Czy Ubuntu One obsługuje synchronizację ustawień systemu operacyjnego?


9

Będąc nowym użytkownikiem Linuksa i Ubuntu, poświęciłem sporo czasu na dostosowanie go do moich potrzeb na moim netbooku. Jak teraz przekonuje mnie system operacyjny, planuję zainstalować go na pulpicie w ciągu kilku najbliższych dni. Miałem nadzieję, że dzięki Ubuntu One po synchronizacji znajdę wszystkie moje ustawienia na nowo zainstalowanym komputerze: ustawienia systemowe, język, listę zainstalowanych programów (w celu szybkiej ponownej instalacji tego samego zestawu), czat e-mail i konta mikroblogowe, Unity skróty programu uruchamiającego itp.

Właśnie przeczytałem stronę Ubuntu One i wydaje się, że taka funkcja synchronizacji ustawień nie jest jej częścią. Czy to jest coś, co można zrobić? Czy to jest planowane Czy istnieje inny sposób na osiągnięcie tego samego efektu?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje na ten temat.


1
na razie nie, to nie jest tylko usługa przechowywania plików, jak Dropbox.
Uri Herrera,

Dzięki. To pytanie wydaje się być sugestią dotyczącą funkcji ;-)
Jeremy,

3
Następnie zasugeruj kanoniczny. Powiedz swoją sugestię tutaj: brainstorm.ubuntu.com
Karolis

Możliwość korzystania z usługi hostingu plików w chmurze Ubuntu One została zakończona.
John Scott

Odpowiedzi:


1

Wszystkie te (osobiste) ustawienia systemu operacyjnego są przechowywane w folderze domowym ( ~lub /home/username), większość (jeśli nie wszystkie) w formie ukrytych folderów , folderów rozpoczynających się kropką, np ~/.config. Możesz zobaczyć takie foldery, jeśli otworzysz folder domowy i naciśniesz CTRL + H lub View > Show Hidden Files.

Więc jeśli dodasz swój folder domowy do synchronizacji Ubuntu One, większość ustawień osobistych zostanie przeniesiona na nowy komputer.

ALE ... zainstalowane aplikacje NIE będą przesyłane w ten sposób. Większość tych ustawień będzie obowiązywać dopiero po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. Ponadto w przypadku takiej „twardej” kopii ustawień i plików konfiguracyjnych zaleca się stosowanie dokładnie tej samej wersji Ubuntu na obu komputerach, a także instalowanie tych samych aplikacji i wersji.

To powiedziawszy, moje zalecane kroki to:

  • Zainstaluj na swoim komputerze tę samą wersję Ubuntu, która jest na twoim netbooku
  • Zainstaluj na swoim komputerze tyle aplikacji i pakietów, ile jest obecnie w twoim netbooku, z wyjątkiem tych pakietów i aplikacji, które są istotne tylko w netbooku, na przykład Powertop.
  • Wyłącz pulpit
  • Na swoim netbooku dodaj folder domowy do Ubuntu One
  • Włącz, zaloguj się i zsynchronizuj pulpit. Ustawienia zostaną skopiowane
  • Uruchom ponownie pulpit, aby wszystkie zmiany ustawień były skuteczne

Uwaga: nie jest to procedura w 100% odporna na awarie. Niektóre ustawienia nie będą działać, podczas gdy inne mogą nawet sprawić, że Twój pulpit będzie trochę „dziwny”, ponieważ niektóre ustawienia w netbooku po prostu nie mają zastosowania w środowisku pulpitu (zarządzanie baterią i rozmiar ekranu, żeby wymienić tylko kilka). W związku z tym kilka poprawek i ponowne dostrojenie ustawień będzie nadal konieczne. Ale to szybsze niż robienie od zera.

Mam nadzieję że to pomoże!


