Czy mogę skopiować mój system operacyjny Ubuntu z dysku twardego na pamięć USB i uruchomić z tej pamięci za pomocą wszystkich moich programów?


8

Będę podróżować i mam nadzieję wykonać kopię zapasową laptopa na wypadek kradzieży. Zastanawiam się, czy mogę zrobić kopię zapasową z rozruchowego dysku flash USB, w ten sposób mogę po prostu mieć system w stanie, w jakim się znajduje, i używać go na dowolnym komputerze.

czy to możliwe? Jakie są ograniczenia? (tylko systemy 64-bitowe? Nie ma sposobu na aktualizację? itp.)

Aktualizacja: Dziękuję bardzo za przemyślane odpowiedzi! W tym momencie zastanawiam się, jak powinienem zrobić kopię zapasową mojego systemu na rozruchowym dysku zewnętrznym.


1
Ponieważ żadna odpowiedź nie rozwiązuje tego: Poza rozmiarem i szybkością nie ma żadnych poważnych ograniczeń. Wersja 32/64-bitowa działa zarówno na bieżąco, jak i bez problemu. Zrób kilka partycji, przenieś pliki za pomocą rsync i przywróć grub, to wszystko. Jedyny możliwy problem: dyski flash zużywają się po pewnym czasie. Tani może stać się bezużyteczny w oczekiwanym okresie użytkowania, jeśli będziesz go często używać.
deviantfan

@deviantfan, że jeden musi być bardzo tani. USB 2.0 jest zbyt wolny, aby flash mógł się zużyć w dowolnym interesującym momencie.
Ruslan

@Ruslan Zgadzam się, ale zdarzają się „błędy” produkcyjne ... przynajmniej wiedza o możliwości nie zaszkodzi.
deviantfan

+1 deviantfan. Próbowałem zainstalować Mint na dysku USB (nie jest to również super-tani nienazwany, Lexar) i po prostu nie mogłem tego zrobić, kilka razy uległo awarii, uszkodzony system plików, bardzo, bardzo wolny , straszny. Nie jestem pewien, czy była to jakaś kombinacja portów USB i urządzeń, nie zużyła się na dysku (bez błędów popołudniowych), ale podczas normalnego korzystania z napędu USB była i nadal jest bezbłędna. I byłoby polecić użyciu dysk USB do uruchomienia na żywo iso od wraz z kopią $ HOME i kilka programów .deb trzeba, to praktycznie cały system gotowy do uruchomienia „na żywo”, ale skutecznie tylko do odczytu
Xen2050

Odpowiedzi:


8

Robię to od lat. Piszę teraz z komputera, który nawet nie zawiera wewnętrznego dysku twardego. Nie noszę nawet laptopa, tylko ten wysokiej jakości nośnik pamięci USB.

Przedstawię teraz dwa elementy, które musisz kupić, jeśli chcesz przyzwoitej wydajności. Większość dysków flash jest zbyt wolna dla większości ludzi, a także mogą stać się niestabilne z powodu nadużywania tego typu systemów operacyjnych, a zwłaszcza swapspace .

Używam tego adaptera flash USB3 na mSATA SSD , którego cena to 19 USD.

A w nim używam dysku mSATA SSD pierwotnie stworzonego dla dzisiejszych tabletów i netbooków. Chociaż sam sobie radzę przy zaledwie 64 GB, możesz kupić coś o większej pojemności. Ostatnio sprawdziłem, że pojemność tych dysków wynosiła do około 1 TB. Pamiętam, kiedy największy dostępny miał zaledwie 32 GB.

Jeśli chcesz czegoś jeszcze bardziej wytrzymałego, mogę polecić ten podobny adapter USB3-mSATA, który jest wykonany z solidnej części wytłaczanego aluminium. To prawie dokładnie ta sama cena. Podczas gdy poprzednio zalecany przeze mnie model ma tylko 2/3 grubości, pewnie by się uległ, gdyby nadepnął. Ten może tolerować przejeżdżający samochód.

