Dzielenie istniejącej instalacji Ubuntu na dwóch dyskach fizycznych


8

Planuję dodać dysk SSD na moim komputerze Ubuntu. W tej chwili komputer ma jeden dysk twardy zawierający całą instalację. Chciałbym przenieść istniejącą instalację na dysk SSD ( /mount), z wyłączeniem /homefolderu, który chciałbym zachować na bieżącym dysku twardym. Powodem tego jest to, że folder domowy nie mieści się na dysku SSD.

Czy istnieje sposób, w jaki mógłbym po prostu skopiować wszystko oprócz /homefolderu na dysk SSD, a następnie zamontować folder domowy bieżącego dysku twardego /home(oczywiście usuwając wszystkie te rzeczy, które zostały skopiowane na dysk SSD). Czy ktoś tego próbował? Myślisz, że to możliwe?

Nie chciałbym tworzyć nowej instalacji, ponieważ wszystko zajmie dużo czasu.


Kopiowanie danych /nie będzie problemem; Widzę tutaj główny problem w konfiguracji GRUB / boot. Dodam tag, mam nadzieję, że ktoś może pomóc w bitach rozruchowych, w których nie jestem ekspertem. Nawiasem mówiąc, jak teraz masz dwie partycje ( /i /home) czy tylko jedną? Przydałoby się to wiedzieć. Dodaj wynik df -hwpisu w swoim poście.
Rmano,

Odpowiedzi:


2

Nie testowałem, ale zrobiłbym to w ten sposób, jeśli dysk SSD jest co najmniej tego samego rozmiaru lub większy niż dysk twardy:

Dla uproszczenia nazwijmy SSD jako, /dev/sdaa HDD jako /dev/sdb.

Kroki:

 1. Podłącz dysk SSD i dysk twardy i uruchom Ubuntu na żywo z nośnika startowego (CD-ROM, pendrive)
 2. wydaj to polecenie w terminalu: sudo dd if=/dev/sdb of=/dev/sda
 3. po zakończeniu zamontuj /dev/sdai edytuj na nim /etc/fstabplik, dodając:

  /dev/sdb1 /home ext4 noatime,nodiratime,defaults 0 2

 4. Wejdź do /homekatalogu zamontowanego /dev/sdai usuń wszystko.
 5. Teraz jest trudna część: zamontuj /dev/sdb1i wymaż wszystko oprócz /homekatalogu.
 6. Po oczyszczeniu wejdź /homei przenieś katalogi do katalogu głównego zamontowanego/dev/sdb1
 7. Usuń pusty /homekatalog z/dev/sdb1
 8. Jeśli /dev/sdabył większy niż /dev/sdb, użyj, gpartedaby zmienić rozmiar partycji w celu dopasowania do dysku.
 9. Uruchom ponownie z /dev/sda
 10. Cieszyć się.

0

Poniższy link jest bardzo dobrą odpowiedzią na posiadanie / home na osobnej partycji, działa również na posiadanie / home na oddzielnym dysku.

https://help.ubuntu.com/community/Partitioning/Home/Moving

Zrobiłbym więc świeżą instalację na dysku SSD, a następnie korzystając z powyższego łącza, powiedz mu, aby używał / home na dysku twardym. Będziesz musiał ponownie zainstalować swoje programy, ale one wybiorą ustawienia z / home.


-1

po pierwsze, powinieneś podzielić swój SSD na partycje przy użyciu istniejącego systemu (fdisd) Nie twórz systemów plików na nowo tworzonych partycjach, po prostu użyj dd, aby skopiować istniejące partycje na partycje na ssd. na przykład:

dd if=/dev/sda1 of=dev/sdb1

Fstab powinien zostać zaktualizowany tak, aby wskazywał na nowe partycje. i sugerowałbym, aby zachować / var na dysku twardym, jeśli to możliwe, ponieważ jest on często zapisywany.


Możesz używać ddtylko na dokładnie identycznych dyskach / partycjach. Głównym problemem w pytaniu OP jest konfiguracja rozruchu.
Rmano,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.