Jak zaprojektować partycje dla SSHD?


8

Zamierzam zainstalować Linuksa na Lenovo B5400, który zawiera:

  • Hybrydowy dysk SSD 500 GB z dyskiem SSD 8 GB i dyskiem twardym 500 GB

Projektowanie partycji dla moich 2 dystrybucji Linuksa było wcześniej dość łatwe, kiedy miałem tylko dysk twardy . Zawsze miałem:

  • 10 GB dla dystrybucji Linux (zamontowane jako „/” )
  • 10 GB na inną dystrybucję (ponownie „/” ; na inną dystrybucję; w celach testowych lub w celu zapewnienia ciągłości przy zmianie dystrybucji)
  • 2 GB na wymianę (używane dla obu dystrybucji; nie trzeba ich rozdzielać)
  • 300 GB + dla „/ home” (używane dla obu dystrybucji; różne nazwy użytkowników eliminują możliwe konflikty)

To proste, prawda? Chciałbym utrzymać to podejście, ale wiem, że SSD ma swoją specyfikę - woli czytać, ciągłe zapisywanie może wpłynąć na jego żywotność . Nie chcę zabijać dysku SSD za rok, więc chciałbym przenieść niektóre partycje systemowe na dysk twardy w celu ochrony dysku SSD. O ile mi wiadomo / tmp jest jedną z często czytanych i zapisywanych lokalizacji. Ile miejsca potrzebuje? Co jeszcze należy umieścić na dysku twardym?

Lub: jak zaprojektować partycje, aby osiągnąć dokładnie ten sam efekt i aby zachować bezpieczeństwo SSD?

Byłbym wdzięczny za twoją pomoc.1
/varto kolejne lokalizacje z dużą ilością zmian i danych przejściowych. W mojej konfiguracji mam /, /boot, /usri przestrzeń wymiany na SSD, /tmpna tmpfs, a /vari /homena dysku twardym.
David Foerster

Powiązany możliwy duplikat nie dotyczy hybrydowych dysków SSHD.
Takkat

Odpowiedzi:


11

W hybrydowym dysku SSHD cały dostęp do dysku SSD jest zintegrowany z oprogramowaniem układowym dysku twardego i nie powinien być kontrolowany przez system operacyjny. Możesz bezpiecznie używać, partycjonować i formatować dysk twardy o pojemności 500 GB i polegać na inżynierach tego dysku, aby zapewnić optymalną wydajność ze zintegrowanej pamięci podręcznej SSD.

Zobacz także Czy nowa technologia „FAST Factor Boot” firmy Seagate jest kompatybilna z Ubuntu? dla nieco więcej rozważań w tle.


Wow, to nie jest dokładnie odpowiedź na moje pytanie, ale na pewno jest to odpowiedź na pytanie, które powinienem zadać. Dysk SSD w B5400 jest rzeczywiście czymś zupełnie innym, niż myślałem. Dziękuję za wyjaśnienie.
kurp

1

Jeśli obawiasz się nadmiernego odczytu / zapisu w /tmpkatalogu, możesz to zrobić, aby /tmpsystem plików był przechowywany wyłącznie w pamięci RAM, zgodnie z tym komentarzem: Jak wyczyszczony jest katalog / tmp?

Nigdy nie słyszałem, aby trwałe pisanie miało niekorzystny wpływ na dysk SSD - to nadmierne pisanie, które naprawdę ma skutki.

W twoim przypadku myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby włożenie dysku głównego /na 8 GB SSD (w przeciwieństwie do 10 GB, którego zwykle używasz) i resztę partycji na dysku twardym, jak zwykle.


Słuszna uwaga. Poleciłbym to nawet w przypadku systemów, które mają /dysk twardy.
David Foerster

Przepraszam za pomyłkę - oczywiście miałem na myśli „ciągłe pisanie”, a nie „trwałe”. Jeśli chodzi o umieszczanie „/” na dysku SSD, to była moja pierwsza myśl, dopóki nie zdałem sobie sprawy, że niektóre foldery systemowe mogą być nie tylko czytane, ale również mocno nadpisywane, gdy system jest uruchomiony. Z tego powodu rozwiązanie z „/ tmp” w pamięci RAM wydaje się interesujące. Dzięki temu zagłębię się w to rozwiązanie.
kurp
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.