Według mojej najlepszej wiedzy nikt jeszcze nie stworzył wodoodpornego modelu, ale to tylko kwestia czasu. Dziwne jest to, że choć są one tak oczywiste, jak wyglądają na przenośne środowiska systemu operacyjnego, najwyraźniej wszystkie odniesienia do nich odnoszą się wyłącznie do ich wykorzystania w przenośnych danych.

Ostatni szczegół. Moją praktyką jest utrzymywanie wspólnego wolnego dysku flash o pojemności 128 GB na jednym z częściej używanych komputerów i automatyczne tworzenie kopii zapasowych krytycznych danych na nim, gdy jest tam używany. Oprogramowanie do automatycznej kopii zapasowej, którego używam, to oprogramowanie dołączone do systemu Ubuntu i szyfrujące jego kopie zapasowe. W ten sposób, niezależnie od tego, czy stracę dysk rozruchowy, czy mój dom zostanie okradziony, szanse na utratę wszystkich moich bieżących danych osobowych są niezwykle niskie.


1
PS: Być może powinienem wspomnieć, że moim klonerem systemu operacyjnego jest Clonezilla uruchamiana albo z Flash Media, albo z CDROM. Bardzo dobrze znam dd i od bardzo dawna go używam tylko dlatego, że oznaczało to mniej rzeczy do przenoszenia, ale wiąże się z ryzykiem. W końcu uważam, że Clonezilla jest mniej stresująca.
gyropyge 11.01.15

Ponownie przeczytaj swój post teraz. Tak, jeśli twój klon jest 64-bitowy, ograniczy to twoje opcje podróży. Z tego powodu mój przenośny jest 32-bitowy. Lubię elastyczność. Również wersje post pae (?) Są mniej ograniczone przez warunek 32-bitowy, więc nie tracę zbyt wiele. kiedy używasz wielu różnych komputerów, nie masz kontroli nad tym, ile mają pamięci RAM, a jako 32, ale ubuntu jest bardziej wydajny pod względem pamięci RAM, co działa lepiej dla mnie.
gyropyge

1
Aha, i z jakiegoś powodu zapytałeś: „Nie ma sposobu, aby to aktualizować?” Nie mam pojęcia, dlaczego tak zakładasz czy pytasz. Aktualizacja dysku zewnętrznego jest dokładnie taka sama jak aktualizacja dysku wewnętrznego. Jeśli masz połączenie z Internetem, po prostu zaktualizuj. Po prostu traktujesz to tak, jakby to był twój własny dysk ... ponieważ tak jest.
gyropyge

4

To powinno być możliwe; Twój dysk flash musi po prostu mieć wystarczającą ilość pamięci dla systemu operacyjnego i plików, których będziesz używać. Ograniczenia są oparte na napędzie flash i / lub komputerze, na którym go uruchomiono (ale najprawdopodobniej szybkość odczytu / zapisu napędu flash będzie miała większy wpływ na szybkość).

Dysk jest używany jako pamięć podobna do każdego innego dysku twardego w laptopie lub komputerze stacjonarnym. Prawdopodobnie możesz uruchomić komputer z jednego dysku flash z zainstalowanym na nim Ubuntu i wybrać inny dysk flash jako docelowy dysk twardy dla systemu operacyjnego.

Nie jestem w tym ekspertem, ale powinno być wykonalne, tylko powolne.


1
To naprawdę nie jest tutaj odpowiedź. Tak, odpowiada na podstawowe pytanie „czy to możliwe”, ale nie oferuje żadnego rozwiązania, w JAKI sposób jest to możliwe.

1
OP nie zapytał, skąd ... może on już wie. Odpowiedzi na pytanie +1
Xen2050

Prawdopodobnie chciałbyś mieć syslinux na dysku flash, ale może ładuje GRUB zamiast jądra? Kiedy masz już konfigurację, która ładuje jądro + initrd, root=LABELi że jądro może znaleźć root FS z tą etykietą, GNU / Linux powinien po prostu działać.
Peter Cordes,

