Co oznacza nazwa po „@” w wierszu polecenia terminalu?


13

Zauważyłem, że w terminalu monit jest zwykle w formacie username@users:lub nawet go widziałem username@(none):. Rozumiem, że pierwszą częścią jest nazwa użytkownika, która jest zalogowana, ale jaka jest część po @symbolu?


1
Przydałoby się bardziej szczegółowy tytuł, może coś w rodzaju: „Co oznacza nazwa po„ @ ”w wierszu polecenia terminalu?”
Decio Lira,

Odpowiedzi:


24

Jest to nazwa hosta, tzn. Nazwa nadana komputerowi.

Wyświetlanie tego jako części monitu jest przydatne, ponieważ możesz łatwo stwierdzić, na którym hoście działa dana powłoka, jeśli jesteś zalogowany na wielu komputerach (na przykład przez ssh lub telnet).


10

Możesz oczywiście ustawić to podpowiedź jako prawie wszystko, czego chcesz - wielu ludzi używa go do wyświetlania innych informacji.

Oto przyzwoity przewodnik, który powinien pomóc Ci zacząć.

Dotfiles.org ma również kilka innych dostosowań, które możesz wprowadzić w swojej powłoce.


8

Domyślnie wiersz poleceń Bash wygląda następująco:

[USERNAME]@[HOSTNAME]:[PATH][SYMBOL]
 • [USERNAME]to nazwa użytkownika aktualnie działającego użytkownika. zwykle jest to użytkownik, ale po uruchomieniu sudo sulub podobnych poleceniach pojawi się „root root”, co oznacza, że ​​użytkownik jest „root”.
 • [HOSTNAME]jest twoją nazwą hosta. To nazwa twojego komputera. Trzeba było wprowadzić to podczas instalacji systemu.
 • [PATH]jest twoim bieżącym katalogiem roboczym, katalogiem na którym obecnie pracujesz. Po otwarciu nowego terminala domyślnym katalogiem jest katalog domowy bieżącego użytkownika. Synonimem /home/YOURUSERNAMEjest ~.
 • [SYMBOL]zwykle oznacza to $, że działasz jak zwykły użytkownik lub #użytkownik „root”.

Twój monit Bash wygląda następująco:

ganesh@ganesh:~$

Oznacza to, że jesteś zalogowany również jako użytkownik ganeshna komputerze ganesh, który obecnie działa we własnym katalogu domowym ( ~). Oczywiście nie jesteś „rootem”, dlatego też $.


Nie patrząc na monit Bash, możesz znaleźć swoją nazwę użytkownika, grupy, nazwę hosta i bieżący katalog roboczy za pomocą poniższych poleceń:

 • Nazwa Użytkownika:

  whoami
  
 • Grupy:

  groups
  
 • Nazwa użytkownika i grupy, jako ciąg i numer:

  id
  
 • Nazwa hosta:

  hostname
  
 • Aktualny katalog roboczy:

  pwd
  

4

W monitie terminalu wyświetlana jest nazwa użytkownika i dane zawarte w pliku / etc / hostname.

np. Mój laptop to james @ james-laptop

Jest tak, ponieważ moją nazwą użytkownika na moim laptopie jest James, a moją nazwą hosta jest James-laptop


3

aby rozwinąć to, co powiedział sepp2k, jest to nazwa hosta, czyli nazwa komputera systemu, na którym zalogowano się do terminala. przez większość czasu i dla większości użytkowników będzie to ten, przed którym siedzisz. jest to bardzo przydatne, jeśli okazjonalnie / stale logujesz się do zdalnych systemów w celach administracyjnych, aby mieć przy sobie nazwę komputera, aby przypomnieć Ci, gdzie jesteś.


-1

Wystarczy użyć polecenia, groupsaby wyświetlić listę wszystkich grup, do których należy bieżący użytkownik. Użytkownik root to konto administratora w języku Windows, które możesz lepiej zrozumieć.


Proszę przeczytać pytanie poprawnie przed opublikowaniem odpowiedzi. Twoja odpowiedź nie ma związku z pytaniem PO, pytają, co @oznaczają słowa po symbolu, kiedy pierwszy raz otwierasz dowolny terminal - nie do jakich grup należą.
hazrpg,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.