Ubuntu 14.04.5 / 16.04 i nowsze na kartach graficznych AMD


52

Mam 14.04.5 / 16.04 lub nowszy i procesor graficzny AMD. Nie osiągam żądanej wydajności, a niektóre programy mówią, że potrzebują takich rzeczy jak OpenCL.

Słyszałem o fglrx, ale jeśli spróbuję zainstalować go na moim komputerze, psuje się i nie mam GUI.

Czy mogę coś zrobić, aby moja karta AMD mogła w pełni wykorzystać swój potencjał?


amdgpu jest także oprogramowaniem typu open source. amdgpu-pro to nowy, zastrzeżony sterownik, ale obsługuje tylko nowsze chipsety.

@CelticWarrior amdgpu jest oprogramowaniem typu open source, ale AMD, czy nie?
Hrvoje T

Masz rację @Hrvoje T i amdgpu pro ma więcej funkcji, np. Wsparcie G. Vulkan i gcn 1.1
Leder

Odpowiedzi:


69

UWAGI WSTĘPNE

Ta odpowiedź dotyczy także najnowszej aktualizacji HWE do wersji 14.04 (AKA 14.04.5). To uaktualnienie przenosi Xorg i jądro do wersji 16.04. Przeczytaj poniżej, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, dlaczego jest to ważne.

TŁO

Zacznijmy od ogólnego opisu.

Wraz z wydaniem Ubuntu 16.04 pojawił się brak zastrzeżonych sterowników dla AMD. "Dlaczego?" możesz zapytać. Cóż, to z powodu kilku rzeczy.

Po pierwsze, jest po prostu niezgodny. Nie znajdziesz fglrxw repozytoriach 16.04, ani nie znajdziesz wersji 16.04 online. Jeśli pobierzesz najnowszą wersję ze strony AMD i ją zainstalujesz, przejdziesz do trybu niskiej grafiki, pustych ekranów i innych nieprzyjemnych rzeczy, których nie chcesz.

Być może masz nadzieję, że AMD podejmie aktualizację sterownika, ale wtedy nie możesz znać reputacji AMD w zakresie wsparcia dla nawet nieco starszych kart w systemie Linux. Ponieważ AMD nie chce aktualizować sterownika, Canonical może zrobić taki dla Ubuntu, tyle że nie. Ponieważ 16.04 jest wydaniem LTS, Canonical musiałby utrzymywać sterownik AMD przez co najmniej 5 lat, co byłoby trudne.

Zawsze istnieje możliwość, że AMD wyda inny, szeroko kompatybilny sterownik grafiki lub że ludzie mogą po prostu odejść od AMD w systemie Linux. Nie ma sensu poświęcać dużo wysiłku na sterownik dla kilku systemów Linux (zrobienie tego dla wszystkich byłoby trudniejsze), który nadal musiałby być obsługiwany, gdyby nowy sterownik wyszedł z AMD.

Więcej na ten temat tutaj: http://www.omgubuntu.co.uk/2016/03/ubuntu-drops-amd-catalyst-fglrx-driver-16-04


WYSTĘP

To, że nie masz zastrzeżonego sterownika, niekoniecznie oznacza, że ​​będziesz miał straszny czas. W końcu Intel ma się dobrze.

Jeśli po prostu używasz komputera do przeglądania stron internetowych, wysyłania wiadomości e-mail, odpowiadania / zadawania pytań tutaj, kilku filmów z YouTube i nie wiele innych, to brak zastrzeżonych sterowników prawdopodobnie nie będzie Ci przeszkadzał. Możesz zauważyć zacinanie się na wideo, a może nie. Szczerze mówiąc, nie można tego wcześniej powiedzieć.

Jeśli grasz, używasz aplikacji do renderowania, programów do modelowania 3D lub innego graficznie zaawansowanego lub intensywnego oprogramowania, jesteś w znacznie bardziej skomplikowanej sytuacji.

Osobiście widziałem tu głównie raporty oraz recenzje i artykuły, które mówią, że AMD ze sterownikami open source jest okropny: programy nie działają, ponieważ potrzebują wersji OpenGL / CL, których nie zapewniają sterowniki domyślne; gry są opóźnione i jąkają się; wycinane filmy i zabieraj ze sobą dźwięk; itp. Jednak widziałem też kilka osób, które potrafią dobrze grać, filmy są idealne i nie ma problemu.

