Jakie są różnice w wydajności podczas instalacji za pomocą Wubi?


22

Wiem, że Wubi działa wolniej na IO dysku, ale nie mogę znaleźć w Internecie niczego poza niejasnymi stwierdzeniami, takimi jak „nieco wolniejsze szukanie dysku”. Czy ktoś zrobił jakieś testy porównawcze w celu oszacowania różnicy prędkości?

Odpowiedzi:


17

Zainspirowałeś artykuł na temat Phoronix, zatytułowany Wpływ wydajności Wubi Windows Installer Ubuntu , który na 2., 3. i 4. stronie zawiera serię testów porównawczych, które pokazują dość wyraźnie wpływ na wydajność, zobacz przykład poniżej:

Test porównawczy Gzip w Ubuntu 10.10 i Ubuntu 10.10 z Wubi


2
Polecam wszystkim użytkownikom faktycznie podążać za linkiem do artykułu. Reprezentacja tutaj bezwstydnie wybiera najgorszy punkt odniesienia i ignoruje innych, pozostawiając całkowicie stronniczy pogląd, który jest następnie wykorzystywany do wprowadzania w błąd innych użytkowników. np. tutaj askubuntu.com/a/258189/14916 (tj. po prostu obwinianie Wubi zamiast próbowania pomocy użytkownikom z prawdziwym podstawowym problemem)
bcbc

@bcbc możesz go edytować, aby uzyskać lepszą odpowiedź :)
8128

Jak więc mógłbym wyrazić swoje prawe oburzenie? ;) Westchnienie, dobrze, dodam więcej wykresów.
bcbc

Właściwie uważam, że potrzebujemy pisemnej zgody na kopiowanie grafiki: „Wszystkie informacje wyświetlane na stronach internetowych Phoronix Media są własnością Phoronix Media i są chronione prawem autorskim. Artykuły nie mogą być kopiowane ani rozpowszechniane bez uprzedniej pisemnej zgody Phoronix Media . ”
bcbc

5

Znalazłem to na forach. Możesz przeczytać w oryginalnym poście tutaj

  1. Wydajność dysku jest nieco wolniejsza. Nie powinieneś być w stanie zauważyć żadnej różnicy w normalnych okolicznościach. Problem staje się bardziej widoczny, jeśli masz mało pamięci i często używasz funkcji wymiany lub jeśli partycja systemu Windows jest bardzo podzielona. Powinno to być znacznie szybsze niż w przypadku typowej maszyny wirtualnej lub LiveCD.

  2. System plików jest mniej niezawodny niż w prawdziwej instalacji. Wynika to z faktu, że masz 2 systemy plików zagnieżdżone między sobą, co czyni go bardziej wrażliwym niż ntfs lub ext3 pojedynczo. Może to stanowić problem w przypadku twardego restartu (odłączenie zasilania). Twardy restart nigdy nie jest dobrym pomysłem, ale jeszcze mniej w Wubi. Podjęliśmy pewne środki, aby zminimalizować ryzyko (i dodamy kilka sztuczek do następnej wersji), aby twarde ponowne uruchomienie było lepiej tolerowane, ale ogólna zasada jest taka: nie uruchamiaj ponownie. W Linuksie istnieją kombinacje klawiszy alt + sysrq, jeśli otrzymasz stos z dowolnego powodu.

  3. Hibernacja / Zawieszenie nie działa poprawnie. Patrzymy na to z pomocą niektórych deweloperów jądra Ubuntu. Albo to naprawimy, albo wyłączymy hibernację / zawieszę.

Problemem ubocznym jest to, że w Wubi ludzie mają tendencję do przydzielania mniejszej ilości miejsca na dysku niż w przypadku normalnej instalacji (ponieważ biorą to za próbę, a następnie wykorzystują). Oczywiście, jeśli wolne miejsce się skończy, spowoduje problemy, ale to nie jest nasza wina. Szukamy sposobów na rozszerzenie dysków wirtualnych, ale i tak byłaby to osobna aplikacja. To powiedziawszy w Linuksie, możesz utworzyć łącze z folderu w prawdziwej partycji do folderu na dysku wirtualnym, zmniejszając w ten sposób ból.

W skrócie: przydziel wystarczającą ilość miejsca, nie uruchamiaj ponownie komputera i nie zawieszaj / hibernuj. Poza tym powinna być pełna: ta sama prędkość (inna niż dla # 1), to samo wsparcie / wykrywanie sprzętu, to samo zachowanie, to samo oprogramowanie. Mały kompromis, biorąc pod uwagę, że * zapewniamy coś, co można uznać za najłatwiejszy instalator systemu operacyjnego, jaki kiedykolwiek stworzono, niezależnie od systemu operacyjnego.

Jeśli chodzi o długotrwałe użytkowanie, uważam Wubi za rozwiązanie średnioterminowe. Możesz używać go z radością przez tygodnie i miesiące, ale z powodu 3 powyższych problemów, jeśli dość często używasz Ubuntu, możesz chcieć później wykonać pełną instalację. To powiedziawszy, mamy narzędzie do migracji dysków wirtualnych na prawdziwą partycję (LVPM firmy tuxcantfly). Migracja powinna więc być dość płynna (co powinno doprowadzić do instalacji, która jest w 100% identyczna ze standardową przy jednoczesnym zachowaniu danych i ustawień).

