Gnome Shell: Przenieś okna do przodu podczas uruchamiania (nie ma już powiadomień „… jest gotowy do użycia”)


22

Używam Gnome Shell z Ubuntu od kilku dni i doświadczyłem naprawdę irytujących zachowań w nowych oknach.

Czasami, gdy korzystam z innego okna i naciskam np. Alt+ Ctrl+, TAby otworzyć nowe okno terminala, nowe okno nie jest wyświetlane na pierwszym planie. Zamiast tego otrzymuję powiadomienie „Okno nowego terminalu jest gotowe do użycia”.

Podobny problem występuje w przypadku zintegrowania Pidgin z Gnome Shell (poprzez rozszerzenie). Kiedy dostaję nową wiadomość, pojawia się powiadomienie, ale okno się nie wyświetla. Muszę Alt+ Tabgo lub kliknąć powiadomienie, aby zobaczyć nową wiadomość.

Czy jest jakiś sposób, aby nowe okna były zawsze wyświetlane na pierwszym planie i usunąć te irytujące powiadomienia „Okno jest gotowe”?

EDYCJA: gconftool-2 --search-key focus_new_windows (zgodnie z prośbą Severin):

 /schemas/apps/metacity/general/focus_new_windows = Schema (type: `string' list_type: '*invalid*' car_type: '*invalid*' cdr_type: '*invalid*' locale: `C')
 /apps/metacity/general/focus_new_windows = smart

3
Istnieje dobry powód, dla którego Gnome pokazuje powiadomienie „Okno jest gotowe”, gdy nowe okno zostanie otwarte bez automatycznego ustawiania ostrości. Jest to ważna funkcja ułatwień dostępu. Dla osób niewidomych i niedowidzących, takich jak ja, ważne jest, aby otrzymywać powiadomienia, jeśli okno bez fokusa zostanie otwarte, ponieważ w przeciwnym razie nie byłoby możliwe ustalenie, czy okno naprawdę nie zostało otwarte, czy nie. Jeśli nowe okno nie zostanie automatycznie aktywowane, użytkownik musi zostać powiadomiony, aby użytkownicy wiedzieli, że okno zostało otwarte. Czytnik ekranu, taki jak Orca, wypowiada te powiadomienia.
miksuh

W v3.16 Debiana, Gnome 3 Znalazłem ten focus_new_windows ustawienie w org.gnome.desktop.wm.preferences
Pierre de LESPINAY

jeśli nowe okno zostanie automatycznie zogniskowane (szczególnie z powłoką) podczas pisania, denerwuję się… pomyśl także o potencjalnych konsekwencjach bezpieczeństwa
törzsmókus

Odpowiedzi:


12

Możesz spróbować ustawić focus_new_windows ze smart na strict. Możesz użyć edytora gconf i przejść do / apps / metacity / general i zmienić wartość focus_new_windows z inteligentnego na ścisłe, jak tutaj:wprowadź opis zdjęcia tutaj

Lub możesz użyć wiersza polecenia:

gconftool-2 --set /apps/metacity/general/focus_new_windows --type string strict

Jeśli to nadal nie pomoże, możesz również zmienić auto_raise_delay z 1000 na 0 we wspomnianym edytorze gconf (patrz zrzut ekranu).

Zobacz także tutaj .


2
Ale długi opis podany dla klucza focus_new_windows mówi: „Ta opcja zapewnia dodatkową kontrolę nad tym, jak nowo utworzone okna uzyskują fokus. Ma dwie możliwe wartości:„ inteligentny ”stosuje normalny tryb fokusowania użytkownika, a„ ścisłe ”wyniki w oknach uruchamianych z terminala nie koncentruje się ”. Ale chcemy czegoś przeciwnego. Prawda? Chcemy skupić się na nowo uruchomionych aplikacjach. Jak to zrobić?
Mac

2
Uruchamianie tego wiersza poleceń nie miało dla mnie żadnego efektu
Robin Winslow,

1
Nie miało również dla mnie żadnego efektu (mam ustawione zarówno na ścisłe, jak i auto_raise_delay na 0).
Jakub Kotowski

11

Istnieje rozszerzenie dla Gnome3

„ukraść moją uwagę”

https://extensions.gnome.org/extension/234/steal-my-focus/

rozwiązuje dokładnie ten sam problem.


