Co oznacza „dpkg: ostrzeżenie: podczas usuwania katalogu / usr / local nie jest pusty, więc nie usunięty”?


8

Z ciekawości zainstalowałem Comodo Antivirus, a kiedy go usunąłem, sudo apt-get --purge remove cav-linuxotrzymałem:

dpkg: warning: while removing directory /usr/local not empty so not removed

Czy powinienem się martwić, że coś jest nie tak, czy też były jakieś pliki, które miały zostać zastąpione.

Odpowiedzi:


3

Wiadomość jest powszechna, gdy folder nie jest pusty, jak sugeruje wiadomość. Wynika to z faktu, że inne pakiety również umieszczają swoje pliki w tym folderze. Pakiet nie może łatwo usunąć folderu, który nie jest pusty, co spowodowałoby niestabilność lub uszkodzenie systemu.

Możliwe jest również, że sam zapisałeś pliki w tym folderze. I z pewnością byłoby denerwujące, gdyby pliki te nagle zniknęły wraz z folderem.

Ponadto, szczególnie ten folder jest jednym z domyślnych folderów w systemie plików Hierarchy Standard . Dlatego usunięcie tego folderu nie jest ogólnie dobrym pomysłem.

Historycznie i ściśle zgodnie ze standardem /usr/local/dotyczy danych, które muszą być przechowywane na lokalnym hoście (w przeciwieństwie do danych /usr/, które mogą być montowane w sieci). Większość czasu /usr/local/ jest wykorzystywana do instalowania oprogramowania / danych, które nie są częścią standardowej dystrybucji systemu operacyjnego (w takim przypadku /usr/zawierałyby tylko oprogramowanie / dane, które są częścią standardowej dystrybucji systemu operacyjnego). Możliwe jest, że standard FHS może w przyszłości zostać zmieniony w celu odzwierciedlenia tej faktycznej konwencji).


4

Nie ma się czym martwić. dpkg nie usuwa katalogów, w których znajdują się inne pliki, które nie zostały utworzone przez usunięty pakiet.


Oboje dobrze odpowiedzieliście na moje pytanie. Twoje informacje są bardzo mile widziane
Nikola Atanasov
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.