Co oznacza skrót „TTY”?


158

W artykule w Wikipedii (terminal komputerowy) w części terminali w wersji papierowej napisano: „Terminale wczesnego użytkownika podłączone do komputerów były elektromechanicznymi teleprinterami lub teletypewriterami (TeleTYpewriter, TTY) ...”

Czy TTY oznacza teletypewriter? Ale to nie ma dla mnie żadnego sensu, ponieważ nigdy go nie widziałem i nie mam pojęcia, co znaczy „tele”.


9
Tak, pochodzenie TTY w Uniksie pochodzi od teletypewriter. teleW telefon, dalekopis, etc pochodzi od greckiego korzenia oznaczającego daleko lub odległe. TTY zapewniają wirtualny interfejs podobny do tego, co zapewniają fizyczne maszyny. To jest początek szerokości 80 znaków oraz kodów powrotu karetki i linii.
chaskes

6
Naprawdę dobre wytłumaczenie tutaj: unix.stackexchange.com/questions/4126/…
No Time

9
Nie mogę uwierzyć, że to pytanie jest tutaj ......
Starszy Geek

11
Jeśli nie wiesz, co oznacza tele, oznacza to, że możesz być słaby w greckich i łacińskich prefiksach i sufiksach. Jest to ważna umiejętność językowa, ponieważ na tym zbudowana jest spora część języka angielskiego, a znajomość elementów pozwala odgadnąć znaczenie nieznanych słów. Poświęć kilka godzin w ciągu następnych kilku tygodni na studiowanie zasobów internetowych na temat greckich i łacińskich korzeni, przyrostków i prefiksów. (Poważnie, nigdy nie słyszałem o telewizji? Telefon? Telekineza? Teleportacja? Telegraf? Telegram? Teleskop? Telemarketing? Telepraca?)
Kaz

5
Na Wikipedii znajduje się strona Wikipedii, wiesz ...
Nate Eldredge

Odpowiedzi:


118

Terminale wczesnego użytkownika podłączone do komputerów były elektromechanicznymi teleprinterami lub teletypewriterami (TeleTYpewriter, TTY), i od tego czasu TTY jest nadal używany jako nazwa konsoli tekstowej, chociaż teraz ta konsola tekstowa jest konsolą wirtualną, a nie konsolą fizyczną .

W Ubuntu dostępnych jest 6 wirtualnych konsol, do których można uzyskać dostęp za pomocą skrótów klawiaturowych Ctrl+ Alt+ F1do Ctrl+ Alt+ F6. Możesz odejść od wirtualnej konsoli (przenieś konsolę w tło) za pomocą skrótu klawiaturowego Ctrl+ Alt+ F7.

W Ubuntu 17.10 ekran logowania używa teraz wirtualnego terminala 1. W Ubuntu 17.10 i nowszych naciśnij Ctrl+ Alt+ F3do Ctrl+ Alt+, F6aby uzyskać dostęp do wirtualnej konsoli i naciśnij Ctrl+ Alt+, F2aby wrócić do środowiska pulpitu.

wprowadź opis zdjęcia tutaj Konsola wirtualna Ubuntu 18.04


4
Powrót do konsoli graficznej z, powiedzmy, tty2, nie „zamyka” tty2. To po prostu odsuwa cię od tego. Tty jest nadal aktywny i działa. Dodatkowo, jeśli się tam zalogujesz, nadal będziesz tam zalogowany.
chaskes

Czy ktoś wie, dlaczego wybrał dokładnie 6 terminali i jeden GUI? Dlaczego nie pięć lub siedem terminali? Dlaczego nie dwie sesje GUI?
Aaron Franke

5
Ponieważ większość dystrybucji Linuksa jest typu open source, liczbę wirtualnych tty można zmienić w niektórych dystrybucjach Linuksa w następujący sposób. 1. Jak mogę zmniejszyć liczbę TTY? 2. Jak zwiększyć wirtualny terminal w systemie Linux . Jednym z przykładów tego, dlaczego użytkownik chce zmienić liczbę wirtualnych tty, jest to, że użytkownik miał jednocześnie wiele urządzeń, takich jak Raspberry Pis, podłączonych do jednego komputera stacjonarnego.
karel

2
Sesje @AaronFranke GUI nie są prawie tak elastyczny, jak terminale. Jeśli zaczniesz wprowadzać jednoczesne sesje GUI, otrzymasz warunki wyścigu i nieuchronny anarchiczny chaos
forresthopkinsa

1
@AaronFranke Istnieje blokada na serwerze X z powodów podanych przez Karela i forrest, które uniemożliwiają uruchomienie więcej niż jednej instancji na raz lub przekazywanie X11 podczas SSH, jeśli instancja X działa gdzie indziej.
JFA

80

To jest pisarz teletype:

pisarz teletypów

Naciśnięcie klawisza wysyła znak w dół łącza szeregowego. Przychodzące znaki na łączu szeregowym są drukowane na drukarce. Więc kiedy piszesz ls, otrzymujesz kopię listy plików.