nie działa dla mnie Zauważyłem, że mam ten problem tylko na monitorze zewnętrznym. Na wyświetlaczu laptopa okno znajduje się z przodu.
Jakub Kotowski

Świetne rozszerzenie!
qed

To zadziałało dla mnie, Gnome 3.14.
Rasmus

1
Nie działa w GNOME 3.22.2 (Fedora 25)
l0b02

Nie sądzę, aby istniało takie ustawienie. Od jakiegoś czasu używam powłoki gnome. Możesz zainstalować „rozszerzenie ustawień zaawansowanych” dla gnome 3, które zapewnia kilka dodatkowych ustawień. Nie możesz jednak uzyskać funkcji, której szukasz. Przeszukam sieć i wrócę do ciebie.


Nie, o ile mi wiadomo, nie ma możliwości automatycznego ogniskowania nowego okna ani sposobu usunięcia powiadomień.
Hannes,

gnome ma rozszerzenie, które robi dokładnie to, o czym mówisz, że nie jest możliwe. Zobacz moją odpowiedź :)
Schweinsteiger

2

Można to teraz zrobić za pomocą narzędzia Tweak, które jest dołączone do Gnome Shell. Nie musisz już używać rozszerzeń lub dconf-editor.

W sekcji „Windows” przesuń przełącznik na „Automatycznie podnieś Windows”.

To ustawienie sprawi, że okna będą się skupiać, a także pozbędzie się powiadomienia „aplikacja jest gotowa”.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

EDYCJA: tej opcji brakuje w Ubuntu 17.10 i mam nadzieję, że wróci w 18.04. Jako tymczasową poprawkę możesz spróbować zainstalować następujące rozszerzenia gnome;

  • Noannoyance
  • Skoncentruj moje okno
  • Kradnij moją uwagę

Powyższe rozszerzenie jest dostępne tutaj: https://extensions.gnome.org/


1
To ustawienie jest nieobecne w gnome-tweak-tool w Ubuntu 17.10
Chris Billington

@ChrisBillington Correct. Powód usunięcia nie jest jasny. Możesz je jednak odzyskać, instalując rozszerzenia Gnome „NoAnnoyance” i „Focus my window”. Mam nadzieję, że przyniosą go z powrotem w 18.04. Zwykle trzymam się tylko wersji LTS ... Także jak wspomniano poniżej, rozszerzenie „Steal my focus” może dla ciebie działać.
Dorian

Ustawienie jest dostępne w 19.10, ale nie działa
użytkownik1656671

0

Możesz modyfikować tego typu rzeczy za devilspiepomocą ładnego interfejsu GUI gdevilspie, który znajduje się w repozytoriach.


0

Utwórz niestandardowy skrót w ustawieniach klawiatury i użyj polecenia:
xterm -e < nazwa terminalu>
lub:
uxterm -e < nazwa terminalu>

Również w przypadku problemów z „nieudanym uruchomieniem sesji” zawsze możesz pójść o krok dalej.

< nazwa terminala> -e xterm -e < nazwa terminala>

W moim przypadku:
xfce4-terminal -e xterm -e xfce4-terminal

To trochę zabawne, ponieważ w ten sposób używasz natywnego terminalu do uruchomienia nowszego.
A ponieważ starsze nie mają preferencji, aby zacząć w tle
, zacznie nowszą na górze.

Czysty i nie ma potrzeby instalowania rozszerzeń.


0

OK, mam ten problem od wielu miesięcy. Po przejrzeniu wszystkich odpowiedzi nie znalazłem nic zadowalającego, ale kilka dobrych wskazówek. A oto pełna odpowiedź, która rozwiązała mój problem z Ubuntu 18.04: https://linuxconfig.org/how-to-install-gnome-shell-extensions-on-ubuntu-18-04-bionic-beaver-linux .

Krok 1

Zainstaluj dodatek do przeglądarki Firefox, który ułatwia instalację rozszerzeń powłoki GNOME: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/gnome-shell-integration/ .

Krok 2

Zainstaluj łącznik hosta, który obsługuje dodatek:

sudo apt install chrome-gnome-shell

Krok 3

Zainstaluj to rozszerzenie powłoki GNOME: https://extensions.gnome.org/extension/1236/noannoyance/ . Możesz zainstalować go ze strony internetowej, dzięki rozszerzeniu Firefox.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.