Widziałem jednak duże spowolnienie szybkości zapisu na pamięci USB w Linuksie. Na przykład, jeśli jeśli ustawią w kolejce zbyt dużo danych do urządzenia, to faktycznie spowalnia? Ponieważ odkryłem, że rsync --bwlimitmoże wytrzymać większe prędkości, jeśli ręcznie dostroję go do prędkości tuż poniżej tego, co uzyskiwałem, zanim spadł. (użyj dstat lub cokolwiek innego, aby monitorować prędkości IO.) Jeśli dzieje się tak w systemie plików root / home, korzystanie z niego może być dość nieprzyjemne, gdy robisz coś wymagającego intensywnego zapisu.
Peter Cordes,

2

Tak, jest to całkowicie możliwe. Przede wszystkim potrzebujesz co najmniej 2 dostępnych portów USB lub 1 portu USB i 1 napędu CD.

Zaczynasz od uruchomienia Ubuntu w wersji Live-CD z twardym dyskiem, na którym się znajduje, i urządzeniem docelowym podłączonym do USB. Zamontuj dysk wewnętrzny i podłącz USB do dowolnych ścieżek.

Otwórz terminal i wprowadź następujące polecenia:

tar cp --xattrs /path/to/internal | tar x /path/to/target/usb

Możesz także rozważyć wykonanie tej czynności za pomocą instalacji na żywo i narzędzia o nazwie CloneZilla, ale nie jestem pewien, jak dokładnie używać CloneZilla. Powyższą metodę wykorzystałem do skopiowania instalacji Ubuntu mojego dysku twardego 128 GB na dysk flash 64 GB.


1
Wiesz, możesz użyć toramopcji rozruchu podczas uruchamiania na żywo, wtedy nie musisz utrzymywać podłączonego dysku iso cd / dvd / usb (jeśli masz wystarczającą ilość pamięci RAM,> 1,5 GB lub więcej
Xen2050

Huh, /dev/sdawłaściwie to gdzie masz zamontowany dysk wewnętrzny, prawda? Nie plik urządzenia. To samo dotyczy /dev/sdc. Aby to zrobić, nie musisz uruchamiać komputera z USB. Możesz to zrobić, gdy komputer Ubuntu jest uruchomiony i działa z dysku twardego, którego będziesz używać jako źródła kopii. Zrobiłbym to, rsync -aHAXxżeby zrobić kopię, ponieważ to zachowuje hardlinki. Zapomniałem czy tarnie. rsync -xogranicza do jednego systemu plików, dzięki czemu nie skopiować /proc, /sysi wszystko, co z bzdura komputerze z systemem. Uruchamianie z live cd / usb jest obejściem tego problemu --one-file-system.
Peter Cordes,

IDK, jeśli współczesne Ubuntu ma na przykład coś w dowolnym katalogu, który jest ukryty, gdy udev jest zamontowany /dev. Prawdopodobnie nie, ponieważ initrd i pivot_root są teraz całkowicie standardowe, więc /devnie ma potrzeby wypełniania istniejących skryptów rozruchowych.
Peter Cordes,

Właśnie @PeterCordes, nie patrzyłem wcześniej zbyt blisko, ale potokowałem tar do tar, używając surowych urządzeń, nawet partycji, tylko po to, żeby skopiować ... coś tam nie tak
Xen2050

Pierwsze polecenie tar zostanie uruchomione zgodnie z typem, ale wyświetli plik tar, który ma tylko jeden plik specjalny urządzenia blokowego. (nie zawartość, tylko plik urządzenia). W trybie wyodrębniania argumentami tar jest lista plików do wyodrębnienia z archiwum.
Peter Cordes,

1

Dodaję KOLEJNĄ ODPOWIEDŹ, aby odpowiedzieć na INNE PYTANIE, które dodałeś do pierwszego pytania po zaoferowaniu mojej pierwotnej odpowiedzi, wybranej powyżej:

napisałeś:

Aktualizacja: Dziękuję bardzo za przemyślane odpowiedzi! W tym momencie zastanawiam się, jak powinienem zrobić kopię zapasową mojego systemu na rozruchowym dysku zewnętrznym.

