Jak rozpocząć tworzenie aplikacji Ubuntu Desktop?


34

Chcę utworzyć aplikację komputerową Ubuntu, specjalnie w celu zastąpienia Gwibber.

Potrafię kodować w Javie, Pythonie i kilku innych technologiach. Adobe Flex byłby opcją, dopóki Adobe nie zdecyduje się na więcej ssać i przestanie obsługiwać AIR dla Linuxa.

Uwaga - nie dbam o obsługę innych systemów operacyjnych. Będzie to osobista aplikacja dla systemu Ubuntu. Mogę go otworzyć, nie mam nic przeciwko dodatkowej pomocy.

Powinien bezproblemowo integrować się z Ubuntu, powiadomieniami i wszystkim.

Myślę, że to Python, czy to prawda? Jak zacząć?

Odpowiedzi:


26

Tak, Python jest prawdopodobnie najlepszym punktem wyjścia, jeśli nie czujesz się dobrze (kto nie jest?).

Rzuciłbym okiem na Szybko . Ma to na celu skłonienie „oportunistycznych” programistów do napisania czegoś tak szybko, jak to możliwe. Jako taki stanowi dla ciebie wiele podstaw, a także daje dobrą podstawę do spakowania go i uruchomienia Launchpad.

sudo apt-get install quickly quickly-ubuntu-template
cd ~/Desktop # optional
quickly tutorial ubuntu-application

Ale to sprawi, że zaczniesz. Naprawdę polecam przejrzenie samouczka, ale główne kroki to:

quickly create ubuntu-application myapp
cd myapp
quickly edit # opens in gedit
quickly design # glade UI designer
quickly run # run it
quickly package # package it
quickly release # push it all to launchpad (you'll need to do some setup)

Myślę, że się zgodzisz, dzięki czemu pisanie, projektowanie, testowanie i publikowanie aplikacji jest obrzydliwie szybkie.

Dostępne są również inne szablony do innych zastosowań (aplikacje CLI itp.).


2
Ta odpowiedź prawdopodobnie wymaga powtórzenia. W ramach celów konwergencji zalecamy teraz używanie zestawu Ubuntu SDK do pisania aplikacji, dlatego program developer.ubuntu.com został zaktualizowany.
David Planella


3

Możesz napisać i przesłać aplikację w niemal każdym momencie, w którym masz ochotę. Istnieje wiele różnych języków, których można używać z kilkoma bibliotekami powiązań interfejsu użytkownika.

Istnieje wiele bibliotek interfejsu użytkownika \ frameworków \ ​​języków programowania do pracy przy tworzeniu aplikacji Ubuntu Desktop. Qt ma najbardziej dojrzałą integrację z obecną wersją Ubuntu, ale w przeszłości Gtk był bardziej popularnym wyborem.

Qt

Gtk

wxWidgets

Niektóre dodatkowe zasoby

Aktualizacja 15.07.2016: Ubuntu ma teraz platformę dystrybucji aplikacji Snappy, której można używać do tworzenia i publikowania aplikacji. Zaczynać


1
Zaktualizowana odpowiedź na zwiększenie zawartości
Terrance

trochę poprawiłem w kontekście historycznym.
Terrance

2

Ubuntu 16.04 i nowsze

Aplikacja Szybko zalecana w zaakceptowanej odpowiedzi nie jest dostępna w domyślnych repozytoriach Ubuntu 16.04. Alternatywnym oprogramowaniem dla Quickly jest Illumination Software Creator . Wersja 6 tego oprogramowania (najnowsza wersja) jest wydana jako pakiet Debian na licencji GPLv2. Illumination Software Creator pozwala łatwo tworzyć aplikacje za pomocą interfejsu przeciągnij i upuść oraz eksportować je na wiele platform.

Aby uzyskać informacje o tym, które bardziej kompletne środowiska IDE w Pythonie są zalecane do tworzenia aplikacji Ubuntu w języku Python, zobacz poniższe pytania.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.