(z http://www.cl.cam.ac.uk/~djg11/howcomputerswork/ )


8
pj50 prawdopodobnie oznaczało „Naciśnięcie klawisza (twardego) ...” Jestem prawie pewien, że to urządzenie było odpowiedzialne za „hit” w „hit return”.
Nate Lockwood

2
Jest to domyślnie powiedziane „naciśnij”, a nie „łaskocz” ;-)
Steve Jessop,

To samo dotyczy klawiatury wyboczeniowej i sprężynowej IBM model :) Podejrzewam, że zostały skalibrowane dla maszynistek przyzwyczajonych do maszyn do pisania i wymaganej tam siły. Dziwi mnie, że ta odpowiedź jest tak popularna! Może powinienem był uwzględnić więcej na temat linii szeregowych i wielu TTY.
pjc50

74

Tak, pochodzenie TTYUniksa pochodzi od teletypewriter. Tele w telefon, dalekopis, etc pochodzi od greckiego korzenia oznaczającego daleko lub odległe. tele+ phon(dźwięk) = Mówienie na odległość i tak dalej.

Systemy timeshare (starsze niż Unix) opracowały fizyczne terminale, które pozwoliły na interakcję z komputerem (udostępnianie) w zaplanowanym czasie. Dzięki tym terminalom nie musiałeś fizycznie znajdować się przed komputerem, aby z niego korzystać. Możesz również wysłać dane wyjściowe do teletypewriter, który wydrukuje dane wyjściowe w tym miejscu.

Była to istniejąca infrastruktura fizyczna podczas opracowywania systemu Unix, więc było rzeczą naturalną, aby używać go do sieci Unix. Emulacja w terminalach wirtualnych lub programowych funkcji w terminalach fizycznych zapobiegła uszkodzeniu starszego kodu lub infrastruktury sieciowej.

To jest pochodzenie w fizycznych terminalach (i ostatecznie maszyny pochodzą z systemu telgraficznego (dalekiego zapisu) i ich użycie kodów sterujących, które odpowiadają dziś niektórym standardom terminali, w tym standardowej szerokości 80 znaków oraz kodów powrotu karetki i linii.


Byłem ciekawy, co naprawdę oznaczają słowa „tele” i „telefon”, i zobaczyłem twoją odpowiedź. Naprawdę fajnie jest to wyjaśnić. Dzięki +1
Tarik,

10

Pierwsza drukarka telegraficzna została opatentowana w 1846 r. Różne firmy kontynuowały ich rozwój, a słowo „Teletype” zostało po raz pierwszy zarejestrowane w 1921 r. Jedna z tych firm zmieniła nazwę na Teletype Corporation w 1928 r. I została przejęta przez AT&T w 1930 r. ( Źródło: en.wikipedia.org/wiki/Teleprinter)

Maszyny te miały prawie 100 lat rozwoju przed pierwszymi komputerami i były oczywistym wyborem dla urządzenia z interfejsem człowieka. Były droższe terminale, ale Teletypy były zwykle najtańszym i najbardziej niezawodnym wyborem. AT & T / Bell Labs był właścicielem korporacji Teletype, kiedy Unix został opracowany po raz pierwszy, a komputery ze sprzętem cyfrowym zostały opracowane na dołączonych terminalach Teletype 33ASR jako standardowe wyposażenie. TTY to nazwa urządzenia dla terminali na PDP-7 i PDP-11, z których powstał Unix, prawdopodobnie wrócił do PDP-1 i kto wie, co wcześniej. Kiedy więc zaczęli pracować nad programem obsługi urządzeń terminalowych dla systemu Unix, dlaczego mieliby używać czegoś innego?

Byłem zdezorientowany, kiedy po raz pierwszy dowiedziałem się, że MSDOS używał COM: jako nazwy urządzenia dla portów szeregowych. Myślałem, że TTY został przekazany starożytnym, to herezja!


1

W późniejszych dniach telegrafów została przyjęta przez społeczność osób niesłyszących jako forma komunikacji. Oficjalnie nazywany TDD (urządzenie telefoniczne dla osób niesłyszących) wraz z opracowaniem i udoskonaleniem sprzętu, który korzystał z tych samych mediów komunikacyjnych co Baudot i Ascii, został powszechnie przyjęty przez niesłyszących do podpisywania „TTY”, ponieważ łatwiej jest podpisać niż „TDD” . Obecnie szybko się starzeje, ponieważ osoby niesłyszące używają przekaźników wideo do komunikacji. TTY / TDD znajdują się głównie w miejscach publicznych na lotniskach, agencjach rządowych, miejscach publicznych itp., Które są rzadko używane ze względu na rozprzestrzenianie się urządzeń bezprzewodowych.


0

Wracając do tego dnia. Komputery zostały podłączone przez połączenie szeregowe z podanym typem teletekstu. Były to zasadniczo drukarki matrycowe. Możesz zajrzeć na youtube i zobaczyć, jak działają. Aby zachować starszy kod, każdy terminal lub okno interfejsu użytkownika polubisz na urządzeniu tty pod / dev.

Nic tylko semantyka.


1
Matryca? Nie; nie matryca. Jak maszyna do pisania, zwykle obracająca się głowica kulowa, AFAICR, ale na pewno nie matryca.
Jonathan Leffler,

@JonathanLeffler Były tty oparte na maszynie do pisania IBM Selectric, która używała kulki do głowicy drukującej. Obrócił się, aby ustawić prawidłową literę do uderzenia młota, ale tak naprawdę nie „wirował”. Były ładniejsze niż ASR-33. Jak mówisz, bez matrycy, po prostu metalowe formy znaków na młotach, które uderzyłyby w wstążkę z atramentem, aby wydrukować list na stronie lub rolce papieru. Byli niesamowitym postępem w stosunku do złożenia pudełka z 80 kartami kolumnowymi i oczekiwania na załadowanie ich przez operatora.
Joe
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.