Ta sprzeczność może wynikać z dwóch różnych dostępnych sterowników open source: radeonoraz AMDGPU. AMDGPUwierzę, że zapewnia lepszą wydajność, ale jest dostępna tylko dla nowszych kart. Starsze karty (co dla AMD może oznaczać 6 miesięcy, jeśli masz pecha) utknęły w martwym punkcie radeon, a wyszukiwanie Google i Ask Ubuntu pokaże, że nie ma możliwości zmiany, której używasz. Przynajmniej nie ma mowy, żeby został wydany.

Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy, nie możesz wiedzieć, co się stanie, dopóki nie spróbujesz, więc jeśli chcesz zaryzykować aktualizację, śmiało.


OPCJE

Może więc zdecydowałeś się na skok, mając nadzieję, że dostaniesz kartę AMDGPU, ale nie miałeś tyle szczęścia. Być może zainstalowałeś lub uaktualniłeś, nie znając sytuacji z AMD. Może masz AMDGPUi to po prostu za mało. Bez względu na to, z jakiego powodu masz 16.04 z grafiką AMD, istnieje kilka opcji dla Ciebie.


1. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest obniżenie wersji do 14.04 .

 • Nadal jest obsługiwany do 2019 r., Więc masz 2-3 lata na korzystanie z niego. Kto wie? Do tego czasu AMD mogło zdecydować się całkowicie zmienić swój model biznesowy i faktycznie zapewnić dobre wsparcie.
 • Możesz użyć fglrxi uzyskać wydajność, której chcesz / potrzebujesz.
 • Uwaga: 14.04.5 przyniósł ze sobą Xorg 1.18, co powoduje, że problem pojawia się w 16.04. Na szczęście można całkowicie obniżyć Xorg do wersji 1.16 ( 14.04 ), więc nadal możesz z niego korzystać fglrx. Przeczytaj tutaj .

Może jednak 14.04 jest dla ciebie za stary. Może nie jest kompatybilny z nową aplikacją, której tak często używasz. Być może nie chcesz przechodzić przez proces tworzenia kopii zapasowej danych i ponownej instalacji. Cóż, jest inna opcja.


2. Wypróbuj sterowniki Oibaf .

 • Działają one dla AMD, NVIDIA i Intel, więc możesz je wypróbować, jeśli nie lubisz zastrzeżonych sterowników NVIDIA lub liczysz na większą wydajność swojej karty Intel.
 • Obsługują nowsze wersje OpenGL i OpenCL, więc rzeczy zależne od nich będą działać.
 • Twierdzą, że są zoptymalizowane, dzięki czemu można zobaczyć prawdziwy wzrost wydajności.

Sterownik Oibafa wydaje się świetnym zamiennikiem fglrxi prawdopodobnie tak jest. Jeśli jednak masz naprawdę nową kartę AMD, możesz wypróbować własną ofertę AMD.


3. AMDGPU-PRO

 • Jest zastrzeżony i utrzymywany przez AMD, więc powinien zapewniać taką samą wydajność jak fglrx.
 • Działa to również w dniu 14.04, więc możesz spróbować, jeśli nadal go używasz.
 • AKTUALIZACJA : Wydano 16.60, która dodaje obsługę kilku starszych (3-4 lata) kart. Link zaktualizowany.

Niestety AMDGPU-PRO nie jest prawdziwym zamiennikiem fglrx. Chociaż zapewnia obsługę 16.04, jest kompatybilny tylko z 20 modelami. To niewiele.

Jeśli nie zależy Ci na wydajności lub masz już to, czego potrzebujesz, nie przejmuj się wszystkimi zastrzeżonymi rzeczami, obniżaniem oceny lub dziwnymi instalacjami.


4. Po prostu trzymaj się sterowników open source.

 • Bez kłopotów z instalacją, ponieważ są już uruchomione.
 • Zapewniają ci wszystko, czego potrzebujesz, jeśli nie robisz nic specjalnego.

Pamiętaj tylko, że nie będą one ogólnie działać w grach, szczególnie tych z wyższej półki.


5. Obniż Xorg

 • To nie zadziała 16.04.

Może działać, może zepsuć system do momentu ponownej instalacji poprawnej wersji. Jeśli jednak to działa, to masz z fglrxpowrotem.

Przeczytaj odpowiedź tutaj .

Opcje na 16.04 są dalekie od ograniczonych, ale niektóre z nich mogą nie być najlepsze. Polecam wypróbowanie sterownika Oibafa przed zrobieniem czegokolwiek innego i obniżenie wersji tylko, jeśli naprawdę nie możesz znieść wydajności i nie możesz użyć AMDGPU-PRO.


