/ etc / X11 / Xsession & LightDM


8

Używam Lubuntu 14.10. Wygląda na to, że LighDM wywołuje /etc/X11/Xsessiontylko wtedy, gdy jest to zalecane przez użytkownika. W rzeczywistości nie ma cienia w lightdm-sessionopakowaniu.

  • startxlinia poleceń (otacza Xinit dla rozsądnych wartości domyślnych) używa, ~/.xinitrcjeśli istnieje, w przeciwnym razie używa /etc/X11/xinit/xinitrc.
  • /etc/X11/xinit/xinitrcźródła /etc/X11/Xsession, które przekierowują dane wyjściowe do .xsession-errors.
  • /etc/X11/Xsessionźródła, ~/.xsessionrcjeśli istnieje, a następnie wykonuje, ~/.xsessionjeśli jest wykonywalny, źródła, jeśli nie.

Co dzieje się podczas korzystania z lightdm? Jeśli nie źródło /etc/X11/Xsession, w jaki sposób może przekierować błędy do pliku błędów ~/.xsession-errors(nie mogłem znaleźć żadnych informacji na temat innych skryptów w /etc/X11/Xsession.d/)?

Strona podręcznika dla dokumentów Xsession ~/.xsessionrci ~/.xsession. Mówi, że ~/.xsessionrcjest to tylko do ustawiania zmiennych i ~/.xsessionsłuży do wykonywania poleceń, ale ~/.xsessionjest pozyskiwane tylko wtedy, gdy utworzę dla niego niestandardowy *.desktopplik /usr/share/xsessions/. Czy powinienem utworzyć niestandardowy /etc/X11/Xsession.d/plik (jak 40x11-common_xsessionrcdziała dla ~/.xsessionrc), czy po prostu użyć, ~/.xsessionrcaby dodać jakieś skrypty?

Chciałbym również wiedzieć, jak x-window-manager i x-session-manager działają poprzez alternatywy. Zauważyłem, że wydają się działać, jeśli nie, ~/.xinitrci ~/.xsessionistnieją, i najwyraźniej działają tylko przy uruchomieniu startx.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.


Nawiasem mówiąc, mam inne pytanie. Człowiek Ubuntu sugeruje utworzenie niestandardowego pliku * .desktop w / usr / share / xsessions z wierszem Exec = / etc / X11 / Xsession w celu ustawienia niestandardowych ustawień w ~ / .xsession. Oznacza to uruchomienie kolejnego opakowania po / usr / sbin / lightdm-session, którym w tym przypadku będzie / etc / X11 / Xsession; spowoduje to, że wszystko w /etc/X11/Xsession.d/ zostanie zastosowane dwukrotnie. Czy nie byłoby lepiej stworzyć skrypt w /etc/X11/Xsession.d/ do źródła ~ / .xsession? Każda pomoc doceniona.
Giuseppe Di Chiacchio

Aby użyć ~ / .xsession przez / usr / sbin / lightdm-session, przydało mi się stworzenie nowego skryptu w /etc/X11/Xsession.d, który nazwałem 45x11-common_xsession. Ponieważ wszystkie zmienne są dobrze zdefiniowane w opakowaniu, właśnie dodałem następujące wiersze: if [-r "$ USERXSESSION"]; następnie . „$ USERXSESSION” fi W ten sposób opakowanie po źródle ~ / .xsessionrc również pozyska plik ~ / .xsession. Mam nadzieję, że to może być przydatne.
Giuseppe Di Chiacchio

Jeśli potrafisz odpowiedzieć na część pytania, prośby po prostu stwórz odpowiedź samodzielnie, to zupełnie normalne. Komentarze są tylko tymczasowe, mogą się zgubić.
Volker Siegel,

Odpowiedzi:


0

Ten błąd

Błąd # 1001035 „lightdm używa zakodowanej ścieżki do błędów .xsession, ...”: Błędy: pakiet lightdm: Ubuntu

stwierdza, że LightDM ma ścieżkę do $HOME/.xsession-errorszakodowanego na stałe w swoim źródle. I to naprawdę powinno być konfigurowalne.

Niestety, „nowoczesni” menedżerowie ekranowi często już nie dbają o /etc/X11wiele i wymyślają na nowo koło… źle.
Prawdopodobnie dlatego, że trudno jest ustalić, dlaczego rzeczy są takie, jakie są. (Próbowałem. Nadal nie wiem, dlaczego jest tak wiele plików / skryptów i jakie są ich wszystkie cele).

Np. SDDM w ogóle nie używa .xsession-errorsi loguje się do innej dziwnej lokalizacji, jeśli w ogóle.


Uzupełnienie

Drugie pytanie powinno być naprawdę osobne.
Ponieważ wciąż nie wiem o tym wszystkiego, nie mogę w tym pomóc.
Ale myślę, że mogę powiedzieć, że prawdopodobnie nie powinieneś tworzyć innego pliku sesji niestandardowej.
Może dokumentacja LightDM pomaga ci…

O trzecie pytanie: na stronie man xiniti jego łamach Associated człowieka (z tego samego pakietu oprogramowania) to wyjaśnić. Istnieje lista alternatyw, niektóre w $HOME, niektóre w /etc, niektóre nawet w /usr/share/…podkatalogach. Ale myślę, że jeśli nie ma, zakłada się również pewne domyślne.
Przepraszam, to też prawdopodobnie powinno być osobne. Publikuję tylko to, co wiem.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.