Kafelkowanie Xubuntu: jak zmaksymalizować okno terminala do częściowego kafelkowania?


8

Mam problem podczas wykonywania terminalu w Xubuntu 14.10. Te emulatory terminali (testowałem z xfce4-terminal, xtermi gnome-terminal) mogą być zmieniane tylko na podstawie szerokości / wysokości używanej czcionki, więc nie można zmienić rozmiaru o 1px, patrz ryc. 1.

Ryc. 1: Zmiana rozmiaru okna terminala

Ryc. 1: Kiedy trzymam kursor myszy w prawym dolnym rogu okna terminala (kursor nie jest pokazany na rysunku), pokazują aktualny rozmiar okna. Jeśli przesunę kursor w prawo, okno terminala powiększy swoją szerokość o rozmiar 1 znaku na raz.

Teraz, gdy wykonuję kafelki pełnoekranowe (okno maksymalizacji), okno terminala rozciągnie swoje ciało, aby pokryć cały ekran, patrz Ryc. 2.

Ryc. 2: Maksymalizuj okno terminala

Ryc. 2: Zmaksymalizuj okno terminala, możesz zobaczyć linię [ NORMAL > ... < 100% < 1:1 ]kończącą się pustą spacją, której szerokość jest mniejsza niż szerokość czcionki.

Ale kiedy wykonuję kafelkowanie częściowe (na przykład kafelki w lewo, przesuwając okno do lewej krawędzi, aby rozszerzyło się do połowy lewej strony całego ekranu), okno terminalu nie będzie próbowało się rozciągać, jak podczas maksymalizacji, zobacz Ryc. 3.

Ryc. 3: Okno terminala po lewej stronie

Ryc. 3: Okno terminala po lewej stronie, które pozostawia miejsce w przeglądarce internetowej po prawej stronie i dolnej krawędzi.

Oto problem: jeśli wykonam częściowe kafelkowanie, a następnie otworzę nową kartę terminala ( ctrl+shift+t), okno terminalu powiększy swój rozmiar w pionie, co spowoduje wyrzucenie niektórych linii z ekranu (ryc. 4). To bardzo denerwujące.

Ryc. 4: Kopnięta linia okna terminala kafelkowego

Ryc. 4: Ostatnia linia ( :q!) terminala po lewej stronie jest wyrzucana z ekranu po otwarciu nowej karty.

Ten problem nie występuje w przypadku okna maksymalizacji (jak na ryc. 2).

Ten problem nie występuje również w Unity / Ubuntu 14.10.

Zastanawiam się więc, czy okno (nie tylko terminal) można częściowo zmaksymalizować? Czy istnieją inne obejścia? (czy to tylko błąd i powinien zostać zgłoszony do trackera problemów?)

Odpowiedzi:


4

Mam ten sam problem z używaniem Xubuntu z domyślnym emulatorem terminali i menedżerem okien i prawie oszalałem, próbując to naprawić. Mam częściową odpowiedź i niestety nie mam dla ciebie prawdziwej poprawki.

Jak wspomniałeś, rozmiar okna w emulatorze terminali (przynajmniej w xtermi xfce4-terminaltych, które testowałem) jest obsługiwany raczej pod względem wielkości czcionki niż pikseli, czego można się spodziewać. Jest to akceptowalne zachowanie według strony systemu X Window : „Części WIDTH i HEIGHT specyfikacji geometrii są zwykle mierzone albo w pikselach, albo w znakach, w zależności od zastosowania”.

Dlatego podczas częściowego kafelkowania występują luki w oknie terminala: menedżer okien maksymalizuje okno w tej połowie wyświetlacza, używając do tego wymiarów pełnych rozmiarów czcionki. Może istnieć sposób na dodanie przesunięcia lub naprawienie go za pomocą dogłębnych xfwmlub poprawek konfiguracji X, które są poza mną (wciąż jestem całkiem nowy w Linuksie).

Powodem, dla którego okno zajmuje cały ekran, gdy zmaksymalizowane wydaje się być związane z ustawieniem, które (myślę) jest domyślnie włączone w nowej instalacji Xubuntu. Jeśli otworzysz Menedżera ustawień Xfce4, przejdź do opcji Udoskonalenia Menedżera okien i kliknij kartę Dostępność, dostępna jest opcja „Ukryj ramkę okien po zmaksymalizowaniu”. Gdy ta opcja jest zaznaczona, wokół zmaksymalizowanego okna terminala nie ma luk; gdy nie jest zaznaczone, są.

Niestety ta opcja dotyczy tylko zmaksymalizowanych okien, a nie okien, które są „zmaksymalizowane” do połowy ekranu przez częściowe kafelkowanie. Wyłączenie go przynajmniej sprawi, że luki wokół okien będą spójne w obu przypadkach.

Jeśli chodzi o problemy z wypychaniem linii paska z ekranu z ekranu, ponowne kafelkowanie okna po otwarciu nowej karty spowoduje powrót do dolnej części okna. Możesz także ustawić terminal tak, aby zawsze wyświetlał pasek kart. Ta opcja nie jest dostępna w menu preferencji graficznych; będziesz musiał edytować ~/.config/xfce4/terminal/terminalrci zmienić MiscAlwaysShowTabsopcję na TRUE. W ten sposób rozmiar okna nie zmieni się podczas otwierania nowej karty.

Przepraszam, że nie mogłem pomóc.


Mam już obejście: tilda ( github.com/lanoxx/tilda ), ale dziękuję za twój wysiłek.
neizod

1
Nie martw się, pomyślałem, że musiałeś to rozwiązać lub przejść od czasu, gdy pytałeś o to kilka miesięcy temu, ale chciałem zostawić moje ustalenia tutaj, na wypadek, gdyby ktoś z tym samym problemem wpadł na ten post.
trvrfrd
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.