1
Czy najnowsza aktualizacja jądra HWE do wersji 14.04 fglrxnie działałaby?
edwinksl,

Myślę, że tak, ponieważ najwyraźniej stało się to ze mną w elementarnych loki (opartych na Ubuntu 14.04). Nie byłem jednak pewien, więc lepiej podwójnie sprawdzić
deesnook,

1
Świetna odpowiedź! Niesamowite. Ale ktoś próbował sterowników Oibaf? Jak się mają ?
Mac.

2
@mac Właśnie zainstalowałem sterowniki Oibaf i wydają się działać poprawnie. Uruchomiłem glxgears na moim starszym laptopie HP z AMD Mobility Radeon HD 4530 i działał z prędkością 60 klatek na sekundę. Jak widzę, sterowniki działają tak, jak powinny.
Terrance

2
@Woeitg Z tego, co widzę, zrobiłem tylko instalację sterowników Oibaf, ale nigdy nie zrobiłem instalacji MPV. Właśnie zainstalowałem VLC Player i odtwarza moje filmy przez połączenie sieciowe bez żadnych czkawek i zacięć.
Terrance,

7

W zależności od dokładnego sprzętu graficznego, Ubuntu 16.04 i nowsze wersje będą używać albo sterownika AMDGPU typu open source, albo sterownika Radeon typu open source, które są zawarte w domyślnej instalacji Ubuntu 16.04+. Sterownik amdgpu, wstępnie zainstalowany w wersji 16.04+, jest wykorzystywany w najnowszych kartach graficznych AMD. Sterownik radeon, również wstępnie zainstalowany w wersji 16.04+, jest używany w starszych kartach graficznych AMD, których sterownik amdgpu nie obsługuje.

Aby wyświetlić wszystkie sterowniki, które można zainstalować z domyślnych repozytoriów Ubuntu i są kompatybilne ze sprzętem, otwórz terminal i wpisz:

ubuntu-drivers devices 

Poczekaj co najmniej minutę, aż polecenie przeskanuje komputer i wygeneruje listę sterowników. Wynikiem tego polecenia będzie lista nazw pakietów i krótkie opisy dostępnych sterowników. Oprócz wyświetlania listy dostępnych sterowników open source, powyższe polecenie często identyfikuje również zalecane sterowniki prawnie zastrzeżone dla twojego systemu, jeśli są dostępne.

ubuntu-drivers devicesnie pokaże sterowników graficznych, które nie są dostępne w oficjalnych repozytoriach Ubuntu, takich jak sterownik grafiki AMDGPU-Pro dla systemu Linux, który jest dostępny z oficjalnej strony AMD. Jeśli zainstalowałeś zastrzeżony sterownik karty graficznej z innego miejsca niż domyślne repozytoria Ubuntu, ubuntu-drivers devicesczasami mylnie wyświetla go jako zalecany sterownik, nawet jeśli nie działa poprawnie.


A co jest „nowsze” i „starsze” dla AMD?
Hrvoje T

Jeśli karta graficzna AMD ma mniej niż 1 GB pamięci RAM, prawdopodobnie jest to „starszy” model.
karel

Zauważ, że to polecenie nie wydaje się być dostępne 14.04.5
Starszy Geek

1
Testowałem ubuntu-drivers devicesna Ubuntu 16.04 i na mojej Ubuntu 17.04 codziennej kompilacji VM i działa poprawnie. Kiedy przetestowałem maszynę wirtualną 14.04 na tej samej maszynie, odkryłem interesujący fakt. 17.04 używa sterownika intel-microcode, a 14.04 nie znajduje się na tej samej maszynie fizycznej.
karel

1
1. Jak zmusić OpenCL do pracy na GPU AMD z Ubuntu 16.04? 2. To prawda. Sterownik AMD-PRO jest także sterownikiem, który wykorzystuje większość zalet sprzętowych najnowszych procesorów graficznych AMD, jeśli najnowszy sterownik AMD open source nie został wydany w domyślnych repozytoriach Ubuntu.
karel

1

W moim przypadku miałem problemy z wydajnością i sterowaniem (mam notebook i nie mogłem zmienić jasności). Mój komputer również nie uruchomiłby się, gdybym nie używał zestawu nomodeset .

Próbowałem zainstalować kilka różnych sterowników, ale żaden nie naprawił moich problemów, niektóre przyniosły jeszcze więcej problemów z uruchamianiem (inne niż nomodeset).

Tym, co rozwiązało prawie wszystkie moje problemy, była aktualizacja jądra z 4.10 do 4.14 (najnowsza wersja z 01/02/18) . Myślę, że aktualizacja jądra powinna być kolejnym krokiem po wypróbowaniu wszystkich trywialnych rzeczy.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.