Jak przywrócić Ubuntu do poprzedniej wersji?


129

Właśnie zainstalowałem nową wersję Ubuntu i chcę przywrócić ją do poprzedniej wersji.

Jak mogę to zrobić? Czy to w ogóle jest możliwe?


2
Oto jeden na wiki Ubuntu.
Quazi Irfan

Jest to jeden z powodów, dla których tak naprawdę chcemy, aby tak się stało i odnieść sukces: Ponowne przyjrzenie się, jak składamy systemy Linux. Uruchamianie innego systemu operacyjnego lub wersji z tego samego systemu plików? To może być problem z przeszłości.
LiveWireBT,

Odpowiedzi:


65

Zmniejszenie wersji jest do pewnego stopnia możliwe. Przy wystarczającej liczbie walk można to zrobić (szczegóły techniczne można znaleźć w innych odpowiedziach tutaj).

Jednak wynik, na którym się kończysz, nie jest taki sam, jak przed aktualizacją. Podczas aktualizacji wprowadzane są zmiany jednokierunkowe, aby uszczęśliwić nowe pakiety, a obniżenie ich nie cofnie tych zmian. Nie da się zagwarantować, że obniżenie poziomu w ogóle zadziała, a co dopiero, jeśli będzie stabilne.

Krótko mówiąc, najłatwiejszą opcją będzie zawsze ponowna instalacja. Nie myśl o tym jak o obowiązkach, postrzegaj to jako dobrą okazję do zmniejszenia pakietów i lepszego konfigurowania.

Jeśli chcesz przetestować coś w przyszłości i obawiasz się, że możesz mieć problemy, zawsze wykonaj następujące czynności:

  • Najpierw przetestuj LiveCD. Jeśli masz bezpośrednie problemy ze sprzętem, powinno to dać ci znać.
  • Utwórz kopię zapasową, zanim cokolwiek zrobisz. Wiem, że wszyscy i ich matki już ci to powiedzieli, ale to naprawdę ważne, jeśli myślisz, że będziesz mieć problemy. Jeśli nie możesz obejść się bez komputera dłużej niż 20 minut, rozważ niektóre narzędzia do klonowania całego dysku, takie jak Clonezilla, aby móc przywrócić poprzednią wersję dysku. Istnieją inne narzędzia, które mogą oferować podobne wyniki.
  • Trzymaj swoje dane osobno. Utrzymywanie /home/partycji na tej samej partycji co instalacja jest receptą na ból głowy, jeśli ciągle aktualizujesz / obniżasz rzeczy. Zepchnij go na inny dysk lub przynajmniej inną partycję, aby podczas ponownej instalacji naprawdę wystarczy skonfigurować mount.
  • Wystąpił krytyczny błąd obniżenia, który został naprawiony przez zespół QA Ubuntu. Przeczytaj to, ponieważ niektóre osoby zalecają po prostu włożenie starszej płyty CD i „uaktualnienie” do niej, ale to zły pomysł.

7
Nie potrzebujesz osobnej partycji, możesz po prostu ponownie zainstalować na zepsutym systemie, patrz tutaj: askubuntu.com/questions/247/…
Jorge Castro,

Krytyczny błąd wydaje się być ustalona na 12,04 (dokładne). Tak więc ten problem będzie nadal dotyczył 11.04 i 11.10 , z których oba są już wycofane. Ktoś jest w stanie potwierdzić?
david6

1
Czy można zastąpić pliki systemowe wybraną wersją? tzn. jeśli korzystam z wersji 12.10 i chcę wrócić do wersji 12.04 lub starszej bez tworzenia kopii zapasowej, czy możliwe jest po prostu zastąpienie plików systemowych świeżą instalacją.
Quazi Irfan

@iamcreasy To właśnie dotyczy mój drugi akapit. Ulepszenia są często transformacją. Żadne z tych, które opisujesz, nie jest czymś, co zrobiłbym bez tworzenia kopii zapasowej.
Oli

1
Mówiłem o zastąpieniu tylko plików systemowych. Ponowna instalacja systemu operacyjnego bez formatowania dysku twardego.
Quazi Irfan

