Jak czyścić skrzynki w moim Homedir


12

Mój katalog domowy robi się ogromny (ponad 100 GB). Podczas tworzenia kopii zapasowej zauważam, że jest tam sporo pamięci podręcznych.

Jakie ważne skrytki są w moim domu i jak je wyczyścić?

Szczególnie przeszkadza mi jedna pamięć podręczna, pamięć podręczna w .gvfs, gdzie wydaje się, że przechowywana jest kopia mojego sieciowego dysku twardego. Jak starannie wyczyścić pamięć podręczną?

Odpowiedzi:


9

.Gvfs to miejsce, w którym znajdują się foldery podłączone do sieci. Jeśli użyłeś opcji „Places / Connect to Server” lub wpisałeś smb: // server / share w Natuilus, to tam „dysk” zostanie zamontowany.

Musisz wykluczyć folder .gvfs z kopii zapasowej, chyba że faktycznie chcesz, aby dysk sieciowy i cała jego zawartość zostały uwzględnione w kopii zapasowej.

Inne miejsca, które należy rozważyć z wyłączeniem:

  • ~/.mozilla/**yourprofilename**/Cache
  • ~/.cache (tutaj też Chromium umieszcza swoją pamięć podręczną, jeśli użyjesz jej zamiast Firefoxa)
  • ~/.thumbnails

Inne do rozważenia:

  • jeśli używasz VirtualBox, twoje systemy gościa są prawdopodobnie przechowywane w .VirtualBox. Z jednej strony będziesz chciał je wykonać. Z drugiej strony będą ogromne, więc może powinieneś wykonać ich kopię zapasową oddzielnie od zwykłej kopii zapasowej dysku domowego?
  • jeśli korzystasz z Dropbox, prawdopodobnie nie będziesz musiał tworzyć kopii zapasowej! Wyklucz wszędzie, gdzie kazałeś Dropbox umieścić swój folder.

Na koniec możesz samodzielnie wykonać część tej analizy! Przejdź do menu Aplikacje i wybierz Akcesoria, a następnie uruchom „Analizator zużycia dysku”. Po uruchomieniu naciśnij CTRL-S, aby rozpocząć analizę folderu domowego, posortowaną według rozmiaru.


2

Czy jesteś pewien, że .gvfs faktycznie zawiera KOPIĘ twojego sieciowego dysku twardego, czy jest to tylko punkt montowania. Spróbuj odmontować te dyski twarde i sprawdź, co potem mówi o jego rozmiarze.

Pomyśl o flashowaniu, a przeglądarki zapisują swoje pamięci podręczne w folderze domowym. Najlepiej wyczyścić je za pomocą narzędzi przeglądarki.


Jak mogę sprawdzić, czy są to punkty montowania w .gvfs i jak mogę odmontować?
Peter Smit,

Uruchom mountw terminalu, aby wyświetlić listę wszystkich zamontowanych partycji, gdzieś tam będą gvfs. Aby odmontować, sudo umount ~/.gvfszakładając, że tam jest zamontowany.
evgeny,

3
Lub po prostu otwórz nautilus (przeglądarkę plików) i kliknij przyciski wysuwania na tych dyskach.
eXlin,

To pytanie zostało opublikowane 6 lat i 9 miesięcy temu. W lipcu 2017 roku wiemy, że nigdy nie kopiuje zamontowanych dysków.
SDsolar

0

W tym celu mam zadanie cron, które uruchamia się co 10 minut cicho wykonując BleachBit w trybie wiersza poleceń. :)

Zobacz moją listę crontab:

*/10 * * * * bleachbit_cli --delete amule.logs apt.autoclean chromium.cache easytag.logs evolution.cache firefox.cache firefox.download_history flash.cache flash.cookies kde.cache kde.tmp openofficeorg.cache opera.cache opera.download_history pidgin.cache system.cache system.recent_documents system.tmp thumbnails.cache wine.tmp

Skonfigurowałem go za pomocą graficznego graficznego interfejsu użytkownika. Możesz uruchomić, bleachbit_cli --list-cleanersaby wybrać, których środków czyszczących nie chcesz wykonać. ;)


5
Przykro mi, ale głupotą jest czyszczenie skrzynek co 10 minut. Mają powód do używania pamięci podręcznej, wydajności!
Peter Smit,

1
Wiele z tych elementów (pamięć podręczna Chromium, miniatury itp.) Można wyłączyć, zmieniając ustawienia edytora gconf. Wykonywanie takiego zadania co 10 minut może mieć wpływ na wydajność. I dlaczego? Jeśli zależy ci na prywatności, uruchom zaszyfrowany dom, wyłącz buforowanie i skorzystaj z ToR. Ten crontab wydaje się bardzo przesadny.
Scaine

Powinieneś zacząć pytanie na tej stronie, na wiki społeczności, np. „Jak zapewnić prywatność mojej sesji?” lub coś podobnego.
Scaine

Pamiętaj, że zostało to opublikowane w 2010 roku. Tutaj w przyszłości nie będę polegać na jego dokładności.
SDsolar
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.