Jak zresetować GNOME do ustawień domyślnych?


109

Bawiłem się z niektórymi ustawieniami, a teraz muszę zresetować GNOME do ustawień domyślnych - jak to zrobić?

Odpowiedzi:


128

Aby zresetować konfigurację związaną z Unity, spójrz tutaj .

W przypadku Ubuntu 17.10 i nowszych możesz zresetować wszystkie ustawienia za pomocą dconf .

To polecenie usunie twoje pliki konfiguracyjne. Po uruchomieniu nie ma powrotu!

Nadal ze mną?

GNOME2

Uruchom następujące polecenie w terminalu lub Alt+ F2:

rm -rf .gnome .gnome2 .gconf .gconfd .metacity

Spowoduje to usunięcie wszystkich ustawień konfiguracji GNOME2. Wyloguj się i zaloguj ponownie. Wrócisz do standardowego pulpitu.

Możesz wykonać kopię zapasową przed pobraniem ustawień w przyszłości:

mkdir ./.old-gnome-config && mv ./.gnome* ./.old-gnome-config && mv .gconf* ./.old-gnome-config && mv ./.metacity ./.old-gnome-config

GNOME3

Jeśli konfiguracja nie jest warta zapisania, uruchom:

rm -rf .gnome .gnome2 .gconf .gconfd .metacity .cache .dbus .dmrc .mission-control .thumbnails ~/.config/dconf/user ~.compiz*

Aby wykonać kopię zapasową i zresetować GNOME3:

mkdir ./.old-gnome-config/ && mv ./.gnome* ./.old-gnome-config/ && mv .gconf* ./.old-gnome-config/ && mv ./.metacity ./.old-gnome-config/ && mv ./.cache ./.old-gnome-config/ && mv ./.dbus ./.old-gnome-config/ && mv ./.dmrc ./.old-gnome-config/ && mv ./.mission-control ./.old-gnome-config/ && mv ./.thumbnails ./.old-gnome-config/   && mv ~/.config/dconf/* ./.old-gnome-config/

10
bardziej zwięzłe i precyzyjne użycie pętli for w kroku tworzenia kopii zapasowej, np. for f in .gnome .gnome2 .gconf .gconfd .metacity; do mv $f ${f}.bak; donelubmkdir -p ~/.backup-gnome-config/ && for f in .gnome .gnome2 .gconf .gconfd .metacity; do mv $f ~/.backup-gnome-config/; done
płyty grzewcze

Skróć ten ostatni kawałek domkdir ./.old-gnome-config/ && mv ./.gnome* .gconf* ./.metacity ./.cache ./.dbus ./.dmrc ./.mission-control ./.thumbnails ~/.config/dconf/* ./.old-gnome-config/
smac89

21

Dla 17.10+

Nie ma świetnego rozwiązania, ale może to zrobić robotę lub większość.

dconf reset -f /org/gnome/

Następnie wyloguj się / zaloguj

Ścieżka tego polecenia może zostać skrócona, jeśli potrzebujesz bardziej rozbudowanego resetu, tj. Po prostu / org / lub nawet /, ale najpierw wybrałbym powyżej.

W najgorszym przypadku można to zrobić w terminalu, myślę, że to trochę przesada, ponieważ spowoduje to przywrócenie domyślnych ustawień wszystkich dconf (gsettings)

mv .config/dconf/user .config/dconf/user.bak && sudo reboot

20

Przede wszystkim te katalogi nie były wystarczające - musiałem również usunąć ~/.config/dconf/user.

Pomogło mi to w tych dwóch przypadkach:

  • konfiguracja gnome-panel zepsuta (próbowano określić lokalizację „pozostawioną” dla jednego panelu gnome, natychmiast się zawiesiła i nie można jej później uruchomić)
  • Uszkodzony motyw GTK i ikony GTK (mimo to wybór za pośrednictwem np gnome-tweak-tool. Pozostawał w brzydkim szarym stylu Windows, a ikony były standardowym gnomem - nie mam pojęcia, jak to zostało sprowokowane, pojawiło się nagle po zalogowaniu)

Odpowiada to trybowi awaryjnemu Gnome 3, którego używam w Linux Mint 12 Lisa (oparty na Oneiric). Ale problem GTK utrzymywał się również we wszystkich innych trybach logowania (MATE, Gnome 3 Standard)!

Nie jestem teraz pewien, z jakim mechanizmem ~/.config/dconf/userodpowiada ten plik, ponieważ dowiedziałem się, że w Linux Mint _mateconf-editor_jest instalowany domyślnie, ale wyposażony w tytuł i ikonę gconf-editorNatty! Po gconf-editordodatkowej instalacji ten jest zatytułowany identycznie, ale ma inną (nową) ikonę. Ale nie polegaj na tych ikonach, ponieważ będą one polegać na ikonie, która jest dla mnie Mint-X-Dark.

