablokowania tapet ekranu.
likeitlikeit

14

Odpowiedź na azot działa, ale konieczna jest kolejna poprawka. Uruchom Ustawienia zaawansowane w Gnome Tweak Tool, przejdź do sekcji Pulpit i przełącz opcję Niech menedżer plików wyłączy pulpit . Następnie zostaną wyświetlone tapety ustawione za pomocą azotu.

Jeśli nie masz narzędzia Gnome Tweak Tool, możesz zamiast tego użyć tego polecenia. Jest to również łatwiejsze rozwiązanie:

gsettings set org.gnome.desktop.background show-desktop-icons false

Istnieje jednak silna wada. Wszystkie ikony znikają z pulpitu i nie można wywołać menu kontekstowego. O ile nie potrzebujesz ikon na pulpicie, to rozwiązanie może Ci się przydać.


Dziękuję za Twoją odpowiedź. Chociaż jest to dobre rozwiązanie, nadal chcę mieć ikony na pulpicie. Mam nadzieję, że Ubuntu będzie w pełni obsługiwać tapety z wieloma monitorami w przyszłych wydaniach.
MegaBubbletea

Jak wspomniano @topr, Nitrogen nie daje opcji ikon pulpitu i menu kontekstowych. O wiele lepszą opcją jest łączenie obrazów w jednym pliku i użycie opcji „rozpinanie wielu monitorów”. Możesz łączyć obrazy z ImageMagick, używającconvert +append -gravity south wallpaper*.jpg combined_wallpaper.jpg
Gui Ambros

12

Wygląda na to, że nie mogę dodać komentarza do odpowiedzi ze względu na moją niską liczbę powtórzeń (lolz), więc powinno to być na odpowiedź @ topr.

Jestem autorem Nitrogen i jest w nim kod do wykrycia pulpitu gnome i ustawienia go odpowiednio, abyś nie musiał wprowadzać tej zmiany, ale wydaje się, że nie działa na nowoczesnym Ubuntusie. Zbadam to.

Problem: https://github.com/l3ib/nitrogen/issues/16


za pomocą narzędzia gnome-tweak rozwiązało ten problem ... patrz tutaj: askubuntu.com/questions/390367/…
m13r


2

W przypadku Ubuntu 16.04 i wyższych wersji, które nie oferują opcji „zakres” w ustawieniach lub żadnych opcji, możesz uruchomić następujące polecenie, aby wymusić ustawienie zakresu:

gsettings set org.gnome.desktop.background picture-options spanned

Efekt jest natychmiastowy.

Próbowałem tego z 18.04, ale wygląda na to, że powinno działać z 16.04 i nowszymi.

Źródło

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.