Czy na Xubuntu są efekty 3D? (grafika przyspieszana sprzętowo)


12

Czy domyślny menedżer okien XFCE oferuje jakieś cukierki 3D? Jeśli tak, to jak to włączyć po zainstalowaniu odpowiednich sterowników?

Chcę zainstalować eksperymentalny sterownik 3D Nouveau (który działał świetnie dla mnie pod Ubuntu) libgl1-mesa-dri-experimental, w Xubuntu. Ale nie wiem, czy samo zainstalowanie umożliwi jakiekolwiek efekty 3D.


Odpowiedzi:


8

Xfce z założenia pozostawia wiele do życzenia dla oka innych systemów. Nie ma nawet fantazyjnych animacji. Największą zaletą jest kompilacja akcelerowana 2D, jeśli Twój sterownik ją obsługuje (większość z nich), chyba że chcesz zainstalować inne oprogramowanie.

Musisz włączyć funkcję komponowania w menedżerze ustawień XFCE, a do mojej pamięci użyje automatycznie przyspieszenia sprzętowego. (Być może trzeba to zrobić ręcznie, ale jestem w jedności, więc nie mogę tego przetestować).


9

Xubuntu nie jest dostarczany z Compizem, więc nie ma żadnych efektów 3D po wyjęciu z pudełka, ale włączenie funkcji Composite daje wiele efektów, takich jak przezroczystość i cienie, a także umożliwia korzystanie z programów 3D, takich jak Docky ...

Aby włączyć przejdź do: Aplikacje -> Ustawienia -> Menedżer ustawień XFCE

Następnie uruchom: Window Manager Tweaks - Compositor (tab) i Enable

... a stamtąd baw się ustawieniami i wyobraź sobie swój pulpit :)


Czy zainstalowanie niezbędnych sterowników je umożliwia?
Oxwivi

@Oxwivi nie, są one oparte na procesorze, jeśli nie masz odpowiednich sterowników.
RolandiXor

@RolandTaylor, o to pytam, czy mam odpowiednie sterowniki, czy zostanie to włączone automatycznie.
Oxwivi

Odkryłem, że posiadanie niezbędnego sterownika umożliwi komponowanie. Dodaj to do swojej odpowiedzi, abym mógł ją wybrać.
Oxwivi

5

W Xubuntu 12.10 przejdź do:

Menedżer ustawień -> Menedżer okien Udoskonalenia i przejdź do ostatniego panelu „ Kompozytor ”. Zaznacz „ Włącz kompozycję wyświetlania

Wiem, że nie ma bezpośredniego zastosowania do rocznego pytania - ale utknąłem w 12.10 i wylądowałem na tej stronie. Rozważ to aktualizację odpowiedzi TenPlus1.


2

AFAIK tylko KWin i compiz oferują kompozycje oparte na opengl / 3d. xfwm4 (tj. domyślny menedżer okien Xfce) oferuje fantazyjne rzeczy, takie jak tylko przezroczystość / cienie. A jeśli chodzi o pytanie dotyczące sterowników, instalacja niezbędnych sterowników przygotowuje sprzęt, nadal musisz włączyć to, co jest w ofercie, tj. Co sugeruje @TenPlus w kontekście xfwm4. Możesz zajrzeć do Cairo-compmgr, aby uzyskać dodatkowe kompozycje, które można łatwo uruchomić na xfwm4.


2
Zapomniałeś Mutter, ale dobra odpowiedź.
Javier Rivera,

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.