Jeśli masz wolną partycję lub zapasowy dysk twardy i jesteś pewien partycjonowania i nagrywania ISO, nie ma większego powodu, aby korzystać z Wubi, po prostu przejdź od razu do pełnej instalacji za pośrednictwem płyty CD na żywo. Ale dla osób, które nie wiedzą, co to jest partycja, wubi jest prawdopodobnie najlepszym do tej pory rozwiązaniem, szczególnie gdy narzędzia takie jak LVPM osiągną ostateczny status. Mam nadzieję, że wubi przyniesie małą rewolucję instalatorom Linuksa, a tym samym adopcji Linuksa, podobnie jak Knoppix / LiveCD kilka lat temu ”, i nie byłbym zbyt zaskoczony, widząc klony Wubi zaimplementowane przez inne dystrybucje * nix w bliska przyszłość.

FYI: Mam nadzieję, że Wubi stanie się oficjalną metodą instalacji do następnej wersji Ubuntu i „scalimy” się z Ubuntu. Chociaż zalecana długoterminowa instalacja będzie nadal oparta na bieżącym instalatorze LiveCD (z partycjonowaniem), instalator Wubi będzie również dostępny na oficjalnej płycie CD i jako osobny plik do pobrania. Gutsy użyje LiveCD ISO w przeciwieństwie do Alternate ISO jako źródła pakietów, a instalator będzie w pełni „graficzny”.

  • Duża część zasług należy do osób, które dały nam możliwość uruchomienia Linuksa z poziomu systemu Windows (grub4dos) i zapewniły nam dostęp r / w do NTFS (NTFS-3G), bez takich technologii Wubi nie byłoby dziś możliwe.

1

Dwie rzeczy. Po pierwsze, EXT4 jest szybszy niż NTFS, oto dowód: http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=ODIxNw

Po drugie, w przypadku NTFS występuje fragmentacja i nawet jeśli trudno jest określić, o ile spowolni system, wiesz, że w końcu go spowolni.

Trzy (ponieważ zawsze jest trzy), nie instaluj Ubuntu w systemie Windows, nie chcesz używać niewolnego oprogramowania do uruchamiania systemu, który w końcu dostanie aktualizację od Microsoft pewnego dnia i nie będziesz w stanie uruchom Ubuntu ponownie.


Nie wątpię, że jest wolniejszy, jestem ciekawy, o ile wolniej. Dobrze rozumiesz fragmentację. O ile testy porównawcze nie biorą tego wyraźnie pod uwagę, muszę o tym pamiętać, patrząc na wyniki.
Colin,

0

Porównałem różnice. Zależy to również od systemu, ale głównym powodem spadku wydajności jest ext3 i fakt, że obraz dysku jest plikiem.

Są jednak cztery rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć wydajność instalacji Wubi:

  1. Konwertuj system plików obrazu dysku z ext3 na ext4. Nie zapomnij zmienić wiersza pliku / etc / mtab na następujący:

/ dev / loop0 / ext4 rw 0 0

Jeśli tego nie zrobisz, nie uruchomisz się. Możesz nawet zmienić tę linię, nie robiąc nic innego (a wydajność będzie stopniowo poprawiać się z dodanymi nowymi plikami), ale użyłem następującej metody, która działa jeszcze lepiej i daje korzyści z ext4 natychmiast dla wszystkich plików (możesz zrobić swój root) plik .disk większy w tym samym czasie, tak jak ja):

https://help.ubuntu.com/community/ResizeandDuplicateWubiDisk

  1. Defragmentuj pliki root.disk i swap.disk z poziomu systemu Windows za pomocą polecenia contig sysinternals. Wystarczy pobrać go bezpłatnie ze strony Microsoft TechNet. Lub możesz użyć dowolnego innego programu, który może defragmentować pojedynczy, duży plik. To także miało duży wpływ na poprawę wydajności.

  2. Użyj parametru wiersza jądra Threadirqs. Twój przebieg może się różnić, ale działało to dobrze w moim dwurdzeniowym systemie Dell, którego używam najczęściej.

  3. Jeśli program wydaje się nadal powodować spowolnienie systemu i obniżenie wydajności po uruchomieniu, możesz dodać parametry do szkodliwego programu w pliku pulpitu w ten sposób (w tym przykładzie zastosowano aktualizator oprogramowania, ale będzie on działał z innymi):

ionice -c 3 nice -n 19 / usr / bin / update-manager

Upewnij się, że masz zainstalowaną komendę ionice, w przeciwnym razie nie zrobisz nic poza zgłoszeniem błędu.

Po wykonaniu tych czterech rzeczy hity wydajnościowe są znacznie mniejsze niż wcześniej. Od tamtej pory nie miałem wiele problemów i byłem bardzo zadowolony z mojej instalacji Wubi. Mam nadzieję, że to jest pomocne.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.