System BIOS tabletu (UEFI) nie akceptuje rozruchu z USB


8

Mam tablet x64 z systemem Windows 8.1. Próbuję zainstalować różne dystrybucje Linuksa. Niestety mam problem z uruchomieniem z Live USB. Mam wszystko ustawione w bios, wyłączyłem bezpieczny rozruch, zmieniłem kolejność uruchamiania. W bios używam override rozruchu i wybieram usb. Odkryłem, że bios nie pozwala mi uruchomić usb przygotowanego przez Fat32. Działa tylko NTFS (Win 8.1 NTFS USB pracował). Linux nie może być NTFS przygotowany w pamięci USB do rozruchu. W moim biosie brakuje niektórych opcji, które widziałem w Internecie, np. Csm?

Aktualizacja:

Kiedy wybieram „override rozruchu” za pomocą pendrive'a przygotowanego przez Ubuntu, jedyne, co się dzieje, to to, że ekran staje się czarny, a następnie wraca dokładnie tam, gdzie byłem w menu bios, wszystko to dzieje się w mgnieniu oka.

Próbowałem także wubi, Ubuntu został zainstalowany, ale kiedy próbuję uruchomić, uruchamia się menu Windows, w którym mogę wybrać pomiędzy Ubuntu i Windows. Kiedy wybieram Ubuntu, pojawia się błąd informujący, że nie mogę uruchomić systemu Windows z powodu zmiany sprzętu lub oprogramowania, i widzę tę ścieżkę \ ubuntu \ winboot \ wubildr.mbr i mówi, że brakuje pliku.

Teraz z mojego doświadczenia na komputerach stacjonarnych i laptopach, po zainstalowaniu Ubuntu lub innej dystrybucji GRUB przejmuje rozruch i pozwala wybierać spośród zainstalowanych systemów.

Każda pomoc jest mile widziana.

Aktualizacja 2:

Rozumiem. Okazało się, że oprogramowanie bios architektury architektury Bay Trail nie obsługuje uruchamiania poza uefi i ma błąd, który nie pozwala na uruchomienie niczego innego niż 32-bitowy system operacyjny. 32-bitowy system Linux nie obsługuje interfejsu uefi i nie można uruchomić Linuksa 64, ponieważ oprogramowanie układowe nie obsługuje wersji 64-bitowej. Istnieje jednak obejście, po przygotowaniu pamięci USB przejdź do folderu efi i skopiuj do niego plik o nazwie bootia32.efi, który znajdziesz tutaj: https://github.com/jfwells/linux-asus-t100ta /blob/master/boot/bootia32.efi . Kliknij na widok raw, a będziesz mógł pobrać. Jednak to tylko rozwiązało problem z uruchomieniem Live OS USB. Po instalacji nadal nie mogłem uruchomić Ubuntu.


Wydawało się, że nie zasługuję na głos w dół, szczególnie bez komentarza. Jeśli jest to głupie pytanie, wyjaśnij, dlaczego jest to głupie pytanie.
Marc

Pomocne byłoby więcej informacji o systemie.
Marc

Jest to tablet z procesorem Intel 3537 i 2 GB pamięci RAM. Wersja Bios to 2.16 Aptio od AMI.
Abdel,

Linuksa LOL można uruchamiać za pomocą NTFS. Przeczytaj uważnie dokumentację help.ubuntu.com/community/Installation/FromUSBStick
j0h

1
Bardziej poprawne może być stwierdzenie, że oprogramowanie wewnętrzne tabletu Bay Trail obsługuje TYLKO 32-bitowy interfejs UEFI . Tablet może nadal obsługiwać 64-bitowy system operacyjny. Na przykład: kyledavidson.ca/blog/2015/3/15/…
david6

Odpowiedzi:


1

Spróbuj wyłączyć UEFI i przejdź do trybu „Kompatybilność” w systemie BIOS, aby sprawdzić, czy to pomaga (może to niestety spowolnić rozruch systemu Windows)

Jeśli nie, wypróbuj ten link, który może pomóc. https://help.ubuntu.com/community/UEFI

Powodzenia i w razie potrzeby poproś o dalszą pomoc


1

Cieszę się, że to masz. Jeśli chodzi o wubi (dla każdego, kto na to spojrzy): Wubi nie będzie działał nie będzie współpracował z systemem Windows 8 (który, jak zakładam, używasz), o ile system jest systemem UEFI.

Aby uzyskać więcej informacji, możesz sprawdzić https://wiki.ubuntu.com/WubiGuide


1

Miałem ten sam problem w jednym z moich systemów znajomych. Jest to bardzo proste z oprogramowaniem Windows „rufus”, wystarczy utworzyć gpt w trybie uefi.

Lub jeśli nadal masz problem, 1. sformatuj dysk USB za pomocą fat32 i włącz go. 2. Otwórz plik ISO (za pomocą winrar lub dowolnej aplikacji, jeśli Windows) i skopiuj jego zawartość do pendrive. I uruchom w trybie uefi.

Uwaga - w ustawieniach systemu BIOS opcja bezpiecznego rozruchu musi być wyłączona.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.