Dzięki, bardzo pouczająca odpowiedź! O twoich zalecanych krokach: jest szybszy niż robienie od zera, ale nie brzmi bezpiecznie: nie jestem pewien, że moja wiedza na temat Ubuntu pozwala mi na obsługę „dziwnego” pulpitu ... Ale na pewno sprawdzę ~ / .config foldery, aby sprawdzić, czy jestem pewien, że mogę przenieść niektóre ustawienia. Dzięki jeszcze raz.
Jeremy,

@Jeremy: To lepsze podejście. W moim systemie (tylko 6 miesięcy) ~/.configjest tylko 1 z 65 innych ukrytych folderów w moim folderze domowym. Zasadniczo każda zainstalowana aplikacja utworzy ukryty folder dla ustawień osobistych. Możesz wypróbować jeden po drugim, dla poszczególnych aplikacji, aby znaleźć te, które są lepiej obsługiwane przez synchronizację. I nie bój się „dziwnego” pulpitu: jeśli ktoś sprawia ci kłopoty, zawsze możesz usunąć ~ / .folder, aby przywrócić oryginalne ustawienia dla tej konkretnej aplikacji.
MestreLion

@Jeremy: na marginesie, jeśli uważasz, że dana odpowiedź jest dobra lub bardzo pouczająca, głosuj za nią (za pomocą strzałek). I odpowiedź, którą uważasz za najlepszą (tak jak to zrobiła fantastyczna @Sil), oznacz ją jako Odpowiedź Zaakceptowaną (znacznik wyboru poniżej strzałek)
MestreLion,

Dzięki jeszcze raz. Moja reputacja nie była wystarczająco wysoka, aby głosować, ale teraz jest!
Jeremy

7

Ubuntu One nie obsługuje obecnie synchronizacji ustawień dowolnych aplikacji, chociaż często o to proszymy. Jest kilka powodów. Najważniejsza z nich jest taka: aplikacje muszą być pisane z uwzględnieniem synchronizacji ustawień. Jeśli weźmiesz dowolną aplikację, która przechowuje jej dane w pliku konfiguracyjnym, jest mało prawdopodobne, aby ta aplikacja zauważyła, czy Ubuntu One zmieni ten plik konfiguracyjny podczas działania aplikacji. Rzeczywiście, aplikacja prawie na pewno zastąpi wszelkie zmiany dokonane przez Ubuntu One, jeśli sam zmienisz konfigurację aplikacji.

Drugi problem polega na tym, że aplikacje nie rozróżniają ustawień specyficznych dla komputera od ustawień specyficznych dla użytkownika. Jeśli na przykład aplikacja pamięta ostatnio załadowane pliki i synchronizujesz tę listę ostatnich plików z Ubuntu One, co powinny zrobić inne instancje tej aplikacji (na innych komputerach), jeśli te pliki nie są obecne? Jeśli zapiszesz pozycję okna aplikacji na dużym monitorze, a następnie zsynchronizujesz to ustawienie z netbookiem, jak aplikacja sobie z tym poradzi? Wszystkie te rzeczy są z pewnością manipulowania wewnątrz aplikacji, ale wiele aplikacji nie faktycznie sobie sprawę, że mogą one potrzebować do ich obsługi.

Problem nie polega na tym, że synchronizacja ustawień jest sama w sobie trudna, ale że aplikacje nie są tak naprawdę zbudowane z myślą, że plik ustawień może zawierać „ustawienia niemożliwe do utworzenia”, mało prawdopodobne lub sprzeczne, i że plik ustawień może ulec zmianie w dowolnym momencie czas.

Niektóre aplikacje skonfigurowane, aby sobie z tym poradzić, i jako część programu dla twórców aplikacji Ubuntu One chętnie porozmawiam z każdym twórcą aplikacji, który chciałby, aby ich aplikacja miała ustawienia synchronizacji, aby dowiedzieć się, jak najlepiej to zrobić ta aplikacja.


