Usuń PPA: „add-apt-repository --remove” vs. „rm /etc/apt/sources.list.d/???.list”


14

Według Jak można usunąć PPA? istnieją głównie 3 metody na pozbycie się PPA:

 • Użyj add-apt-repositorypolecenia:

  sudo add-apt-repository --remove ppa:???/???
  
 • Ręcznie usuń .listplik:

  sudo rm /etc/apt/sources.list.d/????.list
  
 • Użyj dodatkowych narzędzi, takich jak np. ppa-purge... (nie temat tego pytania)

Jestem ciekawy, jaka jest różnica między pierwszą a drugą opcją, tj. Czy jest coś więcej add-apt-repository --remove, niż tylko usunięcie .listpliku?

Jednym z przykładów, o którym mogłem pomyśleć, byłyby klucze GPG, które zostały zainstalowane razem z PPA. Czy add-apt-repositoryobsłuży je i usunie w przeciwieństwie do rmjustowania .listpliku?

Należy pamiętać, że ani usunięcie kluczy GPG, ani użycie nie ppa-purgejest tematem tego pytania!


Przepraszamy, nie widziałem twojego trzeciego punktu. Może ci to pomóc: Różnica między „ppa-purge” a „add-apt-repository -r”? . add-apt-repositorypowinien je również usunąć.
Ron

Nie, to kolejne pytanie.
Pilot6

Możesz usunąć klucze z/etc/apt/trusted.gpg.d/
Pilot6


@ Pilot6 Brak duplikatu, ponieważ moim głównym pytaniem jest różnica między add-apt-repositoryręcznym usunięciem .listpliku. Klucze GPG były tylko przykładem, który przyszedł mi do głowy, co może być różnicą. Edycja teraz, aby było to bardziej jasne ... - Ale niech link pozostanie, ponieważ jest przynajmniej powiązany.
Bajt Dowódca

Odpowiedzi:


25

Oba polecenia usuwają PPA, ale jest jedna podstawowa różnica:

sudo add-apt-repository --remove ppa:???/???

To polecenie usuwa tylko zawartość .listpliku. Nie usunie samego pliku.

sudo rm /etc/apt/sources.list.d/????.list

Po uruchomieniu tego polecenia całkowicie usunie plik PPA.

Jednak moim zdaniem lepiej użyć:

sudo rm /etc/apt/sources.list.d/????.list*

Zasadniczo używam ostatniego polecenia z końcową gwiazdką ( *), ponieważ za każdym razem, gdy dodamy dowolne repozytorium, utworzy on dwa pliki /etc/apt/sources.list.d/. Pierwszy to .listplik, a drugi to jego kopia zapasowa z rozszerzeniem .list.save.

ta sama sprawa z poleceniem sudo apt-key del ????i sudo rm /etc/apt/trusted.gpg.d/file.gpg. za każdym razem, gdy dodajemy klucze, dwa pliki utworzone pod /etc/apt/trusted.gpg.d/ file.gpgi file.gpg~po uruchomieniu polecenia

sudo apt-key del ????

jeden plik file.gpgzostanie usunięty, a drugi pozostanie bez zmian file.gpg~. Jednak moim zdaniem lepiej użyć:

sudo rm /etc/apt/trusted.gpg.d/file.gpg*

Dlaczego chcesz usuwać nieszkodliwe kopie zapasowe?
muru

@muru !! takie jest moje zdanie, zazwyczaj robię to, gdy nie chcę już korzystać z tego repozytorium. zależy to od wymogu, jeśli ktoś uważa, że ​​warto zatrzymać się w systemie, może to zachować. załóżmy, że jeśli dodam 30 repozytoriów PPA, wówczas powstanie plik 60. następnym razem, jeśli dodam lub usunę jakieś repozytorium, musimy włożyć więcej wysiłku w przeszukiwanie dowolnego pliku i modyfikację. lub uważasz, że może to być przydatne w przyszłości, możesz również komentować wpisy repo w pliku lub skopiować gdzieś zawartość tego pliku. tak czy inaczej zależy to od wymagań.
pl_rock

Poważnie? Oo Potrzebujesz czasu i wysiłku, aby przeglądać 60 plików? Oo
muru,

nie ma czasu, zapomniałem zmienić nazwę tego pliku na niezapomnianą nazwę, a potem spędziłem czas, który plik ma który wpis. jak jakiś plik użyj nazwy jak webupd8.
pl_rock

także w wersji 13, 14 i może być wcześniejszej wersji ubuntu, istnieje błąd, który stwarza problem, jeśli twój klucz gpg jest większy niż 40, musisz usunąć jakiś klucz, aby dodać nowy. bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/apt/+bug/1263540
pl_rock 24.09.2015

1

Nie, apt-add-repository nie będzie obsługiwał kluczy GPG, więc jeśli chcesz je również usunąć, użyj rm /etc/apt/sources.list.d/???.list, a następnie kluczy GPG z / etc / apt / trust.gpg.d /


Klucze nie są przechowywane na tych listach.
Pilot6

Wiem to. @ Pilot6
David,

A dlaczego to publikujesz?
Pilot6
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.