Czy Ubuntu ma odpowiednik rejestru, szczególnie dla elementów graficznego interfejsu użytkownika?


9

Widziałem kilka odniesień do „Compiz Config” i aplikacji „gnome config”, która domyślnie nie jest instalowana. Gdzie te aplikacje konfiguracyjne przechowują swoje dane? Czy istnieje rejestr podobny do systemu Windows, czy tylko niektóre pliki można edytować ręcznie, jeśli naprawdę chcę?


Sprawdź tę odpowiedź, a także qdbus --literal com.canonical.AppMenu.Registrari wtedy qdbus --literal com.canonical.AppMenu.Registrar /com/canonical/AppMenu/Registrar.
George Rowell,

Odpowiedzi:


10

Do 3 najczęstszych zastosowań będzie można usłyszeć o tym, kiedy mówimy o szczypanie Gnome / Unity będzie gconf-editor , dconf-editor i ccsm .

Możesz je znaleźć Software Centeri zainstalować je stamtąd.

Dwa pierwsze narzędzia skonfigurują różne (czasem nie tak różne, pomyśl o tym jako ścieżce prowadzącej do tego samego celu) aspekty konfiguracji Gnome, a ostatnie jest ważne, aby skonfigurować konfigurację Unity / Compiz.

gconf-editor przechowuje swoje dane w plikach XML w /etc/gconf/

dconf-editorużywa plików zwanych plikami kluczy przechowywanymi w/etc/dconf/db/

ccsmprzechowuje swoje dane w plikach XML w twoim ~/.gconf/apps/compizi ~/.gconf/apps/compizconfigfolderach.

Każdy z nich może być odczytywane i edytowane za pomocą zwykłego edytora tekstowego ( nano, geditetc.), ale na pewno jest dużo pracy. Użyj odpowiednich narzędzi do edycji tych plików, a to znacznie ułatwi Ci życie.


dconf przechowuje ustawienia użytkownika w ~/.config/dconf/userpliku binarnym. gconf przechowuje ustawienia użytkownika w ~/.gconf. ccsm w Ubuntu domyślnie przechowuje również swoje ustawienia w gconf (choć nie musi).
zanfur

Prawidłowo, nie ma tam nic złego.
Bruno Pereira

2

gconf jest z grubsza odpowiednikiem, ale ważne jest, aby zrozumieć, że Ubuntu i Windows to bardzo różne systemy. gconf to „rejestr” dla Gnome, od którego obecnie Ubuntu się odsuwa. Nie kontroluje każdego aspektu systemu. Wiele informacji na niższym poziomie znajduje się w płaskich plikach tekstowych rozmieszczonych w / etc i / usr / share / name-of-app. Informacje specyficzne dla użytkownika, w tym konfiguracja Unity, często znajdują się w plikach dot w katalogu domowym (to znaczy, pliki zaczynające się od „.”, Więc domyślnie nie są wyświetlane. Naciśnij Ctrl + H w przeglądarce plików, aby je wyświetlić) .

W podsumowaniu:

  1. gconf jest równoważny z rejestrem dla wielu problemów GUI związanych z Gnome, ale nie ma większego wpływu na rzeczy związane z Unity.

  2. Wiele ustawień konfiguracji niższego poziomu znajduje się w płaskich plikach tekstowych w / etc i / usr / share /

  3. Wiele konfiguracji Unity znajduje się w plikach dotfiles w katalogu domowym.


0

Istnieje interfejs DBus, com.canonical.AppMenu.Registrar który zawiera ikony wskaźnika GUI na pulpicie i powiązane szczegóły interfejsu ap w środowisku Unity, jak opisano tutaj .

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.