Asembler podobny do TASM na Ubuntu


8

Mam komputer HP z 64-bitowym systemem Ubuntu, więc można powiedzieć, że Intel. Idę na kurs montażu na uniwersytecie. Instruktor chce, abyśmy korzystali z TASM .

Chociaż może działać na winie, nie jestem tego pewien. TASM nie jest już utrzymywany.

Nigdy nie pisałem żadnych programów asemblacyjnych, ale chciałbym wiedzieć, czy istnieje asembler, który działa natywnie na Ubuntu 64-bit, jest bezpłatny, jest utrzymywany i jak najbliżej składni TASM, dzięki czemu mogę podążać za instruktorem bez mieć dużo kłopotów.

Znalazłem to pytanie , jednak podane tam odpowiedzi nie mówią, która z nich ma składnię najbliższą TASM, co jest głównym punktem mojego pytania. W Google mogę łatwo znaleźć wielu asemblerów. Chcę wiedzieć, która ma składnię najbliższą TASM.


na dole tej samej strony wiki znajduje się lista prawidłowych kompilatorów asm, większość z nich jest również dostępna dla Linuksa.
user2485710

Odpowiedzi:


17

Możesz zainstalować Netwide Assembler, NASM :

sudo apt-get install nasm

NASM zapewnia -topcję umożliwiającą tryb zgodności TASM :

NASM obejmuje ograniczoną formę kompatybilności z TASM Borlanda. Gdy -tużywana jest opcja NASM , wprowadza się następujące zmiany:

  • lokalne etykiety mogą być poprzedzone @@ zamiast.
  • przesłonięcie rozmiaru jest obsługiwane w nawiasach. W trybie zgodnym z TASM przesłonięcie rozmiaru w nawiasach kwadratowych zmienia rozmiar argumentu, a nie typ adresu argumentu, jak ma to miejsce w składni NASM. Np. mov eax,[DWORD val]Jest poprawna składnia w trybie zgodności TASM. Pamiętaj, że tracisz możliwość zastąpienia domyślnego typu adresu instrukcji.
  • obsługiwane przedrostki niektórych dyrektyw ( arg, elif, else, endif, if, ifdef, ifdifi, ifndef, include, local)

Alternatywnie możesz również uruchomić wersję systemu Windows za pomocą DOSBox .

Źródło:


1

Użyj NetWide Asembler ... Aby zainstalować, po prostu wpisz terminal

sudo apt-get install nasm

Lub możesz zbudować go ze źródła

NASM 2.13.03

Powodzenia...


ponieważ zaakceptowana odpowiedź już szczegółowo opisuje, jak zainstalować ten program za pomocą APT, być może mógłbyś rozwinąć sposób jego zbudowania ze źródła i dlaczego ktoś może chcieć to zrobić, ponieważ w tej chwili twoja odpowiedź nie dodaje żadnych użytecznych informacji obok istniejącej .
Zanna
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.