84

W moim języku jest takie powiedzenie, które można z grubsza przetłumaczyć jako „Nie można zamienić mielonego mięsa z powrotem w mięso, obracając rękojeść maszynki w przeciwnym kierunku” :)

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Procedura aktualizacji jest jednokierunkowa - podczas instalowania nowych wersji oprogramowania pliki konfiguracyjne i ustawienia są modyfikowane przez skrypty poinstalacyjne pakietów w celu użycia nowego formatu wymaganego przez nowe oprogramowanie. Zasadniczo nie ma przeciwnej procedury - aby nowszy plik konfiguracyjny był zgodny ze starym oprogramowaniem.


9
Nie zgadzam się, że aktualizacja systemu polega na zastępowaniu starych pakietów nowymi pakietami, co powinno być procesem odwracalnym (zamień nowe pakiety na stare). Podczas aktualizacji nie trzeba niszczyć niczego, po prostu większość systemów, których używamy, tak naprawdę nie przejmuje się obniżaniem wersji i nie obsługuje jej (dobrze).
Georges Dupéron,

11
@ GeorgesDupéron: masz rację, nie ma prawa fizyki, które uniemożliwiałoby obniżenie wersji, więc jest całkowicie możliwe zbudowanie narzędzia, które może uaktualnić / obniżyć wersję systemu do dowolnej wersji. Jednak nie ma takiego narzędzia, więc moja odpowiedź oznacza prawdziwe Ubuntu i jego narzędzia do aktualizacji.
Sergey

@Sergey :) Fajny.
swe

36

Jest to możliwe na poziomie narzędzi do pakowania (apt). Ale wynikowy system może nie być równoważny z ponowną instalacją i po drodze mogą pojawić się błędy . Wynika to z faktu, że wiele pakietów zawiera określone wsparcie dla aktualizacji (np. Obsługa zmian w plikach konfiguracyjnych), ale nie dla aktualizacji.

Zwykle apt woli instalować najnowszą wersję pakietu. Możesz to jednak zmienić za pomocą przypinania: możesz zadeklarować, że pakiety ze starej wersji mają wyższy priorytet niż zainstalowane pakiety, więc zostaną obniżone, gdy to zrobisz aptitude dist-upgrade.

Zmień, /etc/apt/sources.listaby uwzględnić tylko starą wersję (edytuj plik lub użyj ulubionego interfejsu GUI) i uruchom aptitude update. Następnie edytuj /etc/apt/preferences(udokumentowane na apt_preferencesstronie podręcznika ) i dodaj następujące wiersze (aby przejść na starszą wersję):

Package: *
Pin: release v=10.04
Pin-Priority: 1001

Potem biegnij aptitude dist-upgrade. Każdy pakiet ma priorytet większy niż 1000, więc każdy pakiet obecny w 10.04 i zainstalowany w systemie zostanie obniżony. Będziesz musiał ręcznie usunąć pakiety, których nie było w 10.04; zostaną wymienione na liście „Przestarzałe i lokalnie tworzone pakiety” w aptitude.


Pomogło mi to po dwukrotnym uruchomieniu do-release-upgrade(gdy zawieszono pierwsze połączenie). Więc mogłem przywrócić listy apt do właściwego wydania.
PeterM,

9

Mówią: „nigdy nie mów nigdy” i „nic nie jest niemożliwe” - oba są prawdziwe, ale nie w twoim przypadku. Sugeruję, aby albo wykonać kopię zapasową danych i ponownie zainstalować, albo wystawić. Z upływem tygodni system powinien stać się coraz bardziej stabilny.

Możesz także zainstalować ponownie na istniejącej instalacji (zachowa twoje pliki).

Zasadniczo staraj się jednak unikać aktualizacji do wersji programistycznych w systemach produkcyjnych (szczególnie jeśli nie jesteś testerem / programistą).


7

Możesz to zrobić ręcznie.

Najpierw wygeneruj listę tego, co zainstalowałeś w swoim systemie. Możesz to zrobić, wpisując następujące polecenie w terminalu.

sudo dpkg --get-selections | grep '[[:space:]]install$' | \awk '{print $1}' > package_list

skopiuj folder / home i / etc na nośnik kopii zapasowej.

