Jak połączyć komputer stacjonarny i laptopa za pomocą kabla Ethernet do przesyłania plików?


22

Mam kabel Ethernet (nie kabel z przeplotem) do połączenia laptopa i komputera stacjonarnego z urządzeniem Ubuntu. Chcę przesyłać duże ilości danych. Czy to możliwe z takim kablem? Wierzę, że między dwoma komputerami z Windows takie połączenie jest możliwe (choć nie jestem do końca pewien).

Odpowiedzi:


13

Oczywiście, że możesz! Podłącz je kablem, ustaw adresy IP dla każdego komputera, na przykład 192.168.1.1 dla komputera stacjonarnego i 192.168.1.2 dla notebooka. Nie zapomnij wyłączyć / włączyć połączenia po ustawieniu adresów, ponieważ może być konieczne, aby stały się aktywne.

Następnie na jednym z twoich komputerów, prawdopodobnie źródle danych, kliknij prawym przyciskiem myszy folder, który chcesz udostępnić, przejdź do „Udostępnij” i włącz udostępnianie. Do tego wymagana jest Samba i zostaniesz zapytany, czy chcesz ją zainstalować podczas włączania udostępniania, w przeciwnym razie, jeśli jest już zainstalowany, po prostu zadziała. Pamiętaj, aby ustawić łatwą nazwę udostępniania, coś krótkiego i bez spacji.

Teraz przejdź do innej maszyny, otwórz nautilus (lub dowolny inny menedżer plików) i przejdź do lokalizacji:

smb: //192.168.1.2/folder/

Gdzie:

192.168.1.2 to adres IP komputera źródłowego, na którym folder jest udostępniany.
folder to nazwa folderu ustawiona podczas włączania udostępniania.

W Nautilus możesz przejść do tej lokalizacji, klikając CTRL + L i zapisując ją w pasku adresu.


Wielkie dzięki! To się udało. Kiedy zobaczyłem, że uczynienie jednej maszyny bramą (tj. 192.168.1.1) sprawia, że ​​maszyna widzi się nawzajem w sieci, mógłbym użyć ssh do wykonania transferu.
donatello

W przypadku „ustawiania adresów IP dla każdego komputera” należy pamiętać, że odbywa się to poprzez edycję połączenia na każdym komputerze. Należy uważać, aby adresy IP nie kolidowały np. Z zakresami zdefiniowanymi przez router bezprzewodowy (co może zrobić 192.168. *) - użyj ifconfig w wierszu poleceń, aby dowiedzieć się, co jest w użyciu. Alternatywą dla przewodowych adresów IP jest edycja połączenia na maszynie „master” i zmiana metody połączenia: obaj będą wtedy negocjować adresy IP. Zobacz tę odpowiedź, aby uzyskać więcej informacji askubuntu.com/questions/105262/…
JP

„Ustaw adresy IP dla każdej maszyny” jest dość niejasne.
detly

9

Bezpośrednie połączenie między dowolnymi dwoma komputerami jest całkowicie możliwe przy pomocy kabla krzyżowego podłączonego do obu z nich i można je kupić w każdym sklepie, w którym sprzedaje się kable sieciowe. Jeśli jeden z dwóch komputerów jest bardziej nowoczesny, nie potrzebujesz nawet takiego kabla krzyżowego, a wystarczy dowolny kabel sieciowy.

Konfiguracja sprzętu:

Sprawdź pytania i odpowiedzi AskUbuntu, jak skonfigurować statyczny adres IP i ustawić jeden komputer na 192.168.1.1/24, a drugi 192.168.1.2/24

Podłącz ten kabel do portów Ethernet obu komputerów.

Oprogramowanie:

Najłatwiejszym sposobem przesyłania plików między komputerami jest NitroShare, ponieważ nie wymaga żadnej infrastruktury, jest łatwy w instalacji i obsłudze oraz jest niesamowicie szybki . Działa również na wszystkim: Ubuntu , Windows , ...

Aby zainstalować NitroShare, wykonaj następujące czynności:

sudo add-apt-repository ppa:george-edison55/nitroshare-dev
sudo apt-get update
sudo apt-get install nitroshare

Mała ikona pojawia się teraz na pasku menu:

Ikona paska menu Nitroshare

(wykonaj te kroki na obu komputerach)

Na jednym komputerze kliknij ikonę NitroShare, a następnie „Wyślij katalog” i (zakładając, że chcesz wysłać dane użytkownika) wyślij Dokumenty, Obrazy, jeden po drugim.

Ostrzeżenie! Nie wysyłaj całego /homekatalogu, ponieważ spowoduje to również skopiowanie plików konfiguracyjnych!


3

Większość adapterów Gigabit Ethernet (10/100 / 1000BaseT) ma funkcję Auto MDI / MDIX. Dlatego jeśli masz go zainstalowanego na jednym komputerze, możesz połączyć go z innym komputerem za pomocą standardowego kabla Ethernet - to problem sprzętowy, a nie programowy.

Większość współczesnych komputerów z gigabitowym portem Ethernet ma taką możliwość - wystarczy podłączyć oba komputery - jeśli rozmawiają ze sobą, to przynajmniej jeden komputer ma jeden z tych portów.

Na starszych komputerach nie będziesz w stanie tego zrobić - potrzebujesz kabla z przeplotem.

Jednak dość łatwo jest go stworzyć z prostego kabla, jeśli nie chcesz go specjalnie kupować.

Kabel z przeplotem to kabel Ethernet (kat. 5, kat. 5e lub kat. 6), który ma styki 1, 2, 3, 6 na jednym końcu poprowadzone odpowiednio do styków 3, 6, 1, 2 na drugim końcu.

Dlatego jeśli jesteś przydatny ze ściągaczem izolacji, możesz skrzyżować odpowiednie przewody.


Tak więc pomimo ustawień IP, takich jak w zaakceptowanej odpowiedzi, starsze komputery nie mogą używać zwykłego kabla Ethernet do komunikacji? (będą potrzebować kabla krosowego?)
donatello

1
poprawne - oba komputery potrzebują statycznego adresu IP w tej samej podsieci. Ale co najmniej jeden komputer potrzebuje funkcji MDIX. Jeśli oba nie, potrzebujesz zwrotnicy - lub przełącznika / routera, do którego oba komputery mogą się podłączyć.
fossfreedom

3

Oprócz konfiguracji w innych odpowiedziach (przy ustawianiu adresów IP), polecam Giver jako program do łatwego przesyłania rzeczy między dwoma komputerami.

Daj zrzut ekranu z jednym użytkownikiem


3

Zainstaluję serwer ssh na maszynie Ubuntu, a winscp na Windowsie. Oba zadania są trywialne, a następnie możesz kopiować pliki podobne do Total-Commander.

  1. zainstaluj openssh-server na Ubuntu Box

    sudo apt-get install openssh-server

  2. zainstaluj WinSCP (klient graficzny scp dla Windows)

  3. skopiuj potrzebne pliki.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.