Laptop przegrzewa się w systemie Ubuntu 14.04


8

Niedawno zainstalowałem 14.04 na moim Toshiba Satellite 305D. Ma dwurdzeniowy procesor AMD Athlon X2 i 2 GB pamięci RAM z Radeonem 3100. Wiem, że nie jest wiele, ale jestem wolontariuszką Korpusu Pokoju mieszkającą w Afryce Zachodniej i to wszystko, co mam.

Bardzo szybko się przegrzewa i wyłącza. Miałem już takie problemy z Ubuntu, ale tym razem jest nieco gorzej. Uruchamiam pojedynek z systemem Windows 7 i nigdy nie mam z tym problemu. Wyobrażam sobie, że rozpoznawanie mojej grafiki może być czymś złym, ale nie mogę znaleźć żadnej dobrej porady, co dokładnie z tym zrobić.

Trzeba przyznać, że jestem Ubobem noob. Każda pomoc byłaby bardzo mile widziana.


1
Czy próbowałeś zainstalować sterowniki graficzne AMD?
Seth

Odpowiedzi:


8

Używam również modelu Toshiba Satellite i miałem ostatnio problemy z ogrzewaniem laptopa. Podejrzewałem, że było to spowodowane pracą procesora z bardzo dużymi prędkościami. Zainstalowałem wskaźnik-cpufreq, który pozwala ustawić profil procesora i prawie zawsze utrzymywał go w trybie oszczędzania energii (daje wskaźnik w górnym panelu ubuntu):

sudo apt-get install indicator-cpufreq

Od tamtej pory nie tylko rozwiązano problem z ogrzewaniem, ale również hałas wentylatora zniknął jako bonus!


1
To działało dobrze. Czyszczenie wentylatora jest zawsze świetnym zajęciem, ale życie tam, gdzie robię, sprawia, że ​​jest to trochę trudne. Działa o około 25 stopni chłodniej.
Mike Underwood

3

Oprócz ìndicator-cpufreqprzełączania się na profil CPU o niższej wydajności, możesz spróbować szczęścia thermald, który jest demonem, który zapobiega przegrzaniu maszyn i został wprowadzony w 14.04. Zainstaluj przez:

sudo apt-get install thermald

Po instalacji musisz uruchomić demona ręcznie lub po prostu zrestartować komputer. Możesz znaleźć więcej informacji na thermaldprzykład tutaj lub tam .

Korzystam z thermaldpowodzeniem na i5 Core ThinkPad, który najwyraźniej nie używał domyślnie wszystkich dostępnych fanów i losowo wyłączał się z thermaldpowodu przegrzania.


1

Możesz także użyć tlp, ale jest trochę zaawansowany

sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
sudo apt-get update
sudo apt-get install tlp tlp-rdw

ThinkPady wymagają dodatkowych:

sudo apt-get install tp-smapi-dkms acpi-call-dkms

co możesz zrobić z TPL?

Procesor i skalowanie częstotliwości (możesz ustawić, czy Twój laptop działa w trybie oszczędzania energii, wydajności lub w trybie na żądanie. Możesz także zezwolić, czy twój procesor korzysta z Turbo Boost, czy nie)
i wiele więcej, odwiedź oficjalną stronę (link powyżej)0

Odinstaluj Adobe Flash Player lub ustaw w swoich przeglądarkach wtyczkę (Shockwaveflash) „poproś o aktywację”.

To rozwiąże restart / zamknięcie podczas oglądania filmów na Youtube.com. Youtube użyje zamiast tego odtwarzacza HTML5.

Uwaga: codziennie zdarzało mi się losowe wyłączanie Ubuntu w filmach na YouTubie i grach Flash Player (chesscube.com).

Próbowałem trybu oszczędzania energii CPU, thermald, tlp itp. W Ubuntu 16.04 i zawsze aktualizowałem Ubuntu. Oczyszczone otwory wentylacyjne. Żaden nie zatrzymał losowego wyłączania.

W ciągu ostatnich kilku tygodni nie było losowego zamykania ani restartowania w Ubuntu 16.04 po wyłączeniu Adobe Flash Player. Nie miałem również żadnego zamknięcia podczas korzystania z Adobe Flash Playera w Firefoksie przez WINE przez długie godziny

Używam procesora Intel® Pentium® B960 @ 2.20GHz × 2 i Intel® Sandybridge Mobile Graphics.

Czytałem, że Adobe wydaje aktualizacje Flash Playera dla Linuksa tylko w odniesieniu do aktualizacji bezpieczeństwa i wstrzymał rozwój Flash Playera dla Linuksa lata temu. Zobacz poniższy link

Adobe przestanie wypuszczać nowe wersje Flasha - co stanie się z obsługą Flasha w Ubuntu?


Chociaż wiadomo, że Flash Player czasami wymaga dużej mocy obliczeniowej, nowsze wersje zrobiły wiele, aby przenieść większość obliczeń podczas dekodowania wideo na GPU. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​Flash Player wymaga mniej cykli procesora niż „natywne” dekodery w Firefox i Chromium do odtwarzania niektórych filmów. (Nadal nie lubię korzystać z Flash Playera, ale z zupełnie innych powodów.)
David Foerster,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.