Jak zainstalować Ubuntu?


163

Chciałbym zobaczyć pełny przewodnik na temat instalacji Ubuntu.Jeśli nie możesz uruchomić systemu Ubuntu po instalacji, spójrz tutaj: askubuntu.com/q/88384/62483
Lucio

8
Dla każdego, kto przyjdzie na to pytanie z preinstalowanym systemem Windows 8, żadna z odpowiedzi tutaj nie ma znaczenia. Zamiast tego zobacz to pytanie Instalowanie Ubuntu na wstępnie zainstalowanym systemie Windows 8 (64-bitowym) (obsługiwany przez UEFI)
Warren Hill,


1
Każdy, kto próbuje zainstalować Ubuntu na Chromebooku, powinien spojrzeć na to pytanie. Czy można zainstalować Ubuntu na Chromebooku?
Anwar,

Odpowiedzi:


179
 1. Najpierw musisz pobrać aktualną wersję Ubuntu ze strony Pobierz Ubuntu Desktop . Wybierz swoją architekturę (32-bitową vs 64-bitową) i kliknij duży pomarańczowy przycisk. Jeśli komputer ma co najmniej 2 GB pamięci RAM, wybierz 64-bitową wersję Ubuntu. Jeśli nie masz pewności, jakiego smaku potrzebujesz, wybierz wersję 32-bitową, ponieważ będzie działać, nawet jeśli masz procesor 64-bitowy. Możesz także pobrać dowolne wydanie dystrybucyjne, takie jak Kubuntu lub Xubuntu lub Inne smaki .

 2. Następnie pobierzesz duży plik .iso, około 800 MB-1,6 GB. W zależności od szybkości połączenia może to potrwać do kilku godzin. Niech plik zostanie pobrany. Następnie będziesz nagrywać go na DVD lub LiveUSB. Plik .iso Ubuntu 14.04 jest zbyt duży, aby zmieścił się na dysku CD, więc musisz go wypalić na dysku DVD lub utworzyć urządzenie Ubuntu na żywo USB za pomocą dysku flash o pojemności co najmniej 2 GB. (linki dotyczą Windows, jeśli zmieniasz system operacyjny, sprawdź sekcję „Łatwe sposoby przejścia na Ubuntu” na stronie pobierania ).

 3. Jeśli używasz systemu Windows 7 lub nowszego, możesz dwukrotnie kliknąć ten plik (zakładając, że nie jest z nim powiązany żaden program). W przeciwnym razie zainstaluj ImgBurn (niestety, nie open source). Być może możesz również kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Nagraj na dysk”:

  wprowadź opis zdjęcia tutaj
  Więcej instrukcji można znaleźć tutaj lub tutaj, jeśli ich potrzebujesz

 4. Powinieneś teraz wypalić swój dysk. Jeśli po otwarciu dysku za pomocą menedżera plików, powinien istnieć kilka plików, takich jak wubi.exe, autorun.inf, pics, i pool, między innymi. Jeśli masz tylko jeden plik na dysku o tej samej nazwie co ISO, upewnij się, że korzystasz z narzędzia do nagrywania dysku. Nie przeciągaj i upuszczaj pliku ISO. To nie zadziała.

 5. Teraz włóż dysk z powrotem do napędu optycznego i uruchom ponownie komputer. Na komputerze, trzeba mieć klucz jak Delete, F2, F10lub inny klucz, który będzie Ci do menu Boot Sequence. Możesz wejść do menu BIOS, naciskając jeden z tych klawiszy, gdy tylko pojawi się ekran powitalny płyty głównej podczas uruchamiania komputera. W przeciwnym razie zapoznaj się z instrukcją obsługi komputera lub systemu BIOS i poszukaj czegoś podobnego do rozruchu z zewnętrznego nośnika lub wybierz dysk startowy ( lub Altkomputer Mac), aby znaleźć potrzebny klucz. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby uruchomić komputer z napędu optycznego, w którym znajduje się nowy dysk .

 6. Zakładając, że nie uruchamiasz UEFI , naciśnij, Shiftgdy pojawi się fioletowy ekran ze zdjęciem na dole. Wybierz język za pomocą klawiszy strzałek i Enter. Teraz powinieneś skonfrontować się z menu. Możesz wypróbować Ubuntu bez instalacji lub możesz go zainstalować. Jeśli chcesz spróbować, wybierz „ Wypróbuj Ubuntu bez instalacji ”, spróbuj, kliknij dwukrotnie ikonę Zainstaluj Ubuntu na pulpicie i kontynuuj ten przewodnik. Pamiętaj, że ta wersja testowa działa wolniej, ponieważ działa z dysku CD / DVD / USB, a nie z dysku twardego. Niektóre wersje Ubuntu zawierają menu graficzne dla tego kroku.

  kliknij „Zainstaluj Ubuntu”.