Na to, o co pytasz, można odpowiedzieć na różne sposoby, w zależności od tego, co próbujesz zrobić. Mogę wymyślić cztery możliwe sposoby, wyjaśnię je w poniższym formacie:

1) Synchronizuj tylko dane na dwóch dyskach rozruchowych:

To wydaje się być tym, co chcesz zrobić, ale wierzę, że napotkasz problem, który utrudni bezpieczeństwo danych. Wyjaśnię.

Wydaje mi się, że próbujesz SYNCHRONIZOWAĆ pliki danych między dwoma (lub więcej) rozruchowymi systemami operacyjnymi. Chociaż tak naprawdę nigdy tego nie robiłem, wiem, że jest to tylko wyszukiwarka google i prawdopodobnie wyjaśnione na tej stronie. Jednak aby to zadziałało, prawie trzeba wyłączyć szyfrowanie, a raczej nigdy nie włączać szyfrowania. Moim zdaniem, jeśli masz mieć przenośny zewnętrzny dysk rozruchowy, powinny one zawsze mieć włączone szyfrowanie danych, więc jeśli nie odkryjesz synchronizacji dysku, która może również akceptować dane hasła, lub jeśli nie zdecydujesz się na podróż bez szyfrowania danych, jest to nie jest realnym rozwiązaniem.

2) Sklonuj ponownie wewnętrzny lub zewnętrzny dysk w całości na inny dysk:

Użyj narzędzia „Clonezilla”, wspomnianego w ostatnim akapicie mojej oryginalnej odpowiedzi, aby sklonować oryginalny dysk wewnętrzny na inny dysk zewnętrzny, aby utworzyć dwa takie dyski rozruchowe, aby móc je śledzić.

3) Użyj narzędzia do tworzenia kopii zapasowych dołączonego do systemu Ubuntu z zewnętrznym dyskiem rozruchowym:

To jest to, co robie. Uruchamiam (prawie) WSZYSTKIE MOJE KOMPUTERY na jednym zewnętrznym dysku, który jedzie ze mną, a kiedy jestem w domu, wolna pamięć flash USB o pojemności 128 GB, która pozostaje podłączona do mojego komputera domowego, tworzy przyrostowe kopie zapasowe zmienionych plików na podróżnym dysku rozruchowym .

W twoim przypadku zalecam, aby ze względów bezpieczeństwa danych fizycznie usunąć wewnętrzny dysk twardy i pozostawić go w domu. Spowoduje to frustrację u każdego, kto ukradnie laptopa, w rzeczywistości jeśli spróbują go, zanim go ukradną, mogą nawet zdecydować, że jest zepsuty i zostawić go w spokoju. Jeśli przeraża Cię myśl, że masz tylko jeden zewnętrzny dysk rozruchowy, przynieś dwa i zaznacz wyraźnie zapasowy, aby nigdy nie był używany, chyba że pierwszy zostanie zgubiony lub zniszczony. Tak długo, jak utworzysz dysk kopii zapasowej na pierwszym dysku zewnętrznym przed klonowaniem go w celu utworzenia drugiego dysku zewnętrznego, przyrostowy dysk kopii zapasowej będzie kontynuował pracę z zapasowym dyskiem rozruchowym.

4) Użyj narzędzia do tworzenia kopii zapasowych dołączonego do systemu Ubuntu w tradycyjny sposób:

Użyj narzędzia do tworzenia kopii zapasowych, aby wykonać kopię zapasową tylko danych z dysku wewnętrznego na ZASZYFROWANY dysk zewnętrzny zawierający wyłącznie dane. Można go skonfigurować tak, aby tworzył „przyrostowe” kopie zapasowe wszystkich zmienionych plików z wewnętrznego dysku twardego na zewnętrzny dysk SSD, z którego nie można uruchomić systemu.


