Co to jest „obciążenie” we wskaźniku obciążenia systemu?


8

Wskaźnik obciążenia systemu wyświetla wykresy aktywności procesora, użycia pamięci, wejścia / wyjścia dysku twardego itp. Istnieje również wykres obciążenia, ale nie wiem, co to znaczy. Czym dokładnie jest to „Obciążenie”?


1
„What is load” .. Uwielbiam tę piosenkę.
Яois

Odpowiedzi:4

Krótkie streszczenie z dwóch różnych źródeł.

Od en.wikipedia.org/

Średnia wartość obciążenia reprezentuje średnie obciążenie systemu w danym okresie czasu. Konwencjonalnie pojawia się w postaci trzech liczb, które reprezentują obciążenie systemu podczas ostatnich okresów 1, 5 i 15 minut.

[...]

Bezczynny komputer ma liczbę ładowania 0. Każdy proces używający procesora lub oczekujący na kolejkę (kolejka gotowa lub kolejka uruchomieniowa) zwiększa liczbę ładowań o 1. Większość systemów UNIX zlicza tylko procesy działające (na procesorze) lub uruchamialne (czekając na CPU). Jednak Linux obejmuje również procesy w nieprzerwanych stanach uśpienia (zwykle czekających na aktywność dysku), co może prowadzić do wyraźnie odmiennych wyników, jeśli wiele procesów pozostanie zablokowanych we / wy z powodu zajętego lub zablokowanego systemu we / wy. [1] Obejmuje to na przykład procesy blokujące z powodu awarii serwera NFS lub spowolnienia nośnika (np. Urządzenia pamięci USB 1.x). Takie okoliczności mogą skutkować podwyższoną średnią obciążeniem, co nie odzwierciedla faktycznego wzrostu wykorzystania procesora (ale nadal daje wyobrażenie o tym, jak długo użytkownicy muszą czekać).

[...]

W przypadku systemów jednoprocesorowych, które są związane z procesorem, przeciętny ładunek można traktować jako procent wykorzystania systemu w danym okresie. W przypadku systemów z wieloma procesorami należy podzielić liczbę przez liczbę procesorów, aby uzyskać porównywalny odsetek.

Od man uptime

Średnie obciążenia systemu to średnia liczba procesów, które są w stanie uruchomionym lub nieprzerwanym. Proces w stanie wykonalnym albo korzysta z procesora, albo czeka na użycie procesora. Proces w stanie nieprzerwanym czeka na pewien dostęp do I / O, np. Na dysk. Średnie są brane z trzech przedziałów czasowych. Średnie obciążenia nie są znormalizowane dla liczby procesorów w systemie, więc średnia wartość obciążenia 1 oznacza, że ​​cały system z procesorem jest ładowany przez cały czas, podczas gdy w systemie z 4 procesorami oznacza to, że był bezczynny przez 75% czasu.

Aby odpowiedzieć na pierwotne pytanie, jest to średnia wartość obciążenia z ostatnich 1 minut.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.