Czy można ustawić GUI na więcej niż tylko TTY7?


32

Moje pytanie jest w zasadzie tytułem. Często używam TTY do równoległego załatwiania różnych spraw. Może to być na przykład:

  • coś lokalnego na TTY1
  • na SSH na serwerze A na TTY2
  • na SSH na serwerze B na TTY3
  • nadzór sieciowy na TTY4
  • graficzny interfejs użytkownika na TTY7

Są jednak przypadki, w których byłoby miło mieć 1 pulpit na różnych urządzeniach TTY. Jak na przykład:

  • instancja 1 z XFCE / Unity / Kde na TTY7
  • instancja 2 z XFCE / Unity / Kde na TTY8

Czy to jest możliwe?


Jeśli rozumiem twoje pytanie, myślę, że możesz zadawać coś, o czym zastanawiałem się kilka lat temu, kiedy po raz pierwszy zdałem sobie sprawę, że mam wszystkie te okna terminali (wciąż nie używam) za ctrl-alt F1-F6. Zastanawiałem się, czy to oznaczało, że możliwe było kilkukrotne załadowanie GUI lub powłoki bezpośrednio do innego systemu operacyjnego, podobnie jak obecnie robię z moim Chromebookiem, w którym mogę bezpośrednio przełączać się między Chrome OS a Ubuntu / unity. Będę śledzić to pytanie, ponieważ szczerze chciałbym się dowiedzieć.
gyropyge

@gyropyge Jednak, o ile rozumiem, różne TTY są niczym innym jak tylko innym spojrzeniem na terminal. Byłoby jednak miło wiedzieć, czy można ich używać w bardziej elastyczny sposób, niż tylko czarno-białe litery na terminalu.
Melauki Mawi,

Zwykle, kiedy potrzebuję terminala, wciskam ctrl-alt-T i wyświetlam terminal w oknie. Przez większość czasu odpowiada to moim skromnym potrzebom i przy tych rzadkich okazjach potrzebuję większego, powiększ go. Zawsze podejrzewałem, że duża szóstka, o której mówimy, ma jakąś zaletę, taką jak wyższy priorytet procesora, ale coś, co nie wpływa na mnie z powodu dziwnej potrzeby instalowania czegoś, czego po prostu nie mogę zainstalować bezpośrednio za pomocą centrum oprogramowania. Do tej pory, o czym mówisz, najbardziej mi się podobało, kiedy konfigurowałem VMware, którego używałem tylko do instalacji systemu Windows, z którego i tak nie korzystam.
gyropyge

@gyropyge w dawnych czasach było możliwe, ale lightDM (to, czego używamy teraz) jest -hardcoded- do tty7. Możesz zmienić go na inny tty, ale wciąż jest ONE DE.
Rinzwind,

Chociaż nie jest to dokładnie to, o co prosiłeś, KDE ma funkcję o nazwie Działania. Po zmianie aktywności otrzymujesz zupełnie nowy zestaw komputerów stacjonarnych, być może skonfigurowany zupełnie inaczej niż domyślny. Ten rodzaj robi to samo, o co prosisz, ale AFAIK pozostaje w obrębie jednej sesji X.
Joe

Odpowiedzi:


29

Tak i nie.

Odkładając na bok części rozmowy TTY / PTS ...

Tak, możesz uruchomić więcej niż jedną instancję Xorg.

X :1
X :2
X :3

uruchomiłoby 3 nowe sesje Xorg na portach wyświetlacza 1,2 i 3

Możesz działać cholernie blisko dowolnego polecenia, ustawiając zmienną DISPLAY.

więc DISPLAY=:1 xtermuruchomiłby xterm na porcie wyświetlania 1

Twój „domyślny” pulpit to port wyświetlania 0 (: 0)

Teraz bez żadnej części.

Unity nie jest świetnym środowiskiem graficznym. Choć niektórym się to podoba, tak naprawdę różni się od wielu rzeczy, które sprawiają, że Linux jest niesamowity. Jedną z tych rzeczy jest to, że zakłada, że ​​będzie działać tylko raz. Tak więc uruchomienie Unity na wielu portach wyświetlania zwykle powoduje mnóstwo błędów, ponieważ oba „środowiska” walczą o ustawienia i tym podobne.

W KDE występował ten sam problem (nadal może występować). XFCE i inne „bardziej tradycyjne” środowiska pulpitu zwykle działają dobrze, a przynajmniej działają jako jedna instancja na zalogowanego użytkownika.

Więc tak, możesz uruchomić kilka sesji GUI jednocześnie w różnych TTY / PTY i uzyskać do nich dostęp, naciskając CTRL + ALT + F7-F12 (w zależności od ustawień jądra).


3
+1. Jako dodatkowy punkt danych gnomema zasadniczo ten sam problem - nie został zaprojektowany w taki sposób, aby można było rozpocząć wiele sesji dla tego samego użytkownika (szkoda, zwłaszcza w przypadku zdalnego połączenia). Prawdopodobnie podstawowe ograniczenie pomysłu DBus i Gsettings ... Ale możesz użyć innego, bardziej „starego” menedżera okien w innych sesjach graficznych, na przykład w askubuntu.com/a/519164/16395 , lub po prostu użyć innego użytkownika na dodatkowym sesje graficzne.
Rmano,

1
@coteyr Nie miałem pojęcia, że ​​działa ctrl-alt-F7. Dziękuję za inne komputery! Sprawdzę, co jeszcze mogę zrobić, jak tylko wszystko zwolni.
gyropyge

15

Tak, możesz uruchomić nowy GUI w innym TTY. Z domyślnego TTY Ubuntu (numer 7) przełącz się na inny TTY (numer 3 w tym przykładzie), naciskając:

Ctrl+ Alt+F3

Podaj swoją nazwę użytkownika i hasło, a następnie rozpocznij nową sesję X, używając tego samego numeru obecnego TTY:

startx -- :3

11
Uważaj na rozpoczęcie drugiej sesji Unity / Gnome / KDE z tym samym użytkownikiem. Może dojść do spustoszenia ...
Rmano,

3
Tak, i z mojego doświadczenia wynika, że ​​KDE może również pójść nie tak (może się nawet nie uruchomić). Ale są to problemy związane z samym DE, w skrócie jest to podstawowa funkcjonalność X / Linux, która jest również obecna w Ubuntu.
Luís de Sousa,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.