Co należy rozumieć przez „Aktualizacje transakcyjne”


8
 1. Co należy rozumieć przez system „aktualizowany transakcyjnie” i czym różni się taki proces aktualizacji od systemu „normalnie” aktualizowanego? Jakie są jego zalety / wady?

 2. Czy oprócz Snappy Ubuntu istnieją inne dystrybucje Linuksa zgodne z tym modelem?

 3. Czy Ubuntu zamierza to zastosować dla wszystkich swoich systemów?

Odpowiedzi:


10
 1. „Aktualizacja transakcyjna” to rodzaj aktualizacji, która:

  • jest atomowy - gdy aktualizacja jest uruchomiona, twój system działa doskonale;
  • można przywrócić - jeśli aktualizacja się nie powiedzie lub nowsza wersja oprogramowania nie jest kompatybilna z twoją infrastrukturą, możesz szybko przywrócić sytuację taką, jaka była przed aktualizacją.

  W przypadku APT ogólnie dostępna jest tylko najnowsza wersja oprogramowania (nie można wycofać), a aktualizacja pakietu ze wszystkimi jego zależnościami może tymczasowo uniemożliwić korzystanie z systemu podczas procesu.

  Ponadto pakiety Snappy są „samodzielne”, to znaczy: nie mają zależności. Wszystkie potrzebne biblioteki i komponenty są ograniczone do tego samego pakietu Snappy.

 2. Nie ma żadnych innych dystrybucji korzystających z aktualizacji transakcyjnych, przynajmniej nie znam ich.

 3. Ubuntu nie zamierza w najbliższym czasie zastąpić APT Snappy. Pierwszym głównym problemem jest to, że obecnie niewiele pakietów Snappy jest dostępnych.


Czy inne systemy operacyjne wymienione przez Dockera również nie są transakcyjne? Atomic i CoreOS? Ponadto w jakim stopniu można powiedzieć, że mobilne systemy operacyjne, takie jak Android lub iOS, są transakcyjne, biorąc pod uwagę, że ich aplikacje są niezależne pod względem zależności?
Robin Winslow

Dlaczego nie .debmożna instalować pakietów także transakcyjnie?
Ciro Santilli 冠状 病毒 审查 六四 事件 法轮功

2. Wydaje się, że NixOS spełnia te kryteria.
not-a-user

Samowystarczalność to bardzo sprytny pomysł. Masz na myśli to, że kiedy piszę program qt5 i instaluję go, przystawka będzie zawierać wszystkie biblioteki qt5? A potem ktoś jeszcze pisze program qt5, a jego snap znów zawiera całe imperium Qt5? Fantazyjny pomysł !!! Po prostu genialne.
Tele

Powinniśmy także przestrzegać tej „niezależnej” zasady w przypadku plików wykonywalnych !!! Faceci nie łączą już bibliotek dynamicznych, ponieważ ten plik wykonywalny będzie zależał od zewnętrznej biblioteki dynamicznej. Łącz statycznie wszystko !! Plik wykonywalny będzie samodzielny. Dynamiczne biblioteki są już przestarzałe w dzisiejszych czasach !! Przyszłość jest statyczna !!! Wooot !!!
Tele
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.