Wielkie dzięki Sil. Całkowicie rozumiem problemy, o których wspominałeś. Miałem jednak na myśli znacznie bardziej podstawowy rodzaj „synchronizacji”: na przykład Centrum Oprogramowania Ubuntu mogło mieć link „Wcześniej zainstalowane”, całkiem podobny do „Zaleceń”, który po prostu wyświetlałby aplikacje, których mogłem chcieć ponownie zainstalować.
Jeremy

W rzeczywistości jedynymi aplikacjami, które miałem nadzieję w pełni zsynchronizować, są te zintegrowane z górnym paskiem menu Ubuntu, takim jak Evolution, Empathy lub Gwibber (ponieważ po skonfigurowaniu stają się częścią systemu operacyjnego). Dodatkową korzyścią może być synchronizacja skrótów uruchamiania, języka, klawiatury, a może ustawień wygaszacza ekranu lub tapet ... Aby szybko dać wrażenie „jestem w domu” na nowo zainstalowanym komputerze.
Jeremy

Jeszcze raz dziękuję @sil! (Po pierwsze zapomniałem o tym).
Jeremy

2

Mam podobny problem Mam netbooka, który ma wszystkie moje bieżące dane i ustawienia i chcę, aby moje oprogramowanie komputerowe i pliki były takie same.

W ten sposób naprawiłem mój problem.

Nazwijmy komputer ze wszystkimi oryginalnymi danymi na nim (w moim przypadku netbook) źródłem i komputerem, na który chcesz doprowadzić dane do celu .

Krok 1). Upewnij się, że system źródłowy jest aktualny

sudo aptitude update && sudo aptitude upgrade

Krok 2). Utwórz kopię zapasową źródłowych plików użytkownika. Można to zrobić na wiele różnych sposobów. To dobry artykuł na temat tworzenia kopii zapasowych . Mam również kilka artykułów na temat tworzenia kopii zapasowych w dziale IT mojej witryny www.marchiggins.com .

Osobiście wybieram rsync do tego rodzaju zadań.

rsync -av /source_directory /target_directory

W zależności od miejsca docelowego, którego kopię zapasową chcesz wykonać, musisz uruchomić coś takiego na komputerze źródłowym ;

rsync -av /home/ /media/USB
rsync -av /usr/local /media/USB
cp /etc/apt/sources.list /media/USB

Technicznie oprócz powyższego powinieneś również pobrać cały katalog / etc i wszystko w / var (oprócz / var / cache i / var / tmp), ale nigdy nie zawracam sobie tym głowy. Jak widać powyżej, upewniam się, że otrzymuję kopię mojego pliku / etc / apt / sources.

Następnie musimy sprawdzić, jakie dodatkowe oprogramowanie jest zainstalowane na komputerze źródłowym . Znów jest na to kilka sposobów, ale tak właśnie robię.

dpkg --get-selections > /media/USB/installed-software

Utworzy plik o nazwie Zainstalowane oprogramowanie, który zawiera wszystkie zainstalowane pakiety.

Krok 3). zbudować docelowy komputer i upewnij się, że jest to ta sama wersja systemu operacyjnego jako źródło komputera. Możesz sprawdzić swój numer wersji w ten sposób;

cat /etc/lsb-release

Krok 4). Gdy cel został zbudowany, trzeba;

skonfigurować użytkowników;

sudo adduser

skopiuj sources.list

sudo cp /media/USB /etc/apt/sources.list

i upewniają się, że wszystko jest aktualne, tak jak to zrobiliśmy w kroku 1)

sudo aptitude update && sudo aptitude upgrade

Krok 6). Skopiuj wszystkie dane, tak jak to zrobiliśmy w kroku drugim, z wyjątkiem odwrotnej kolejności

sudo rsync -av /media/USB /home/
sudo rsync -av /media/USB /usr/local

Teraz musisz się upewnić, że uprawnienia własności użytkownika do katalogów domowych są ustawione;

sudo chown -R username:username /home/pathtofolder

Krok 7). Skopiuj plik zainstalowanego oprogramowania na komputer docelowy i uruchom następujące czynności, aby zainstalować całe oprogramowanie na komputerze źródłowym na komputerze docelowym

sudo aptitude install dselect    
cp /media/USB/installed-software /
dpkg --set-selections < installed-software
sudo dselect

Wybierz 3. [I] zainstaluj i uaktualnij poszukiwane pakiety

W tym momencie powinieneś mieć dwa takie same komputery.

Stąd możesz użyć unison, aby zachować synchronizację lub rsync. Ponownie preferuję rysnc, ale wiele osób, które znam, używa tego zgodnie i przysięgam.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.