Zainstaluj ponownie Ubuntu 10.04. Przywróć kopię zapasową (pamiętaj, aby ustawić prawidłowe wstępne). Następnie uruchom następujące polecenie, aby ponownie zainstalować cały program, który miałeś wcześniej.

cat package_list | xargs sudo apt-get install

Pamiętaj, że może być konieczne wykonanie czyszczenia folderu / etc i / home w celu uzyskania niezgodnych ustawień.


5

Dlatego nie powinieneś aktualizować głównej instalacji do wersji rozwojowej. Jeśli chcesz przetestować wersję rozwojową, powinieneś to zrobić na osobnej partycji, aby móc wrócić do wersji stabilnej, gdy coś pójdzie nie tak.

W tym momencie, jeśli chcesz wrócić do 11.04, musisz go ponownie zainstalować i wybrać ręczne partycjonowanie. NIE zaznaczaj pola formatu podczas konfigurowania partycji, a pliki użytkownika powinny pozostać nienaruszone.


5

Wycofywanie może działać dobrze dla niektórych pakietów w oderwaniu, ale nigdy nie spodziewałbym się, że wycofanie na dużą skalę całej dystrybucji pozostawi cię z czymś innym niż strasznie zepsuty system (lub taki, który na pierwszy rzut oka wygląda być w porządku, ale dziwne rzeczy wciąż się pojawiają, gdy odkrywasz, że jest coraz bardziej zepsute).

APT został zaprojektowany tak, aby jak najbardziej unikać wycofywania, a pakiety tworzące dystrybucję Ubuntu (i Debian, jeśli o to chodzi) nie są zaprojektowane z płynnymi wycofaniami jako celem projektowym.

Jeśli nie masz niezawodnych kopii zapasowych całego systemu, musisz naprawdę wykonać kopię zapasową całego katalogu domowego (i być może również na osobnej partycji), ponownie zainstalować z obrazu CD wybranej wersji i rozpocząć przywracanie danych z folderów domowych. Może być nawet konieczne selektywne przywracanie plików dotfiles w katalogu domowym, na wypadek gdyby te, które przyzwyczaiły się do nowej wersji, nie działały dobrze ze starszą wersją.

Zanim to zrobisz, możesz przejrzeć zainstalowane pakiety i zapisać, na których polegasz, aby móc je ponownie zainstalować. Istnieją narzędzia do tworzenia kopii zapasowych i przywracania listy zainstalowanych pakietów, ale normalnie nie zalecałbym tego, jeśli przechodzisz między wersjami, ponieważ pakiety potrzebne / zawarte mogły ulec zmianie.


5

Prostą metodą jest uruchomienie z dysku CD / DVD lub pamięci USB poprzedniej wersji i ponowna instalacja systemu Ubuntu poprzez zastąpienie istniejącej instalacji.

Najpierw nie zapomnij o utworzeniu kopii zapasowej: w homedowolnym miejscu, w którym możesz mieć dane osobowe.


2
Najpierw
wykonaj kopię

3

Krótko mówiąc: nie, nie ma. Przepraszamy ... (Niebezpieczeństwa związane z aktualizacją do wersji testowych!)


2
Gdybym wiedział, że Ubuntu okaleczył Netbook Remix tak okropnie, jak wcześniej, nie zrobiłbym aktualizacji. Ponowna instalacja nie jest poważnym problemem, ale uważam, że warto było to pytanie opublikować.

@Diago Właśnie z ciekawości to kompletna niechęć do nowego interfejsu? Czy po prostu przekonanie, że jeszcze się nie skończyło?
8128

Trochę obu. Sfrustruje mnie brak użyteczności z nietechnicznego punktu widzenia użytkownika. Mogę znaleźć drogę i zainstalować dodatkowe oprogramowanie, aby uzyskać funkcjonalność, ale nie widzę, jak przetrwa kompletny nowicjusz. Uważam, że potrzeba dużo więcej pracy, jeśli planują dotrzymać terminu październikowego.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.