Jak skonfigurować połączenie ssh (dostępne przez Internet, a nie LAN) za pomocą modemu MTS MBLaze?


10

Mam klucz USB MTS MBlaze, za pomocą którego mogę połączyć się z Internetem. Pytanie brzmi: w jaki sposób skonfigurować połączenie ssh dostępne przez Internet, aby każdy mógł połączyć się z moim komputerem za pomocą tego (oczywiście używając prawidłowej nazwy użytkownika / hasła)? Jeśli nie jest to możliwe, czego potrzebuję, aby było to możliwe?

Używam Ubuntu 10.04 - ale mogę dokonać aktualizacji, jeśli jest to absolutnie wymagane.

Odpowiedzi:


19

zainstaluj ssh

Najpierw pierwsze. Musisz zainstalować ssh. Nie tylko klient, ale także serwer. Odkryć:

$ which ssh
/usr/bin/ssh
$ which sshd
/usr/sbin/sshd

Jeśli whichnie można ich znaleźć, trzeba zainstalować: sudo apt-get install ssh sshd.

Proces instalacji powinien skonfigurować wszystko, ale na wszelki wypadek upewnij się, że port ssh (22) jest otwarty (jeśli ufw jest wyłączony, rozważ włączenie): sudo ufw allow 22/tcp

jaki jest Twój adres

Wpisz, ip addr | grep inetaby uzyskać adres IP. Jeśli zaczyna się od 192.168., 172.16.do 172.31.lub 10.masz lokalny (aka prywatny) adres IP. W przeciwnym razie jest publiczny (np. 74.125.224.51). Jeśli to jest publiczne, masz to łatwe. Każdy może spróbować połączyć się za pomocą polecenia takiego jak ssh bob@74.125.224.51.

Jeśli utkniesz z lokalnym adresem IP, musisz skonfigurować router, aby przekierował port 22 na komputer. Następnie możesz przejść do strony takiej jak http://whatismyip.org/, aby uzyskać swój publiczny adres IP, a każdy, kto go ma, może spróbować połączyć się za pomocą polecenia takiego jak ssh bob@74.125.224.51.

uzyskaj stały adres

Zarejestruj się na stronie http://dyndns.com/, aby uzyskać bezpłatne usługi hosta, aby połączyć nazwę dyndns z adresem IP. Zakładam, że nie kupiłeś statycznego adresu IP od swojego dostawcy usług internetowych.


Prawie przybity :)
TCSGrad

Jest openssh-serverznacząco różny od sshd?
nanofarad

@hexafraction openssh-serverzapewnia wdrożenie sshd. co najmniej szanowany.
djeikyb

1
„Jeśli utknąłeś z lokalnym adresem IP, musisz skonfigurować router, aby przekazywał port 22 do komputera”. Jak wykonać przekierowanie portów?
cosmicraga

1
@cosmicraga bardzo zależy od routera. jeśli twój jest popularnym modelem, możesz zadać pytanie na jednej z tych stron
StackExchange
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.