Teoria mówi, że dconfjest to następca gconf, ale nie znalazłem żadnych informacji dotyczących GUI.


1
Tak, miałem ten sam problem i musiałem też usunąć ~ / .config / dconf
wim

+1 za informację, ale byłoby jeszcze lepiej, gdybyś napisał na nowo, aby wprowadzić zmiany
djeikyb

Pomogło z opcji menu Blokada ekranu brakującej (co jest zapewne do jeszcze innego skorumpowanego dconf config)
prusswan

1
Uratowałem mi życie! Ostatnie dwie godziny spędziłem nie mogąc załadować mojego pulpitu Ubuntu, ale usunięcie ~ / .config / dconf / user
załatwiło sprawę

To dziwne, muszę usunąć ten plik po każdym ponownym uruchomieniu, aby uniknąć pętli logowania.
Ondra Žižka

11

Jeśli chcesz zresetować ustawienia specyficzne dla GNOME, tak jakbyś nigdy się nie logował, spróbuj

rm -rf .gnome .gnome2 .gconf .gconfd .metacity


3

Możesz użyć mvpolecenia.

Składnia jest następująca:

mv source1 source2 source3 ... sourceN destination

A w twoim przypadku:

cd ~
mv .gnome .gnome2 .gconf .gconfd .metacity .cache \
.dbus .dmrc .mission-control .thumbnails .config/dconf/user \
.compiz* .old-gnome-config/

Ostatni to katalog i miejsce docelowe.


Objaśnienie: Przenosi starą konfigurację do miejsca docelowego kopii zapasowej ./.old-gnome-config/ , należy ją uruchomić w katalogu osobistym . Następnie Ubuntu przywraca domyślną konfigurację.
mondjunge

@mondjunge edytowałeś mój komentarz. Zrobię to odpowiednio.
maxadamo

2

Resetowanie rozszerzeń Gnome

Jeśli musisz usunąć rozszerzenia Gnome (napotkałem ten problem podczas wypróbowywania Ubuntu 17.10 w zaktualizowanym systemie) uruchom:

rm -rf ~/.local/share/gnome-shell/extensions

Pamiętaj, że spowoduje to wyczyszczenie wszystkich rozszerzeń.

Aby usunąć pojedyncze rozszerzenie, możesz przejść do ~/.local/share/gnome-shell/extensionsfolderu rozszerzenia i poszukać go, a następnie usunąć.

Jeśli chcesz wykonać kopię zapasową

Aby wykonać kopię zapasową, uruchom:

cp ~/.local/share/gnome-shell/extensions ~/.local/share/gnome-shell/extensions-bkup

teraz moje rozszerzenia nie ładują się. jakaś naprawa tego? Zainstalowałem ponownie z tej strony, ale albo wszystkie nie działają, albo tylko niektóre działają
Tosho

@Tosho kilka rzeczy: 1. Czy sprawdziłeś, czy zainstalowane rozszerzenia są zgodne z wersją Gnome Shell? 2. Czy zrestartowałeś Gnome Shell lub wylogowałeś się + ponownie zalogowałeś?
RolandiXor

Ponownie zainstalowałem Ubuntu Gnome 17.04, nadal korzystam z mojej starej partycji / home. Teraz po pewnym czyszczeniu, ponownej instalacji i usuwaniu, teraz większość z nich wydaje się działać dobrze. Tylko kilka rozszerzeń dostało BŁĄD po aktualizacji z extensions.gnome.org lub ulegają one awarii losowo i restart nie naprawia niczego. Zostawię to tak, jak na razie. Dzięki
Tosho,

0

Zrobiłem :

cd $HOME
cd .config
rm -R *
sudo reboot

I znalazłem swój pulpit jak pierwszego dnia, kiedy utworzyłem konto użytkownika, ale wszystkie moje parametry oprogramowania są takie same (Firefox, Thunderbird, Filezilla ...)


Pomaga mi .. Dzięki @PJ Marquet
amitabha2715

1
Spowoduje to zresetowanie WSZYSTKIEGO, który używa ~ / .config do przechowywania danych konfiguracyjnych. Niepolecane.
RolandiXor

-1

Ponowna instalacja gnome-tweak-toolrozwiązała ten problem i po ponownym uruchomieniu GNOME 3 pojawia się ponownie. Właściwie gnome-tweak-toolzostał zainstalowany, ale system wykrywa go jako odinstalowany.


5
Czy mówisz, że ponowna instalacja gnome-tweak-toolfaktycznie resetuje ustawienia GNOME do domyślnych? A może po prostu rozwiązać niektóre problemy, które mogą zmotywować kogoś do zresetowania?
Eliah Kagan

Problemem jest zresetowanie ustawień Gnome. Ponowna instalacja narzędzia „gnome-tweak-tool” nie resetuje ustawień Gnome.
Pasi Suominen,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.