Widzę teraz, że moja pierwotna odpowiedź straciła swój wybrany status na korzyść tego, chociaż nie jest to odpowiedź na pierwotne pytanie. Zaproponowałbym, aby drugie pytanie było zamieszczone jako osobne pytanie ze wskaźnikiem do tego pytania, i mogłem zamieścić drugą odpowiedź na nowe pytanie.
gyropyge

To chyba najbardziej sensowne.
Costa

Pan jest bardzo dokładny, proszę pana. Dzięki wielkie!
Costa

1
Buduję i naprawiam komputery od późnych lat osiemdziesiątych. Zbudowałem kilka elementów, które całkowicie zależały od zewnętrznych dysków twardych scsi, zewnętrznych dysków twardych z portami równoległymi, aw ostatnich latach całkowicie na zewnętrznych dyskach SSD USB, takich jak te opisane w tych odpowiedziach. Początkowo te rozruchowe komputery SSD zawierały dyski twarde, które w niektórych przypadkach zawierały okna, ale zacząłem fizycznie wyłączać te dyski ze strachu przed wirusami sektora rozruchowego. W ostatnich latach budowałem stacjonarne komputery bez napędu za cenę (bez zysku) dla moich cenionych przyjaciół i dodam, że „sprzedają się” jak ciepłe bułeczki.
gyropyge

1
@Costa, staje się powszechne, przynajmniej wśród moich przyjaciół. Zrobiłem ponad 40 klonów wyjątkowo dobrze wyposażonego „mubuntstick” przeznaczonego dla osobistych przyjaciół w małej dystrybucji. Możesz przeczytać więcej na ten temat na mojej stronie biografii. Nie ma jeszcze strony internetowej dotyczącej projektu, ale możesz mnie przekonać do przesłania Ci pliku pdf instrukcji obsługi wraz z indeksem z odnośnikami. Na każdym patyku znajduje się osobny dokument wyjaśniający, jak go uruchomić. Wydrukowany jest w zestawie. Jeśli weźmiesz pod uwagę, że bootowalne pendrive'y nie są
niczym

1

Tak, możesz skopiować pełny system operacyjny Ubuntu (z programami, dostosowaniami i wszystkimi innymi) z dysku twardego komputera stacjonarnego lub laptopa na zewnętrzny dysk flash USB lub zewnętrzny dysk twardy. Właśnie zrobiłem to dla Ubuntu 14.04 LTS na zewnętrzny dysk twardy (ale w równym stopniu dotyczy również dysku flash USB) Wymagane oprogramowanie / sprzęt:

1 Docelowy zewnętrzny dysk twardy / Docelowy dysk flash USB, aby mieć sklonowany system operacyjny

1 źródłowy system operacyjny (Ubuntu lub inny system operacyjny, który wymaga klonowania)

1 dysk USB (o co najmniej tyle pojemności (256 MB - 1 GB), ile wymaga USB na żywo w clonezilli)

1 komputer / laptop z systemem Windows, na którym można uruchomić kreator Live Linux USB

Kroki:

  1. Pobierz Clonezilla z http://clonezilla.org/downloads/download.php?branch=stable (pobierz ISO)

  2. Pobierz Live Linux USB Creator (Lili) ze strony http://www.linuxliveusb.com/en/download

  3. Utwórz bootowalną Clonezilla (Live Clonezilla) na USB, uruchamiając Live Linux USB Creator.

  4. Skonfiguruj źródłowy pulpit / laptop do uruchamiania z dysku USB

  5. Włóż docelowy zewnętrzny dysk twardy lub docelowy dysk flash USB do 1 gniazda USB, a dysk USB Clonezilla Live w inne gniazdo i uruchom.

  6. Clonezilla zajmie trochę czasu, aby odczytać informacje o partycji Gdy pojawi się interfejs użytkownika Clonezilla, wybierz domyślne pozycje menu.

  7. [Ostrożnie] wybierz Informacje o partycji źródłowej i Informacje o partycji docelowej Można zauważyć, że Clonezilla będzie wymagał miejsca na docelowym dysku flash USB lub zewnętrznym dysku twardym, który jest równoważny źródłowemu dyskowi twardemu i usunie wszystkie dane z docelowego dysku flash USB / zewnętrzny dysk twardy.

  8. Po wybraniu wszystkich opcji Clonezilla utworzy działający system operacyjny na docelowym dysku / dysku flash

  9. Przetestuj sklonowany system operacyjny, usuwając dysk Clonezilla Live USB i uruchamianie z systemu operacyjnego Live, który został sklonowany na docelowym dysku zewnętrznym / dysku flash USB.

Cieszyć się !

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.