 7. Teraz pojawi się lista kontrolna. Możesz bezpiecznie zignorować drugą opcję „Zainstaluj to oprogramowanie innych firm”, chociaż Adobe Flash Player i niektóre zastrzeżone kodeki wideo mogą nie działać, chyba że wprowadzisz polecenia na końcu tego przewodnika.

  wprowadź opis zdjęcia tutaj

 8. Nadszedł czas na podzielenie dysku twardego na partycje. Jeśli chcesz uniknąć utraty danych lub podwójnego rozruchu, ten krok ma kluczowe znaczenie. Jeśli chcesz po prostu wyczyścić wszystko, co jest już na dysku twardym i wykorzystać całą przestrzeń dla Ubuntu, wybierz tę opcję i przejdź do kroku 10. Jeśli chcesz uruchomić podwójnie i zaufać instalatorowi Ubuntu (niezalecane), wybierz opcję instalacji obok siebie i przejdź do kroku 10. Jeśli chcesz ręcznie skonfigurować podwójny rozruch, wybierz opcję zaawansowanego partycjonowania i przejdź do następnego kroku.

  wprowadź opis zdjęcia tutaj

 9. Znajdź swoją bieżącą partycję Windows. Powinien być pierwszym lub drugim poniżej sda, a jego typem powinien być NTFS. Kliknij raz, a następnie Edytuj, aby otworzyć okno dialogowe ustawień partycji. Zmniejsz rozmiar o co najmniej 40 000 MB lub więcej, jeśli masz więcej wolnego miejsca na starej instalacji. Jeśli masz osobną partycję Dokumenty, możesz zamiast tego zmienić jej rozmiar. Następnie kliknij utworzone wolne miejsce i kliknij Dodaj, ustawiając typ na Obszar zamiany i dając około 1,5-2 razy więcej pamięci RAM (Zauważ, że pole wejściowe przyjmuje rozmiary w MB, a nie GB). Teraz będziesz mieć miejsce zamiany . Kliknij pozostałe wolne miejsce i dodaj partycję ext4 z domyślnym rozmiarem (zalecany maksymalny możliwy rozmiar) i punktem montowania jako /. Możesz także zrobić/homepartycja, na którą pójdą wszystkie twoje pliki użytkownika w Ubuntu. Jeśli w tym czasie popełnisz błąd, kliknij Przywróć.

  Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje (i zrzuty ekranu) dotyczące tego kroku, przeczytaj Jak korzystać z ręcznego partycjonowania podczas instalacji?

 10. Jesteśmy teraz gotowi do instalacji! Kliknij „Zainstaluj teraz” i pozwól narzędziu do partycjonowania w instalatorze Ubuntu na zapisanie zmian. Teraz powinien zostać wyświetlony monit o wybranie strefy czasowej. Instalator Ubuntu mądrze próbuje odgadnąć twoją strefę czasową, zakładając, że masz działające połączenie z Internetem.

  wprowadź opis zdjęcia tutaj

 11. Teraz znów staniesz przed wyborem języków. Wybierz język, a następnie w następnym kroku wybierz mapę klawiszy (układ klawiatury). Jeśli nie masz pewności, kliknij przycisk, aby wykryć układ klawiatury.

  wprowadź opis zdjęcia tutaj

 12. Na następnym ekranie możesz ustawić swoją nazwę użytkownika, nazwę wyświetlaną i hasło. Wybierz silne hasło. Silne hasło może zawierać małe litery, wielkie litery, cyfry i inne znaki do wydrukowania. Mimo że nazwa użytkownika musi składać się z małych liter, nazwa wyświetlana jest wyświetlana w menu logowania i może zawierać duże litery i spacje.

  wprowadź opis zdjęcia tutaj

  • W przypadku podwójnego rozruchu w systemie Windows pojawi się opcja migracji dokumentów. Wybierz użytkowników i foldery, które chcesz migrować.
 13. Teraz możesz usiąść bez obaw, dopóki nie pojawi się monit z informacją, że instalacja została zakończona.

  wprowadź opis zdjęcia tutaj

  • Jeśli zainstalowano w systemie UEFI, przed uruchomieniem nowej instalacji może być konieczne uruchomienie następujących poleceń:

   sudo su;
   efi="/target/boot/efi/EFI"; \
   if [[ -e "${efi}/boot" ]]; then \
    echo "Backup:"; \
    mv -v "${efi}/boot/" "${efi}/boot-bak-$(lsb_release -cs)"; \
   fi; \
   echo "Copy:"; \
   cp -va "${efi}/ubuntu" "${efi}/boot"; \
   arch="$(ls -1 {efi}/ubuntu/shim*.efi)"; \
   arch="${arch#*shim}"; \
   arch="${arch%.efi}"; \
   cp -v "${efi}/boot/shim${arch}.efi" "${efi}/boot/boot${arch}.efi";

   Spowoduje to skopiowanie plików rozruchowych Ubuntu do domyślnej lokalizacji bootloadera i utworzenie kopii zapasowej wszystkich wcześniej istniejących plików. W ten sposób oszczędzasz sobie bólu głowy spowodowanego niestandardowym zachowaniem niektórych oprogramowania sprzętowego UEFI znalezionych w VirtualBox, a także niektórych starszych urządzeń HP, Toshiba, Sony i innych. Powiązany raport o błędzie .

  • Jeśli zmieniłeś kolejność uruchamiania napędów w BIOSie podczas kroku 5, aby system uruchomił się z Live DVD / USB (lub system został już skonfigurowany do uruchamiania z napędu DVD / USB) i kliknij „Uruchom ponownie teraz” , system uruchomi się ponownie na Live DVD / USB, a nie na nowej instalacji . Pamiętaj, aby przed ponownym uruchomieniem wycofać zmiany dokonane w systemie BIOS lub usunąć nośnik (w zależności od tego, czy chcesz zachować aktualną konfigurację kolejności rozruchu).

 14. Po zakończeniu wszystkich tych kroków połącz się z Internetem, otwórz terminal ( Ctrl+ Alt+ T) i uruchom następujące polecenia:

  sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade 
  sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras   
  

  Spowoduje to zaktualizowanie pakietów w systemie i zainstalowanie kodeków dla zastrzeżonych plików z ograniczonymi prawami autorskimi (MP3, AVI, MPEG, czcionki Microsoft) i Adobe Flash Player.

Ciesz się Ubuntu!


4
Ta odpowiedź NAPRAWDĘ musi pozostać na najwyższej pozycji.
Ten Brazylijczyk

1
Czy możesz podać przewodnik, jak zrobić dokładnie to samo, ale używając USB zamiast DVD?
Przerwano

1
@Adithta chakilam Lepiej jest zainstalować Windows i Ubuntu na osobnych partycjach, aby jeśli chcesz usunąć system operacyjny, nie będzie żadnego problemu. Aby zainstalować w osobnych partycjach, odwiedź tę stronę techspot.com/community/topics/…
Sudheer

2
@Aborted tutaj jest, jak utworzyć ubuntu live usb pendrivelinux.com/using-unetbootin-to-create-a-live-usb-linux po utworzeniu live usb możesz wykonać te same kroki od kroku 6 w powyższej odpowiedzi
Sudheer

1
Myślę, że pisanie na ekranie instalacyjnym jest łatwiejsze niż blogowanie jak twarde słowa.
MAK Ripon,

22

Skorzystaj z tego przewodnika: https://help.ubuntu.com/community/GraphicalInstall

Jeśli chcesz zachować system Windows, przeczytaj krok 6:

Jeśli chcesz zainstalować Ubuntu na pojedynczej partycji Dual Bootowanie, wybierz Guided - resize . W obszarze Nowy rozmiar partycji przeciągnij obszar między dwiema partycjami, aby utworzyć żądane rozmiary partycji. Kliknij przycisk Przekaż.

Warto otworzyć przewodnik na innym komputerze lub wydrukować go, aby był dostępny podczas procesu instalacji.


przepraszam, że przesunęłam znak akceptacji, ale to jest całkiem niezłe osiągnięcie tego, czego chciałem. Dzięki, Evgeny, mistrzu.
Anonimowy Wpisz

5
Chociaż BARDZO mało prawdopodobne jest, aby Ubuntu.com kiedykolwiek usunął ten link, mogą, więc wpisz pisemną odpowiedź zamiast podawać link do strony
David
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.